Kiikaria vailla?

TikkaM55

Tere, Millainen olis perus hyvä kiikari hirvihommiin. Aseena Tikan M55 308. Onko kokemuksia ulkomailta tilauksesta. Budjetti noin 300€. Keväällä merkki ammuttu avolla ja kiikaria tekis mieli laittaa syksyksi.

9

3806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pienen kannattaja

      Aika hyvä ampuja olet jos ammut hirvikokeen avotähtäimin. Tosin paikallaan pysyvä tauluhan se nykyisin on ja liikkuvan hirven ampuminen on ihan oma lukunsa.

      Minä olisin sillä linjalla että jos kiikari tulee nimenomaan hirven metsästykseen niin pienikin suurennus riittää mainiosti. Hirvi on iso eläin jota ammutaan tyypillisesti melko lyhyeltä matkalta. En ole zoom-okulaarien ystävä joten ehdotan kiinteää esim. 3 -kertaista suurennusta.

      Kun hirvenmetsästys yleensä tapahtuu päivänvalossa (tai ei ainakaan peuraväijynpimeässä) niin esim. 3*21 mm kiikaritähtäin on mielestäni vallan riittävä. Miksi hirvikiväärin päälle pitäisi pistää tätä isompi halko? Mitä lisäarvoa joku iso-objektiivinen zoom-okulaarinen halko hirvimetsällä tuottaa? Suurta suurennusta ei voi käyttää liikkuvaan maaliin. Ilman suurta suurennusta suurin osa isosta objektiivista on ihan turhaa. Turhaa kokoa, turhaa massaa, turhaan hankaloitettua käsiteltävyyttä. Iso halko kiväärin päällä voi rajoittaa ampujan näköalaa. Putkinäkö ei ole hyvästä nopeassa metsästystilanteessa.

    • zooom

      Burris Fullfield II 2-7x35, optilokin jalat ja renkaat.

    • John Wayne

      Tuolla budjetilla kannattaa ostaa Leupold tai Burris jos uuden ostat, tuolta löytyy luultavasti Suomen halvimmat:
      http://www.ahtihuvila.fi/tuotteet/optiikka

      Käytettynä voi löytyä parempiakin merkkejä. Esim Meoptaa.
      Lisäksi kunnolliset teräsjalat maksaa satasen luokkaa.
      Älä missään nimessä sorru kiinalaisiin kiikareihin, kuten halvat Tascot, Bushnellit ja Perätukun putket. Saat niistä pelkkää harmia.

      Ulkomailta tilaamisesta en tiedä mitään.

      • 20

      • Junantuoma.
        20 kirjoitti:

        Leopold on yliarvostettu ja nimi maksaa.
        Burris on samaa sarjaa Busnellin kanssa.
        Busnellilla on Elite sarjat ihan käyttökelpoisia.
        http://www.bushnelloutdoorproducts.eu/www_bushnell/eu/produits/all/riflescopes/elite-3200/321546m/

        Opticsplanet toimii hyvin ja olen itse ostanut sieltä. Ei halvin paikka.
        Ulkomailta tilaukset maksetaan luottokortin numerolla, postit tullit ym ja suomessa eurohinta noin 1,5 x jenkkihinta. Tähän sisältyy kaikki kulut.

        Osta Leupold Vx-II 1-4x20 Taatusti hyvä ja luotettava hirvikiikari, itse olen tilannut www.opticswarehouse.com Hinta kohdallaan ja nopea toimitus.
        Tietysti Suomestakin voi saada kohtuuhintaan, itse en ole enää kotimaasta juurikaan optiikkaa ostanut.


      • metsämies2010
        Junantuoma. kirjoitti:

        Osta Leupold Vx-II 1-4x20 Taatusti hyvä ja luotettava hirvikiikari, itse olen tilannut www.opticswarehouse.com Hinta kohdallaan ja nopea toimitus.
        Tietysti Suomestakin voi saada kohtuuhintaan, itse en ole enää kotimaasta juurikaan optiikkaa ostanut.

        paljonko tuli kiikarille hintaa? itsekkin samaa 1-4x20 leupoldia tässä suunittelen


    • Hihnavaara

      Itse tilasin just Suomalaisesta verkkokaupasta Bushnell Elite 3200 2-7x32 posteineen 250 euron kantturoilla, nimenomaan hirviaseeseen. Elite sarja on oman käsitykseni mukaan japaniassa tehtyjä, toisin kuin Bushnellin halvemmat sarjat. Väittäisin menevän samaan laatuluokkaan Burris Fullfield ja Leupold VX sarjojen kanssa.

      • Hillbergmounting.

        Leupold otti ohjelmaansa Redfied-tähtäinkiikarit. Laatuvehkeitä "ystävälliseen" hintaan. Hjortilta selviää kauppiaat


    • Hirvesteri

      Koska pystyt ampumaan kokeen avotähtäimillä, niin älä laita kiikaria ollenkaan vaan käytä avotähtäimiä edelleen. Hirvimetällä avotähtäimet ovat parhaat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      241
      4703
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      454
      3374
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      15
      2358
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      22
      2002
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      9
      1263
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      28
      1139
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1083
    8. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1045
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      77
      1016
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      956
    Aihe