Tasapaino

Nefilim

Positiivinen ja negatiivinen asenne ja suhtautuminen eri asioihin ovat vuorovaikutusta keskenään. Ihminen voi omaksua kumman tahansa asenteen elämään, ja hän näkee asiat sen linssin lävitse, mitä hän valitsee. Valinta on usein tiedostamaton, persoonallisuuden harhauttama tapa valita jokin tapa tarkastella asiaa. Jokin asia tai samantapainen kokemus laukaisee persoonallisuuden tavanomaisen, opitun tai omaksutun tavan tarkastella asiaa, ja silloin näkökulma, johon siirrytään, heijastaa suoraan persoonallisuuden sisäälle.

Jos valitaan negatiivinen tarkkailu, asenne tai toiminta tapa, niin oma näkökulma ja olotila on täysin sen mukainen. Ahdistuminen on valinta, perusperiaatteeltaan. Negatiivinen asenne tuo negatiivisen olon sille, joka sellaiseten linssien läpi maailmaa ja elämää tarkastelee. Sama pätee päinvastaisena positiiviseen asenteeseen. Positiivinen tuntee hyvää oloa ja onnellisuutta.

Näiden kahden voiman välissä on tasapaino, joka syntyy siitä, että jokin sisäinen tai ulkoinen kokemus on saatettu loppuun. Tällöin prosessi, joka johtaa tasapainoon, on negatiivisen ja positiivisen välistä vuorovaikutusta. Kenellä ei olisi ollut hyviä ja huonoja päiviä?

Epätasapainoa ja tasapainoa esiintyy eri elämänalueilla. Osa on tasapainossa, osa negatiivisia ja osa positiivisia. Negatiivisen ja positiivisen välinen vuorovaikutus poistaa välistä särmää tai hiertymää, joka lopulta muuttaa henkilöän suhtautumisen koettuun kokemukseen tasapainoiseksi, sitten, kun asia on loppuun käsitelty. Silloin positiivisen ja negatiivisen välinen leikki jatkaa muissa muodoissaan särmiensä hiomista kohden tasapainon tilaa.

Elämässä on kyse tasapainosta. Kukin kokemus on emotionaalisen vahvuutensa mukaan omalla tavallaan merkittävä. Sen merkittävämpi, mitä suurempia tunteita kokemus herättää, hyvässä tai pahassa. Kokemus itsessään on kuitenkin neutraali, tasapainoinen. Ihminen, joka kamppailee asian tai ongelman tai vaikkapa onnen kanssa, ei näe, että kaiken takana on kuitenkin tasapaino ja harmonia.

0

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

        Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
        Kauhava
        172
        6293
      2. Ootko rakastunut?

        Kerro pois nyt
        Ikävä
        147
        1744
      3. Onhan sulla nainen parempi mieli

        Nyt? Ainakin toivon niin.
        Ikävä
        113
        1528
      4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

        Himmailet???? Mitä pelkäät?????
        Ikävä
        51
        1280
      5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

        Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
        Ikävä
        46
        962
      6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

        Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
        Kauhava
        32
        879
      7. Älä mies pidä mua pettäjänä

        En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
        Ikävä
        97
        856
      8. Reeniähororeeniä

        Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
        Kouvola
        5
        809
      9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

        Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
        Maailman menoa
        231
        775
      10. Kävit nainen näemmä mun

        Facessa katsomassa....
        Ikävä
        41
        759
      Aihe