Olemme parin viikon päästä lähdössä Ponta Delgadaan. Netistä olen seurannut Azoreiden sääennusteita, ja ovat näyttäneet kovin pilvisiltä ja sateisilta. Olisi kiva tietää, minkälaista säätä Ponta Delgadassa on nyt ollut? Mietityttää, että minkälaista vaatetta pakkaa matkalaukkuun, kesähepeneitä, vaiko pitkää housua yms.?
Vastaukset 3
Sää Azoreilla on ollut poikkeuksellisen sateinen viimeiset viisi kuukautta Joinakin kuukausina olemme todennäköisesti saaneet tuplasti keskimääräisen sademäärän.
Huhtikuun keskimääräinen maksimipäivälämpötila Ponta Delgadassa on runsaat 18 C, yön minimi noin 12 C, sadevuorokausia (sataa 0,1 mm tai enemmän) on keskimäärin 17, keskimääräinen sademäärä on 72 mm. Ponta Delgadan huhtikuun maksimipäivälämpötila on vajaa pari astetta alhaisempi kuin kesä- ja elokuun vastaavat lämpötilat Helsingissä. Huhtikuun yölämpötilat Ponta Delgadassa ovat huomattavasti korkeammat kuin kesä- ja elokuun vastaavat lämpötilat Helsingissä. Ponta Delgadan huhtikuun sademäärä on lähellä Helsingin heinä- ja elokuun sademääriä. Sadevuorokausien lukumäärä Helsingissä on pienempi kuin Ponta Delgadassa em. kuukausina.
Ilman suhteellinen kosteus Azoreilla on luokka 70-90 % ympäri vuoden. Korkea kosteus saa ilman tuntumaan lämpimämmältä kuin mitä pelkkä asteluku antaisi olettaa.
Azorien sään ennustaminen luotettavasti pitkällä aikavälillä on epävarmaa, sillä se on kovin vaihteleva. Lämpötilat eivät Azoreilla merkittävästi heittele. Eniten vaihtelua on sateisuudessa, pilvisyydessä ja tuulisuudessa. Sateet eivät yleensä kestä pitkään.
Kerrottakoon, että viime vuonna tähän aikaan Ponta Delgadassa oli kuivaa ja että puutarhoita jouduttiin kastelemaan.
Huhtikuun loppupuolisko on Azoreilla kevättä. Kesä saariryhmässä alkaa keskimäärin kesäkuun 20. päivän tienoilla ja päättyy noin kolme kuukautta möhemmin. Kesäinen sää saattaa hyvässä lykyssä jatkua aina marraskuun ensimmäiselle viikolle saakka. Kevään sää on viileämpi ja epävakaisempi kuin syksyn.- matkakuumeilua
lienee varautua vähän joka säähän vaatetuksen suhteen... Mitään hellettä ja auringonpalvontaa emme ole lähdössä hakemaan, vaan leppoisan lämmintä säätä tämän kylmän talven jälkeen. Toivotaan, ettei kuitenkaan ihan mahdottomasti sataisi viikon aikana, olisi mukavampi luonnossa liikkua.
Hyvillä mielin ja innolla tulevaa lomaa täällä jo odotetaan. :) - Enjoy!
matkakuumeilua kirjoitti:
lienee varautua vähän joka säähän vaatetuksen suhteen... Mitään hellettä ja auringonpalvontaa emme ole lähdössä hakemaan, vaan leppoisan lämmintä säätä tämän kylmän talven jälkeen. Toivotaan, ettei kuitenkaan ihan mahdottomasti sataisi viikon aikana, olisi mukavampi luonnossa liikkua.
Hyvillä mielin ja innolla tulevaa lomaa täällä jo odotetaan. :)Olimme pääsiäistä edeltävän viikon Sao Miguelilla, ja keli oli kerrassaan jumalaisen hyvä. Olimme varautuneet (ja varustautuneet) myös sateeseen ja kovaan tuuleen, mutta pärjäsimme ajoittain ihan t-paitahihasilla - sää helli.
Reissua ajatellen kannattaa varautua ihan kaikkeen - sateeseen, tuuleen, pilviseen, puolipilviseen, paisteeseen... Jos on kunnon kamat, niin pärjää ihan missä tahansa kelissä, ja vaikka sataisikin vähäisen on ilman lämpötila joka tapauksessa selvästi korkeampi kun täällä pohjolassa!
Ihanaa matkaa sinne ihanalle saarelle!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1571460Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1281160Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216859- 64782
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus60685- 46655
- 51642
- 52572
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187558En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä
Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o29552