En tiedä, mitä Nokia tykkää siitä, että sen oman Maemo-käyttöjärjestelmän rinnalle asennetaan N900:an toinen käyttöjärjestelmä - vetääkö firma asentajat oikeuteen vai mitä tekee... Koska Maemo kuitenkin on Linux-pohjainen avoimen lähdekoodin järjestelmä, niin siinä toimii silloin myös toinen Linux-pohjainen käyttöjärjestelmä, Debian, tietysti Nokiaan sovellettuna. Tässä ohjeet Debianin asentamiseksi:
http://techie-buzz.com/mobile-news/run-debian-on-n900.html
Ohjeissa käsketään asentamaan järjestelmä muistikortille, mutta kyllä se toimii ihan hyvin puhelimen omassa muistissakin. Mukana tulee mm. kaksi nettiselainta, Iceweasel ja Epiphany, sekä toimistotyökalupaketti Open office, sekä kuvankäsittelyohjelma Gimp.
Huonona puolena tietysti on, että tällä järjestelmällä kännykän ruutu näyttää pienennetyltä tietokoneen ruudulta, eikä sen sisältöä pysty suurentamaan muuten kuin työkalupalkin kautta. Myöskään Maemon ylös-alas-oikealle-vasemmalle-vierittäminen ei toimi, vaan vieritys tehdään tietokoneiden tapaan lossilla ja hissillä.
Debian asennettu N900:n.
Äpyli.
4
687
Vastaukset
- Ubuntu9.10
Nokia ei ole Apple, eli saat tehdä N900:lle aivan mitä haluat :)
- 28
N900 ei ole iphone, eli voit tehdä sillä aivan mitä haluat. ;)
- Mielenkiintoista...
...
- Pahviaivo
niin, ei Nokiaa kiinnostaa enää pätkääkään tämä N900. Siis eiväthän he edes itse jaksa kehittää / tukea sitä...
Olen nähnyt tähän jopa asennetun MacOS X:n "täysin toimivana". Se toimi jonkinlaisen emulaattoriympäristön päällä. Itse haluaisin kokeilla tässä Windows Mobile tai Androidia :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1322953- 61341
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2201296Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701171- 441129
- 371001
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38991Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133947- 47944
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36867