Siivousalalle aikovalle vähän mietittävää. Lähinnä tulevaisuuden kuvausta eli
SIIVOOJAN HARRASTUKSET: kaikki ilmaiset harrasteet: kävely, auringonotto, kirjasto mm.
ULKOMAANMATKAT: Tallinkristeily ja muutamalla kympillä tuliaisia
VAATTEET: kirpputoreilta - kannattaa hankki tuulipuku. Takkia voi somistaa kirppishuivilla ja sopii silloin myös vähän paremmaksi vaatteeksi. Lenkkarit arkikäyttöön vaikka yleiseti niillä tosin urheillaan.
LASTEN HARRASTUKSET: murrosiäisen vaatteet kirppiseltä ja harrastuksiin ei ole varaa. Jostain vanha pyörä, jolla lapsi voi kulkea ilmaiseksi kesällä.
KULKUVÄLINE: yleiset kulkuvälineet, pyöräily ja kävely
KAUNEUDENHOITO: ei varaa - kotivärjäys ja leikkaus. Halvin naamarasva Lidl:stä. Tai ainakin käsirasva.
RAVINTO: tarjouselintarvikkeet, lähestulkoon pilaantuneet elintarvikkeet mm. vanhat leivät yms. päiväys lähellä. Loppukuusta nälkä kun rahat loppuvat muutama päivä ennen tilipäivää.
ASUMINEN: mahdollisimman halpa vuokra-asunto väh. 10 kilometriä keskustasta.
SIIVOOJAN HARRASTUKSET: kaikki ilmaiset harrasteet: kävely, auringonotto, kirjasto mm.
ULKOMAANMATKAT: Tallinkristeily ja muutamalla kympillä tuliaisia
VAATTEET: kirpputoreilta - kannattaa hankki tuulipuku. Takkia voi somistaa kirppishuivilla ja sopii silloin myös vähän paremmaksi vaatteeksi. Lenkkarit arkikäyttöön vaikka yleiseti niillä tosin urheillaan.
LASTEN HARRASTUKSET: murrosiäisen vaatteet kirppiseltä ja harrastuksiin ei ole varaa. Jostain vanha pyörä, jolla lapsi voi kulkea ilmaiseksi kesällä.
KULKUVÄLINE: yleiset kulkuvälineet, pyöräily ja kävely
KAUNEUDENHOITO: ei varaa - kotivärjäys ja leikkaus. Halvin naamarasva Lidl:stä. Tai ainakin käsirasva.
RAVINTO: tarjouselintarvikkeet, lähestulkoon pilaantuneet elintarvikkeet mm. vanhat leivät yms. päiväys lähellä. Loppukuusta nälkä kun rahat loppuvat muutama päivä ennen tilipäivää.
ASUMINEN: mahdollisimman halpa vuokra-asunto väh. 10 kilometriä keskustasta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
SIIVOOJAN HARRASTEET: lenkkeily , uinti, käsytyöt , piirustus ja haitarin soitto
ULKOMAAN MATKAT: kerran vuodessa ulkomailla Kreikka-Espanja- ja Turkki
VAATTEET: osatan kaupasta mitä tykkään en paljon hintaa katso
LAPSET: omassa taloudessa mutta avitan rahallisesti todella paljon
KULKUVÄLINEET: oma auto työmatkaa 20km
KAUNEUDENHOITO: ostan mitä tarviin en kuitenkaan ihan hirveen kallista . kasvorasva noin 40-50 €
RAVINTO: siinä ei säästellä viikonloppuisin paahtopaistia ja paljon salaatteja, teen kyllä itse kaiken en osta valmista.
ASUMINEN: oma rivitalo ja kesämökki sekä vene
eli ei siivoojakaan aina ole köyhä.
SIIVOOJAN HARRASTEET: Kuntosali, laulu, piha ja puutarha
ULKOMAAN MATKAT: Kerran vuodessa keski- tai länsieuroopassa, kerran kauempana, kuten thaimaassa
VAATTEET: Tyylikkäitä. Osa kaupasta, osa kirppikseltä, osa matkoilta
LAPSET: Pieniä, mitään heiltä ei puutu
KULKUVÄLINEET: Periaatesyistä julkinen liikenne
KAUNEUDENHOITO: 3-5 kertaa vuodessa kosmetologilla, Lumenen ihonhoitotuotteet ja meikit.
RAVINTO: Ulkona syömässä 1-6 kertaa kuussa, kotona hyvät sapuskat
ASUMINEN: omakotitalo. Lomalla hyvä hotelli tai oma mökki.
eli ei siivoojakaan aina ole köyhä.
Jos kaiken vapaa-ajan istuu baarissa, ei sitä rahaa jää, vaikka mitä työtä tekisi.
Tiesittekö, että moni tekee tutkijan työtä samoilla palkoilla kun siivoojat? Ja siihen hommaan vaaditaan yliopiston käymistä!
Asioita vähän tärkeysjärjestykseen. Ei siivooja rikas ole, mutta kyllä varaa on vaikka mihin.
vaikuttaahan toimeentuloon myös mahdollisen puolisin/kumppanin tulotaso! Onko perheessä lapsia, montako ja minkä ikäisiä?
Kuten kaikissa muissakin ammatti- ja sosiaaliluokissa.
Talouden kokonaistulot ja menot vaikuttavat asutaanko omakotitalossa, vuokralla, syödäänkö ulkona muutakin kuin voileipää rappusilla:)
Ei pelkkä palkkatulo ole mikään toimeentulon mittari:)
HöpönHöpö. Teidän elintasonnekin takaa PUOLISON tulot eivät teidän omanne. Mitenkä yksityispuolen 1000 euron käteen jäävilla tuloissa tehdään tuollaisia ihmeitä!!
Omakotitalo tontti on varmaan suvun maista lohkottu yms. Toisten pitää todellakin pärjätä ihan omilla tuloilla.
KYLLÄ SIIVOOJAN TULOILLA ON SUOMESSA KÖYHÄ!
Onko se nyt sitten vähän, jos tienaa 1600€/kk käteen, niin tässäkin työssä eli jos olet hyvä saat hyvää palkkaa. Tes ei vielä kerro mitään, siihen tulee päälle kokemusvuosilisä henkilökohtainen lisä, monilla hyvillä jo nyt yli 10€/h. Tällä palstalla ongelmiaan kasvattaa vain ne, jotka juoksee siivousliikkeestä toiseen, eikä ole aikomuskaan tehdä töitä, tai sitten ne, joiden aika kuluu eri järjestöissä hakemassa oikeutta. Tällä alalla on todella hyvinkin toimeentulevia ja etenemismahdollisuuksiakin on, jos kyvyt riittää ja motivaatiota opiskeluun työn ohessa.Kaikki on itsestä kiinni!
sehän on huonoimpia tuntipalkkoja. Muilla kuin palvelualoilla tuntipalkka alkaa 12,50 € eurosta...
Helppoa kuin heinänteko on elää ennakkoluuloissaan. Hyvä työntekijä ei automaattisesti saa hyvää palkkaa, TES kun on sama sekä hyville että lusmuilijoille.
>Tällä palstalla ongelmiaan kasvattaa vain ne, jotka juoksee siivousliikkeestä toiseen, eikä ole aikomuskaan tehdä töitä,<
Miten se on siivoojan vika, jos isot siivousliikkeet maksavat huonosti ja pimittävät lakisääteisiä lisiä palkoista?
>tai sitten ne, joiden aika kuluu eri järjestöissä hakemassa oikeutta.<
Haluaisinpa nähdä ne siivoojat, joiden aika kuluu ERI JÄRJESTÖISSÄ hakemassa oikeutta! Niitä tuskin tässä maassa on yhden yhtäkään.
Pihalle olet jäänyt ennakkoluuloinesi. Jos pieni joukko siivoojia on noussut ulkomaisten esikuvien mukaisesti vaatimaan ihmisarvoa huonosti palkatuille ja huonosti kohdelluille siivoojille, pitääkö teidän hyvin ansaitsevien siivoojien olla kieli kalkattamassa ivallisesti? Kaikilla ei vain ole sellaisia mahdollisuuksia, että voisi edetä siivoojan uralla, esim. pienellä paikkakunnalla mahdollisuuksia ei yksinkertaisesti ole.
Mikä siinä oikein on, kun ne, jotka haluavat, että kaikilla olisi se kympin tuntipalkka, koetaan oman pesän likaajiksi? Jos jotkut yrittävät saada yleistä huomiota suurten siivousliikkeiden lainvastaisiin toimiin, niin mikä siinä ahdistusta aiheuttaa hyvällä palkalla siivoustyötä tekeviä?
Ihmettelen.
Kyllä se varmaan riippuu missä on siivoojana, toiset maksavat 7e/h ja toiset yli 10e/h.
Itse pärjännyt oikein hyvin, eikä puolisolta ole tarvinnut ikinä rahaa pyytää, puoliksi menee laskut ja muut kulut. Puoliso tienaa kuussa n. 2500e, enkä minä jää paljoa sen alle, muutama ystävä kaupankassalla töissä ja tienaavat vähemmän kuin minä. Kyllä ennemmin siivoan ja tienaan enemmän kuin sen 1600e/kk kuin istun tuolla liksalla kaupankassalla.
SIIVOOJAN HARRASTUKSET: Ei jää aikaa eikä energiaa harrastuksiin, koska on niin rätti puhki poikki töiden jälkeen, että suoraan nukkumaan ja sitten onkin seuraava päivä. Ja toisaalta ei ole rahaa kalliisiin harrastuksiin.
ULKOMAANMATKAT: Mitä ne on ? Ei ole varaa ja toisaalta ei ole aikaa kun pitää olla 24/7 työnantajan käytettävissä
VAATTEET: H&M osamaksulla
LASTEN HARRASTUKSET: ei ole varaa lapsiin
KULKUVÄLINE: yleiset kulkuvälineet (pakko)
KAUNEUDENHOITO: Mahdollisimman halvalla kaikki. Itse leikkaan ja värjään hiukset
RAVINTO: mahdollisimman epäterveellistä: makaronit ja kaikki muu halppisruoka terveellinen puuro
ASUMINEN: erittäin kalliisti ja siksipä velkaantuminen on taattu. Ei ole myöskään sitä partneria jakamassa asumiskuluja
Olen myös ex-issiläinen ja monessa muussa paikassa ollut, eivätkä palkat ole paljoa toisistaan eroneet.
Nyt olen itse yrittäjä siivousalalla, palkat ovat kohdillaan ja asiakkaita riittää, sekin tietenkin työntakana että niitä saa. Seuraavat ovat olleet samoja jo ennen yrittäjyyttä.
HARRASTUKSET: Piirtäminen, koiran kanssa touhuaminen, kotona siivousta 2x viikossa, kavereiden tapaaminen ym. Itsestään se on kiinni jaksaako, jos on laiska niin eihän sitä jaksa. Ja riippuu myös minkälaista rääkkäystä työnantaja teettä.
VAATTEET: Ostan mikä näyttää hyvältä, ei tarvitse paljoa hintoja katsella.
KULKUVÄLINE: Oma auto, eikä aivain halvimmasta päästä.
Lapsia ei ole toistaiseksi, ei kyllä ole siitä kiinni etteikö pystyisi elättämään. Osa rahoista menee säästöön mahdollisesti joskus hankittaville lapsille.
Ulkomailla tulee käytyä kerran tai kaksi vuodessa, viimeisin reissu oli Amerikka, Los Angeles ja seuraavaksi olisi tarkoitus mennä New Yorkiin. Pikku reissuilla tulee käytyä useammin mm. Viro ja Ruotsi.
ASUMINEN: Omistusasunto, edellinenkin maksettu pois jossa ei ollut vielä miestä jakamassa kuluja.
RAVINTO: Kunnon kotiruokaa tulee lähes joka päivä tehtyä, joskus tyydyn ostamaan vain jotain evästä työpäivän aikana.
Kyllä se on aika paljon itsestä kiinni mihin on varaa ja mihin ei. Vaihtaa alaa jos on kerran niin vaikeaa.
että kyllä yksityisellä sektorillakin on oikeus saada työstä kunnon palkkaa. Ala on liian kilpailutettua.
Kuntien ja valtion siivoustyöntekijät kuuluvat eri liittoon ja saavat työstään parempaa palkkaa kuin TES/PAM. Tosin kunnalla ja valtiolla työntekijät ovat koulutettuja yms. Mutta työ on monesti päivätyötä ja kevyempää kuin yksityisektorin työt.
Yksityissektorilla taas työ on monesti pirstaleista (muutama tunti aamulla ja illalla). Matkoihin menee aikaa siirryttäessä kohteisiin yms. ja matka-aika on tietysti palkatonta.
Mielestäni siivoojan kokonaiskuukausipalkka bruttona pitäisi olla vähintään 1500 €/kk. Ja tuntipalkka tästä laskettuna 9,60 €.