miltä tää suunnitelma kuulostaa?!?

Opiskelen lentokapteeniksi. kun tienaan hyvää palkkaa laitan useamman tonnin kuussa säästöön ja muutaman vuoden päästä ostan itelleni kämpän (omakotitalo) ja auton käteisellä. (en tykkää lainoista, joutuu maksamaan korkoja)
onko tämä pelkkää utopistista haihattelua vai voiko näin oikeesti käydäkin? olen aika idealisti ja skeptikot antakaa realistinen vastaus.
2194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ei tule onnistumaan...
luuletko että oikeasti tienaisit niin paljon että voisin useita TONNEJA laittaa kuukaudessa säästöön??
keskimäärin suomalaiset saavat 2500e/kk.. eipä paljon jää käteen kun maksat elämisen..
jossainhan tarvitsee asua ennen sitä unelma omakotitaloakin..

Äänestä
  • En ole aloittaja mutta oletko koskaan kuullut paljonko lentäjät tienaa kuussa? luku pyörii jossain 8000-10.000e siinä paperimieskin voi pyyhkiä omalla paperilla tai tilillä persettään.

    Aloittaja ei taida opsikella yhtään mitään ensinnäkin lentäjäkoulusta ei valmistu lentokapteeneja ja toiseks et tykkää maksaa lainoja jo pelkästään koulutus maksaa useita kymmeniätuhansia joten oisit jo nyt korvia myöten veloissa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


386546 kirjoitti:

Opiskelen lentokapteeniksi. kun tienaan hyvää palkkaa laitan useamman tonnin kuussa säästöön ja muutaman vuoden päästä ostan itelleni kämpän (omakotitalo) ja auton käteisellä. (en tykkää lainoista, joutuu maksamaan korkoja)
onko tämä pelkkää utopistista haihattelua vai voiko näin oikeesti käydäkin? olen aika idealisti ja skeptikot antakaa realistinen vastaus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu