Tätä kirjoittaessani Itken. Kissasta luopuminen on Todella kova paikka. Onko muilla minkälaisia kokemuksia,vinkkejä tai neuvoja? Olen noin reilun vuoden verran yrittänyt etsiä kissalle kotia virallisen eläinsivun kautta, kysynyt kaikki tuttavat,kaverit,sukulaiset,perheenjäsenet mutta ei kotia löydy. En haluaisi laittaa kissaani mihinkään outoon kotiin, vaikkakin olen sille yrittänyt kotia etsiä sitäkin kautta (siinäkin olen halunnut antaa kissalle yhden mahdollisuuden lisää!) . Miksi luovun? (oikeita) Syitä on monia. Nyt näyttäisi siltä, että ei ole kuin 1 vaihtoehto jäljellä ja se on se ikävin juttu, jota minä tai kukaan muukaan ei haluaisi missään nimessä tehdä, tässä vaihtoehdossa tietäisin ainakin, että kissani pääsisi kissataivaaseen. Minulla on monen vuoden ja usean kuukauden vakava harkinta ja mietintä takana, joten mikään hetken päähänpisto tämä ei ole. Auttakaa! En ole mikään uskovainen (Anteeksi, ei ole tarkoitus loukata ketään.), vaikkakin olen jopa rukoillut apua.
Kissasta luopuminen :(
Stamanski
71341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
..Eläinlääkäri olisi se viimeinen vaihtoehto.
kokeillut kaikki keinot, niin miten me täällä voisimme sinua auttaa? Me emme tunne tuttaviasi, sukulaisiasi tai perhettäsi vaan vain niitä outoja koteja joihin et halua kissaasi luovuttaa.
Kissa ei kärsi lopetuksesta ollenkaan, vain omistaja kärsii, ja kissan parastahan sinäkin varmasti haluat. Eläinlääkärillä ikiuneen nukuttaminen on rauhallinen ja kaunis tapa lähteä, parempi se on kuin huonoon kotiin antaminen - kissan sekä antajan kannalta katsottuna.
Terveen kissan lopettaminen ei koskaan ole oikein.
huonoon kotiin antaminen parempi vaihtoehto?
Kyllä, olet oikeassa, terveen kissan lopettaminen ei ole koskaan oikein. Olen samaa mieltä kanssasi. Meillä on seuraavanlaisia ongelmia: kissa saa "spurttikohtauksia" eli juoksee yhtäkkiä ja samalla kiipeää seinälistoja pitkin, jäljet eivät ole enään todellakaan kivan näköisiä, kun niitä katsoo. Kävelee pitkin asuntoa tylsistyneenä edestakaisin. Mutta se on sisäkissa ja välillä silloin tällöin pitkiä päiviä yksin, kun minulla on esim.töitä. Se osoittaa turhautumuksensa kävelemällä edestakaisin asuntoa ja joskus puremalla ja kynsimällä. Ei ole oikein, että kissa on tylsistynyt ja turhautunut, vaikka se saa olla kesällä pihalla ulkona turvassa ja käytän sitä kävelyllä lähes päivittäin. Haluan kissalleni vain ja ainoastaan parasta! Monet ovat sanoneet, että huolehdin kissastani paremmin kuin itsestäni. Ja näinhän se on. Kissallani on kyllä kiipeilytelineitä ja leikkikaluja ympäri asuntoa. Yhdessä mm.katsotaan ikkunasta lintuja ja oravia ja niitä se yrittää hauskasti mukamaste jahdata. Kissani on leikattu, ja se on aika paljon rauhoittanut häntä. Yleensäkin, kissat kannattaa leikata ja tähän on paljon hyviä ja asiallisia syitä.
Olet oikeassa sinäkin, huonoon kotiin antaminen sitten, ei ole sekään suinkaan parempi vaihtoehto. En halua antaa Kissaani missään nimessä huonoon kotiin!!!
Tilanne kuulostaa siltä, että kissa kaipaa kissakaveria. Olen kuullut useilla olevan samankaltaisia ongelmia, ylivilkkautta, tavaroiden tuhoamista jne, jotka ovat loppuneet kuin seinään kissan saatua kaverin. Ihminen ei koskaan voi korvata toisen kissan seuraa, sillä kaikki "kissamaiset" leikit kuten painiminen ja takaa-ajo jäävät silloin pois. Kun kissalla on kaveri, se saa leikkiä ja nujuta sen kanssa päivät, jonka johdosta myös yöt ovat (kokemukseni mukaan) selvästi rauhallisempia.
Suosittelen Kissamaailman foorumia, sieltä saa varmasti neuvoja ja tukea tilanteeseen: http://www.kissamaailma.net/cgi-bin/yabb/YaBB.pl
Itse voin kertoa, etten ole katunut toisen kissan ottamista hetkeäkään. Kulut eivät nousseet merkittävästi, häiriökäyttäytyminen loppui ja on ihana seurata kuinka kissat tykkäävät toisistaan, leikkivät ja peseytyvät yhdessä.