Millainen paikka Graz on?

eveliina8

Löytyykö täältä ketään, kuka olisi ollut tai olisi lähdössä Itävallan Graziin? Itse olen lähdössä syksyllä korkeakoulun kautta sinne suuntaan vaihtoon ja olisi kiva kuulla kaupungista/maasta kokemuksia tai tutustua jo ennalta muihin sinne meneviin. Tai muuallakin Itävallassa olleet, kertoiltaa kokemuksia. :)

3

2118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wienin asukki

      Graz on Itävallan toiseksi suurin kaupunki ja Steiermark maakunnan pääkaupunki. Koska kyseessä on yliopistokaupunki niin sieltä löytyy myös paljon opiskelijaelämää. Grazista on muistaakseni Wieniin noin parinsadan kilometrin matka ja kun Itävallan eteläpuolella ollaan niin suosittelisin käymään Italiankin puolella. Myös Arnold Schwarzenegger on kotoisin Steiermarkista ja muistaakseni kaupungista löytyy jopa hänen nimeään kantava areena ja museo. Grazin vanha kaupunki on kaunis ja idyllinen. Nähtävää riittää ja kaupungissa riittää myös yllin kyllin kauppoja ja osteltavaa. Grazin kuuluisin nähtävyys lienee kellotorni joka on kaupungin kukkulan päällä (Schlossberg). Muitakin nähtävyyksiä löytyy mm. Eggenbergin linna jossa suosittelen ehdottomasti käymään. Linnan puistossa kävelee komeita riikinkukkoja, jotka ylväästi esittelevät siipiloistoaan. Linna on myös sisältä käymisen arvoinen. Grazissa on hyvät yhteydet julkisilla ja matkustaa voi ratikalla ja bussilla.

      Toivon sinulle mukavaa vaihtarivuotta ja suosittelen ehdottomasti ottamaan reissusta kaiken irti! Välimatkat ovat täällä lyhyet muihin maihin ja suosittelen matkustamaan Itävallan sisällä sekä rajojen ulkopuolella. Ennen matkaa kannattaa hioa saksan kieltä mikäli mahdollista ja Grazissa sitten vain rohkeasti puhumaan!

    • -----------

      Olen ollut Grazissa kerran työmatkalla muutaman päivän. Tämän vähäisen kokemuksen perusteella se vaikutti todella ihanteelliselta asuinpaikalta. Ei liian iso, kuitenkin vireä kaupunki. Puolin tunnin ajomatka alpeille, kaksi välimerelle. Ei paha tosiaankaan.

    • So_Lovelyyyy

      Olen viettänyt Grazissa vajaan vuoden ja voin todella suositella paikkaa! Graz on siis Itävallan toiseksi suurin kaupunki, mutta mielestäni todella pienen tuntuinen! Keskustassa on todella hyvä TallyWeijl-kauppa! Jakominiplaz, joka on yhden ratikkapysäkin verran keskustasta, on uskomattoman kaunis kesäisin. Siinä on sellainen puisto, joka on täynnä kukkia.. Jakominiplazin läheltä löytyy ainakin Zara ja HM.

      Schlossbergillä käymiseen kannattaa varata aikaa. Sinne menee hissikin, mutta paljon mukavampi mielestäni oli kiivetä portaita (jotka muuten venäläiset sotavangit ovat rakentaneet). Ylhäällä on ihania puutarhoja, joissa voi loikoilla ja katsella maisemia. Paljon on myös erilaisia matkamuistomyymälöitä, tansseja ja kojuja. Kellotorni on toki hieno, mutta mielestäni siitä saa paremman kuvan alhaalta päin.

      Kannattaa seikkailla keskustan ulkopuolella. Löytyy aivan ihania paikkoja. Grazissa viettämästäni vuodesta tulee nyt kohta vuosi, joten eri paikkojen nimiä en saksaa puhumattomana kovin hyvin valitettavasti muista.

      Niin ja täytyy sanoa, että Grazissa on mahtavia baareja, jotka ovat paljon suomalaisia myöhempään auki. Koska vaihtarielämä on railakasta, tulet varmasti tutustumaan niihin.

      Grazista suosittelen matkustamaan myös Sloveniaan, Mariboriin pääsee vajaassa tunnissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      64
      2618
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      27
      2594
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      15
      1694
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1407
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1406
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      101
      1359
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1173
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1106
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1083
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      59
      995
    Aihe