Tuossa luin, että ihana Urpo Martikainen (MTV 3, uutiset) jää kesäkuussa eläkkeelle. Siitä tuli mieleen, onko sinulla suosikkia tv:n uutistenlukijoiden joukossa? Ennen aikaan mm. Heikki Kahila oli legendaarinen suosikkki, samoin Arvi Lind ja oli toki muitakin. Muistan miellyttävät miehet jostakin syystä paremmin. Kyllä Urpo on ollut minun suosikkini, Lindin Arvikin oli. Tokihan ne uutiset ovat tärkein pointti. Kuitenkin ikävien uutisten kohdalla on jotenkin turvallsita, kun tuttu ja mukavaksi koettu uutistenlukija ikävät jutut kertoo.
Uutisankkurisi?
Urpon ihailija
16296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Toki kaikki nykyiset uutistenlukijatkin ovat yhtä hyviä ja mukavan asiallisia. Minusta ainakin tällä hetkellä kaikki uutistenlukijat ovat hyvin miellyttäviä ihan kaikilla kanavilla. Yleensä sitä on niin tottunut Ylen tai Mtv:n uutisiin, mutta jos ne ovat jääneet katsomatta, niin seuraan mielelläni muidenkin kanavien uutiset. Pirteätä, iloista ja osaavaa porukkaa kaikki tyynni!
Kierrän uskikset ja raivoraittiit mahdollisimman kaukaa. Ovat pääsääntöisesti suvaitsemattomia ja rettelönhakuisia. Urposta ei sitä uskoisi, mutta kuitenkin.
Kertoi Urpo olevansa Jehovan todistajissa, vaan olla uskovainen on ihan eri kuin olla uskossa! Kunpa te ihmiset oppisitte eroittamaan nämä asiat toisistaan?
Uskossa elävä ei ole suvaitsematon, ei riitaisa ym. He jotka näennäisesti pitävät itseään uskovaisina jonkun seurakunnan sääntöjen mukaan ovat näitä muiden tuomitsijoita.
Uutisankkureista pidän Fräntistä ja Leppäsestä.
Minäkin pidän Fräntistä. Ehdoton ykkönen,palkittu uutistenlukija.
Keijo Leppänen kuuluu Helluntalaisseurakuntaan ja on jumalaan uskova/luottava mies.
Virheitä tulee ja tarkistus ennen lähettämistä on vaikeampaa kuin ennen.
Molempia versioita käytetään
Ainakin minä olen katsellut ja kuunnellut uutiset uutisina ihan tasapuolisesti, mitä nyt pääsiäsien alla Tiuran saarnan ajankohtaisessa kakkosessa - ei nekään ollut uutisissa. On hyvä, kun uutiset tulevat kaikilta kanavilta - on hyvä olla ajan tasalla. Kaikki uutislukijat ovat asiansa osaavia ja ihan tasapuolisesti hyviä - politiikka ja uskonto/uskonnottomuus on ihan jokaisen yksityisasia, enkä ole kenenkään muun nähnyt tai kuullut niitä tyrkyttelevän.
Se nuorehko nainen joka putosi tuolilta on myös ihan hyvä. Ev.lut epäilisin kun nauroi niin aidosti pudottuaan.
Kirsi Saloako tarkoitat?
tiedän lähipiiristä monta uskossa elävää jotka ovat erittäin suvaitsemattomia ja aiheuttavat ympäristölleen suurta surua ja ahdistusta. Joten ns moneen lähtöön on..
On sinulla "erikoinen" näkemys asiasta. Mutta, omasipa tuo on.
putosi tuolilta.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2056230
Marjo Rein on hyvä uutistenlukija ja Pupen Vaimo.
ketään, - ei väliä kuka siellä niitä uutisiä lukee, vain uutiset kiinostaa :)
On ihana ja mukava nainen. Paljon maailmaa nähnyt missi. Osaa muutakin kuin lukea uutiset.Fanitan