Minulla on eläinkaupasta ostetut kuusi tytteliä. Yksi näistä on käyttäytynyt ensimmäisestä päivästä alkaen pomotelevasti. Nyt sen voisi tulkita suorastaan agressiiviseksi, sillä tämä hiiri ei anna aina esim. muiden nukkua vaan saattaa tulla paikalle ja alkaa rähinöimään tai sitten jahtaa muita ja näykkii. Viimeinen pisara sattui tänään. Laumassa on muita pienempi hiiri, jota kaikki kuitenkin kohtelevat hyvin, eivät kiusaa tai muuta, nukkuvatkin kylki kyljessä.Siis kaikki muut, paitsi tämä agressiivinen tapaus. Kun heräsin, huomasin että pikkuinen vain kyyhötti ruokakupissa ja tärisi. No, katsoin tarkemmin ja järkytyin kun huomasin kyljessä haavan. Ihan pintahaava onneksi, mutta tulehdusriskihän on aina.
Erotin riitapukarin ja soitin eläinkauppaan mistä hiiret hankin. Myyjä oli kovasti ihmeissään, sillä hän ei ole törmännyt naarashiireen, joka uudessa kodissa alkaisi tällaiseksi. Ehdotti kuitenkin pitämään tuossa pikkuhäkissä ja vaihtelemaan puruja häkkien välillä, jotta hajut sekoittuisivat. Ja kokeilla laittaa häkkiin takaisin muutaman päivän päästä. Minua hieman arveluttaa, varsinkin jos saa taas päähänsä purra tätä pienintä, joka on aivan ihana ja kesy tapaus Sad Siellä riitapukari kumminkin on, pikkuterrassa toisen hiiren kanssa. Huomasin, että se tappelee vain laumassa, pareittain ei ollenkaan. Toinen hiiri joka on kaverina tosin tuijottelee hieman ihmeissään pikkuterrasta, näyttää kaipaavan laumaansa.
Ihmisiä kohtaan tämä riitapukari on arka, heti kun häkin oven avaa, niin vilahtaa piiloon. Ei kumminkaan ole agressiivinen, ottaa herkun kädestä välillä, kun tarpeeksi houkuttelee.
Mitä minun pitäisi tehdä tässä tilanteessa, osaisiko joku neuvoa? En halua vaarantaa pienen laumani henkeä, en varsinkaan pienimmän jäsenen.
Agressiivnen tyttöhiir, neuvoja kaivataan
3
562
Vastaukset
- ttttttttttttttt
Jaa hiiret kahteen porukkaan, tämä aggressiivinen hiiri ja sitten hiiri, joka tulee sen kanssa parhaiten toimeen, ja loput eri terraan keskenään... Vaikkei uskoisi, niin hiiretkin ovat yksilöistä, osa tykkää tohinasta ja isosta porukasta ympärillään, osa taas viihtyy kahden kesken lajitoverin kanssa. Yksin hiirtä ei kuitenkaan saisi koskaan laittaa, sillä se on laumaeläin ja niitä on aina oltava samassa terrassa ainakin kaksi.
Paras yhdistelmä sinun tapauksessasi olisi, että laittaisit tämän aggressiivisen hiiren kaveriksi eri hiirulaisen kuin sillä on nykyään, kerta se ihmettelee ja ikävöi laumaansa. Toinen hiiri voisi olla sopiva, jos se olisi samanlainen kuin aggressiivinen, eli ei tykkää isosta porukasta ja on kuitenkin seurallinen ja hiukan isokokoisempi kuin tämä kyseinen äkäpussi. Kahta samalla lailla pomottelevaa hiirtä ei kannata laittaa samaan porukkaan, sillä seuraksena voi olla verinenkin tappelu.Varmaan ihan hyvä keino, mutta meillä on ennestään deguterraario, keisariskorpioni ja hiirihäkki yksiössä. Meille ei yksinkertaisesti mahdu pidemmäksi aikaa toinen terraario. Ja sellainen pitäisi ostaa, tällä hetkellä hiiri on kuljetusboksissa. Hiirfoorumilla oltiin sitä mieltä että tuolla pomottelijalla ei ole kaikki kunnossa, ehdottivat viikon "karanteenia" ja totuttamista sen jälkeen. Jos ei tuolla selviä, niin silloin lopetus. Ja ainoa hiiri, joka riitapukarin kanssa tulee toimeen tuon ihmettelevän lisäksi, on porukan isoin ja kiltein, ehkä siksi pienimmän turva, aina nukkuvat päällekkäin. En minä voi niitäkään erottaa. Mutta täytyy katsoa miten tilanne etenee.
- kasvattajasavosta
Älä anna armoa vaan vie lopetettavaksi se agressiivisin. Mitä iloa semmoisesta eläimestä on, mitä ei välttämättä voi itsekkään enään jonkinajan päästä käsitellä? Mulla on noi agressiiviset hiiret lähteneet heti pakkaseen. Suosittelen, että teet samoin. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663422Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463242Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1423068- 502663
- 311983
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271880- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871555Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401445- 391350