Elikkä on työnalla 361 Valmetti. Monenlaista laittamista löytyy , mutta nyt pitäisi alkaa hankkimaan siihen punaista maalia. Millä maalilla kannattaa maalata ja mikä on se oikea alkuperäinen sävy ? Toisena juttuna olisi öljyvuoto , takapyöränakselinapa vuotaa jonkin verran onko millainen vaihtaa stefa siihen ? Ja onhan siinä vielä vaikka mitä muuta pientä laittoa... Kiitos jo etukäteen vastauksista.
Valmetin entisöinti
Homenokka.
13119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tuo maalin sävy on tarpeeksi tarkka usein, kun lohkaisee maalista palasen sellaisesta paikasta mihin ei aurinko ole juurikaan paistanut ja menee maalikauppaan ja valitsee värimallista sopivan sävyn ja teettää sellaisen sävytyksen maaliin.
Maalaamisessa kannattaa käyttää automaaleja, ne kestävät hyvin auringonvaloa ja hintakaan ei ole erityisen kallis. Tärkeää maalaamisessa olisi maalattavan pinnan puhdistaminen ennen maalausta mm. mainitsemasi öljyvuodot tulisi korjata ennen maalausta ja pestä liuottimella kaikki rasva pois. Pohjamaalaus kannattaa tehdä myös, koska se suojaa myös pintaa ruostumiselta, pintamaali kun on kuitenkin niin ohut, ettei se jaksa suojata kovin hyvin ruostetta vastaan. Moottorin apulaitteita kannattaa purkaa pois ennen maalausta, jotta pääsee hyvin maalaamaan. Punainen lienee Miranol 0274 värisävy ja harmaa Miranol 0230 värisävy.
Huulitiivisteen vaihtaminen ei ole kovin vaikea toteutettavaksi. Öljyt tulee laskea pois, tai ainakin vähentää, niin ettei niitä valu maahan korjauksen aikana. Traktori vuotava puoli tunkataan tukevasti ja levypyörä irrotetaan. Siitä sitten näkeekin jo avattavia ruuveja, joilla kotelo puretaan osiin.