Olisi kiva lukea mitä kaikkee kivaa tekemistä ja kokemista te pitemmän aikaa Kanarialla majailleet olette keksineet?
Tulossa olaan n.kk päästä=)
Tulossa olaan n.kk päästä=)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Muutama tärppi.
http://p2.foorumi.info/suomikerho/viewtopic.php?t=106
http://p2.foorumi.info/suomikerho/viewtopic.php?t=67
"koiranleuka" heittikin tuolta parit vinkit nk. "mun" sivustoilta, mutta älä unohda näitä:
http://p2.foorumi.info/suomikerho/viewforum.php?f=15
Tuolta pääset tutustumaan "vaihtoehtoisiin" harrasteisiin! :) Esim. kalareissu merelle on oikein hyvä kokemus sellaiselle henkilölle joka on käynyt kalassa vain jossain "pikkuplutakossa"! :)
Kävin nyt rekkautumassa foorumillesi. Olen varhain hereillä, koska piti saatella juniori matkaan niihin pääsykokeisiin...
Harrastuksista aloittajalle... Tuossa Vilperin esittämässä listassa oli semmosta enemmän "äijämeininkiä". Kyllä Sotis saa sujuvasti päivän kulumaan kiertelemällä esim. Las Palmasin museot, toinen päivä menee puistoissa, kolmas kaupoissa ja kauppahalleissa jne. Kilometrejä tulee tauluun yllättävän paljon, vaikka vaeltaa vain kaupungilla. Nyt kun Las Palmasissa olin 3 viikkoa, oli mielenkiintoista havaita, että jengillä on ihan omat arkirutiinit. Miltei kellon tarkkuudella ollaan aamulenkillä, kannetaan sämpyläpussia leipomosta, käydään aamu-uinnilla meressä jne. Ja sitten on se auringon laskun aikaan rantaa pitkin talsivien joukko.
Ja tarvitseeko sitä piruvie koko ajan "harrastaa" jotain? Puerto de la Cruzissa ollessani yksi "harrastus" oli lounas kalasatamassa; joko loistavaa paellaa tai sardiineja. Ylipäätään myöhäinen lounas paikasta riippumatta. Rentoa, mukavaa oleskelua ilman mitään suorituspaineita. Hyvässä seurassa.
Kertoisiko joku miten tulisi edullisemmaksi majoittua kun menee 1 tai 2 kuukaudeksi vaikka Las
Palmasiin. Olen ollut siellä muutaman kerran mutta vain 2 viikkoa kerrallaan. Nyt olisi haaveena
vaikka syksyllä viipyä siellä pitempään. Valitettavasti joudun matkustamaan yksin joten hotellit perivät
lisämaksua yhden hengen huoneesta. Miten te jotka siellä pitkään viivytte olette asuneet?
Hotellliasuminen tulee kalliiksi yksin matkustavalle. Yksiöiden kk-vuokrat ovat siinä 400-500 euron paikkeilla, siihen kun lasket lentohinnat päälle, pääset merkittävästi edullisemmin. Jos asut muutaman viikon hotellissa pakettimatkalla yksin, hinta on paikasta riippuen äkkiä parin tonnin kieppeissä.
Minulla on ihan sama tilanne ja olen katsastanut vuokra-asuntoa, en tosin Las Palmasista.
Palstallahan on käyty paljon keskustelua siitä, keneen näissä välitysasioissa voi luottaa; pahimmassa tapauksessa joku on maksanut huomattavia summia etukäteen, eli pitää olla tosi tarkkana.
Suomikerhojen touhu on tältä kaudelta loppu, mutta esim. Puerto de la Cruzissa luotettava välittäjä on Katja Hämäläinen, [email protected]
Las Palmasissa on se monien mainitsema Sirpa,jonka yhteystietoja minulla ei ole, mutta esim. Vilperi jos tätä luet, heitätkö kontaktitiedot.
liikaa asiakkaita, joten Sirpan kanssa kun olin yhteydessä, niin hän antoi minulle"mainostuskiellon". :)
Joillekin "ystäville" voin kontaktin järjestää, mutta seula on erittäin tiukka.
Eli avoimista tulee mieleen; katinillukka, casacrande ja Harriet Canasol!?
Henkilökohtaisesti ei kokemusta yhdestäkään, mutta pikkulinnut livertäneet että ensimmäinen ja viimeinen ovat toimineet odotusten mukaisesti
Lämpimät kiitokset vastauksista! Kun tässä pikkuhiljaa asiaa funtsii niin voipa olla että sitä vielä
loppuvuodesta löytää itsensä Kanarian maisemista. Toivossa on hyvä elää (sano lapamato) ja nau-
titaan nyt ensin Suomen kesästä ja näiden matkailupalstojen lukemisesta.
http://www.casagrancanaria.com/fi/
Tuostahan oli juuri hiljakkoin juttua palstalla. Nettisivut vaikuttavat hyviltä, mitään omakohtaista kokemusta ei ole minullakaan tästä, koska asunnon vuokraaminen LaPasta ei ole ollut ajankohtaista.
Kenties tulevilla kausilla, jos Sotiksessa vielä henki pihisee. Edelleen korostan kuitenkin sitä varovaisuutta. Mitään, paitsi varausmaksua, joka muuttuu myöhemmin takuuvuokraksi, ei pidä maksaa etukäteen. Eri yhtiöillä ja toimijoilla voi tässä suhteessa olla tietysti erilaisia käytäntöjä.
Kun puhuit pikkulinnuista, minäkin kuulin erilaista tarinaa LaPan vuokramarkkinoilta ja siksi otin tämän varovaisuusaspektin esille.
menossa, että ketä Sirpa uskaltaa suositella jatkossa välittäjiksi. Hän on saarella asunut jo parikymmentä vuotta ja tuntee olosuhteet hyvin. Kun saan häneltä vastauksen, niin tiedotan asiasta.
muuttuu aina kummasti teidän keskeisiksi keskusteluiksi otsikosta huolimatta tai aloittajan viestiä kunnioittamatta.
Miksi teillä ei ole jossain jotain ihan omaa keskustelupaikkaa jossa vaihtaisitte kuulumisia?
Niin täällä sais vastauksia omiin kysymyksiinkin ne jotka vähemmän Kanarialla reissaa? Olisko Buena vistan kannattanu laittaa ihan oma kyselynsä vuokra asunnoista?
Ei ole tarkoitus varsinaisesti harrastaa mitään privaattikeskusteluja. Ehkä jos on yhteisiä kokemuksia, niiden kautta on kuitenkin mahdollista välittää tietoa, jota joku innokas onnistuu sieltä poimimaan. Itse ainakin yritin kertoa sen, mikä omassa tiedossani noista saarten vuokramarkkinoista on.
Käyppä katsomassa Plazan Matkalaukun Kanariaosion palstaa nimeltä "Höpinät". Siellä keskustelee noin kymmenkunta sisäpiiriläistä keskenään. On jos jonkinlaista kuva-arvoitusta, musiikkinäytteitä, tietoa paikkakuntakohtaisesta lumi- ja lämpötilanteesta, aamukahvin ajoituksesta. On pohdintaa myös Kanarian saarten matkailun kannalta erityisen kiinnostavista kysymyksistä, kuten Turun Myllysilta. On siellä joukossa usein ihan asiaakin, ei siinä mitään. Sinällään fiksua, kuten olen aiemmin sanonut, että ne triviaalimmat höpinät on keskitetty yhteen paikkaan. Tuota palstaahan ei saa ilman turpaan tuloa arvostella lainkaan, enkä sitä teekkään, kerron vain sen, minkä kuka tahansa voi lukemalla havainnoida.
Näille ketjuillehan on tyypillistä se, että usein aloituksen aihe katoaa. Tässä tapauksessa aloittaja sai harrastuksiin ihan asiallisia vastauksia. Sitten Buena Vista heitti kehiin sen vuokrakysymyksen, jossa häntä on pyritty auttamaan. Uskon, että lisäkseni monilla muilla on ensi kauden vuokrakysymykset hyvinkin akuutteja ja voisiko ajatella, että kun aloitus liittyi pidempiaikaisen oleskelun harrastuksiin, myöskin asumismuoto menisi siinä samalla. Minusta ketju on pysynyt suhteellisen hyvin kuosissa.
ja esim. Sirpalta saan tietoa, niin avaan oman osion tuolle "meidän sivustolle" näistä vuokra/asunnonhankinnasta ja toivottavasti saan muutaman tarjoajankin mukaan asian tiimoilta.
Kun mun tarkoitukseni kuitenkin on yrittää auttaa ihmisiä siinä mielessä että heidän ei tarvitsisi maksaa kaikkia niitä oppirahoja mitä allekirjoittanut on maksanut. Kaikkiin kysymyksiin en edes pyri vastaamaan, koska hakukin on keksitty, joten akuutimmat ovat vastauslistalla. Siinä sivussa tulee tietenkin pulistua vähän "tuttavien" kanssa, mutta lieneekö tuo niin paha asia.!?? :)
Ei pieni "hetulan heitto" mielestäni kaada palstan uskottavuutta, kunhan pysytään pääosin asiassa. Olen ihan vakavissani sitä mieltä, nyt itse ensi kertaa asialla olevana, että vuokra-asumiseen liittyy kovin monia täysin noviisitason kysymyksiä. Pienikin vinkki niiltä, joilla on kokemusta on paikallaan. Itselläni on aktiivinen ja luotettava välittäjätaho, jolta olen saanut vastauksia pienimpäänkin mieltä askarruttavaan asiaan. Ja tietysti, kuten mainitsin, olen kuullut myös niitä ikäviä tarinoita.
Voisitko ajatella laajentavasi palstaasi kattamaan myös muita saaria. Eri palstoiltahan löytyy esim. Teneriffalta valtava määrä tietoa, samoin Lanzarotelta.
ihan julkisesti toivonut että muidenkin saarien matkaajat osallistuisivat tuon foorumin kehittämiseen. Mun on paha puhua mitään muista saarista kun kokemukset esim. Teneriffasta on joltain 2000 luvun puolivälistä, jolloin emännän kanssa oltiin viikko Gigantesissa. Sivuthan on tarkoitettu kaikille Kanariansaarten ystäville ja joitakin esim. Tenen tietäjiä siellä onkin rekkautuneen, mutta eivät vain ole vielä aukaisseet "lompsaansa" ja jakaneet tietoa eteenpäin. :)
Ihan niinkuin moni muukin, niin minä tällä foorumilla jaan sitä tietoa mitä viime reissuillaan on tullut koettua ja jospa nuo muutkin eri saarien ystävät jakaisivat omia kokemusperäisiä tietojaan, niin tuo "meidän foorumi" olisi sellainen hyvin varustettu "tietopankki" kaikille saarista kiinnostuneille.
Aikamoista juttua, vai ei saisi keskustelupalstalla keskustella. Eiköhän kysymyksiin kuitenkin vastattu ja aika asiallisella linjalla oltu. Mielestäni kaikki mitä vakkarit kirjoittaa kannattaa lukea, saattaa saada vastauksia jopa sellaisiin kysymyksiin jota ei edes keksi kysyä ;)
"Ei oppi ojaan kaada".
meni sitten herne nenään...
Antaa kaikkien kukkien kukkia vaan=)
on tänään liittynyt höpinöihin. oletko se sinä vai joku samalla nicillä?
Kyllä se on ihan ehta Sotis.
Ehkä semmoinen tarkistus, että tuolla nimimerkillä olen rekkautunut koko Plazan keskusteluosioon, en yksinomaan höpinöihin. Siellähän on aika tiukka seula, eli ainakin matkailun alueella lähes kaikilla palstoilla edellytetään rekisteröitymistä. Mutta kuinka kauan jengi haluaa rekkautua, koska nettiyhteisöjen suojaukset eivät kestä ulkopuolista tykitystä.