Belgianpaimenkoira

annelammi

9

1248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tervupentu

      Tartteeko tervu paljon aktivointia? Voin käyttää aamuisin jonkun puolentunnin lenkil. Oon töissä n.8 tuntii, niin pärjääkö se sen aikaa?

      Ja sitten onko pakko harrastaa tokoa käykö agi?

    • lyylimaria

      Muistutan, että jokainen koira tarvitsee liikuntaa päivittäin. Itselläni on jo 11 v belgi, jota lenkitän 3 kertaa päivässä. Viikonloppuisin mies vie belgin metsään juoksemaan vapaasti (on tottelevainen - koulutettu), Joten viikonloppuisin kannattaa tehdä pitkiä lenkkejä ja jos mahdollista antaa koiran juosta vapaana. Tärkeintä on se että koira on tottelevainen ja seuraa, eikä lähde karkuteille. Suosittelen laittamaan koiralle kaulapantaan yhteystiedot, jos koira katoaa, että löytäjä voi soitella omistajalleen. Mutta joka tapauksessa, jos koira on koulutettu tottelevaiseksi ilman muuta vapaaksi (eikä käy ihmisiin tai koiriin kiinni) juoksemaan tai aidatulla alueella. Tärkeintä on aamuisin koiraa lenkittää kunnolla, että tekee molemmat tarpeensa ja kun tulee kotiin, lyhyempi lenkki ja illalla taas pitempi lenkki. Mikään pakko ei ole joka päivä tehdä pitkiä lenkkiä.

      • näin on marjat

        ...aika paha.....siis tuo että ilman muuta vapaaksi.......kyllä ne koirat ...koulutetutkin...pitää olla hihnassa....


      • hihnalenkillekö
        näin on marjat kirjoitti:

        ...aika paha.....siis tuo että ilman muuta vapaaksi.......kyllä ne koirat ...koulutetutkin...pitää olla hihnassa....

        Kyllä minäkin lenkitän koirani aina irti, mutta siis metsässä kun ei ole muita liikkujia. Jos joku tulee vastaan, niin heti otan koirani kiinni. Nuita kun ei saa väsytettyä ihan perus hihnalenkillä, pakko antaa niiden juosta vapaana. Ja siis kyseessä koulutetut koirat, jotka tulevat kutsusta luokse.


    • A

      Pärjää hyvin 8h yksin. Pentuna saattaa tosin "askarrella" kotona jos aika käy pitkäksi. Myös eroahdistusta saattaa esiintyä jonkin verran. Nämä menevät toki iän myötä ohi ja kun koiralle opettaa tietyt rutiinit. :)
      Kasvavan pennun kanssa maltillista liikuntaa, enempi leikkejä ja aktivointia.

    • Tuutikki

      Edelliseen viestiin sanoisin, että tuohon "askarteluun" saattaa auttaa kun jättää pennulle esimerkiksi aktivointipallon tai jotain muuta virikettä töihin lähtiessään.

    • :)

      Aktivointipuuhat yksin jäädessä nimenomaan "saattaa" auttaa. Meillä se taas jatkuu sallitun askartelun loputtua muuhun kämppään. Nm. koiran ostohinnan edestä tavaraa/kämppää tuhonnut belginuorukainen. :) Sillä on niin kova hinku käyttää suutaan (mikä harrastuskoiralla tietysti hyvä juttu), että se sitten tosin näkyy myös kotona.

    • grotsku

      joo siis kyllä belgi tarvii muutakin kuin puolen tunnin lenkin. ensinnäkin ois hyvä mietttiä, mitä pk-lajia voisitte harrastaa. toiseksi kyllä koiran tulee pärjätä 8 tuntia kotona. mutta kun annat koirallesi tarpeeksi muuta aktiviteettia, ei sillä ole tarvetta purkaa energiaansa turhiin asioihin. yritä ottaa yhteyttä paikkakuntasi järjestöihin- onnea matkaan !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2142
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1805
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      236
      1298
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      960
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      950
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      875
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      116
      782
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      730
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      716
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      699
    Aihe