Olen lähdössä muutaman viikon päästä käymään Nykissä, ja olenkin lueskellut paljon keskusteluja aiheesta.
Yksi on jäänyt vähän häiritsemään, nimittäin Brooklyn Bridgen ylittäminen kävellen. Monet lähteet suosittelevat sitä, mutta tuttuni käydessä new yorkissa taksikuski oli sanonut hänelle, että häntä pidettäisiin vain terroristina..?
Kokemuksia? Kannattaako ylittää kävellen?
Brooklyn Bridge
6
1076
Vastaukset
- matkailija-x
Onpa ollut outo kommentti taksikuskilta. Sillan ylittää päivittäin tuhansia ihmisiä, niin turisteja kuin paikallisia työmatkoillaan (sillalla on paljon myös pyöräliikennettä, kannattaa katsoa, ettei kävele pyöräkaistalla). Se on yksi New Yorkin suosituimmista turistikohteista.
Suosittelen ajamaan Brooklynin puolelle High Streetille metrolla ja seuraamaan opasteita sillalle. Brooklynista Manhattanille päin tullessa Manhattanin siluetti on näin edessä päin.
Itse olen kävelly sillan yli niin kesäöhelteellä kuin pakkasellakin. Talvella oli aika kylmää muutaman asteen pakkasessakin, kun tuuli oli pureva.- lallatilaa
Itsekin ihmettelin tuota kommenttia:) Kiitos paljon vastauksesta!
- keep walking
Ongelma on siinä, että silta on todella pitkä! Haluatko kävellä niin pitkän matkan tsekataksesi yhden maiseman, kun muutenkin päivän aikana tulee käveltyä ja käveltyä...
- matkailija-x
Haluan, jos sää suosii. Kävelyä High Streetin asemalta Brooklynista City Hallille Manhattanille tulee pari kilometriä.
- - J -
kannattaa kävellä sillan yli. Ihan turvallista ja hyvät maisemat, eikä kävelymatkaan ole liian pitkä meille suomalaisille, jotka ovat tottuneet kävelemään.
- Serlotti
Myös pyöräilyä. Manhattan kannattaa kietää pyörällä ja ajaa siltä yli. Voit vaikka menna Brooklyn bridgeä ja tulla takaisin Manhattan bridgeä pitkin. Pyörällä näkee tosi paljon. Pyörä vuokrat ovat edullisia ja pyöräily on ihan turvallista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 694387
- 664042
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1173872SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763215- 863152
- 632397
Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.621796SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2171272Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.1281253Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411235