Viihdekeskukseen Intel Atom N330?

mediakoneen rakentaj

Tekisi mieli kasata mediapc jolla on tarkoitus mm. tallentaa pci-videokaapparilla (tai oikeammin analogisella tv-kortilla jossa mm. S-video sisäänmeno) videota mm. satelliittiboksista. Elikkä siis leffat talteen satelliittikanavilta.

Mulla olisi kaksi vaihtoehtoa, kasata mini-itx pohjainen systeemi johon saa todella pieniä ja siistejä koteloita, noissa emolevyissä kylläkin on enimmäkseen integroitu Intel Atom N330 dual-core prossu, 1,6 GHz eli prossua ei voi vaihtaa. Toinen vaihtoehtoni olisi kasata micro-ATX pohjainen systeemi, kotelo toki suurenee, mutta emolevyissä on vaihtoehtoja kun prossutkin voi valita erikseen.

Mulla on tällä hetkellä 3 analogista tv-korttia, kaksi niistä on Conceptronic kortteja, mallia en nyt muista mutta vaatimus on 1 GHz prossu, kolmas kortti on MSI Tv@anywhere, siinäkin vaatimus liikkuu 1 GHz prossun hujakoilla. PCI-väyläisiä. Ostin tuollaisia silloin kun niitä vielä sai.

Mutta riittääkös tuollaisen tuplaydin-Atomin teho sitten oikeasti laadukkaaseen kaappaukseen? Mitään HD-kuvaa en aio kaapata kun ei sat.boksikaan ole HD:tä, tavallinen tarkkuus riittää (ja HD-friikeille sit että en ala tappelemaan näistä seikoista).

3

898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mediakoneen rakentaj

      Siis tuo mini-itx emoissa oleva prosessori on Intel Atom 330 eikä N330 vaikka niin väitin. Intel Atom N330 -prosessoria ei siis ole olemassakaan. Eli pois tuo N-kirjain tuosta numeron edestä.

    • Kyllä tehot kohtuullisen laadukkaaseen pakkaukseen lennossa riittävät, mutta optimi olisi saada käsiinsä sellainen analoginen TV- tai videosieppauskortti, joka kykenee rautatason MPEG2-pakkaukseen. Esimerkkinä itselläni on vanha Miro (nykyään Pinnacle) PCTV Pro, jossa tuo signaaliprosessori on. Tämä ei sieppauksessa rasita koneen prosessoria juuri lainkaan, joten ne ärsyttävät epämääräisistä syistä johtuvat pätkimiset puuttuvat kokonaan.

      • mediakoneen rakentaj

        on rautatason pakkaus...tietääkseni. Ainakin siitä päätellen että niiden prosessorivaatimus ei ole mitään luokkaa 2 GHz tuplaydin jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      23
      7326
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      94
      5988
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      110
      4029
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      149
      4027
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      1813
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      58
      1648
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      131
      1550
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1361
    9. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      28
      1341
    10. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1332
    Aihe