Duplex?

Käsisyöttö

Katselin tuossa värilasereita, ja Lexmark C540n vaikutti lupaavalta, mutta jossain luki ettei se tue kaksipuoleista tulostusta, mitä se ihan käytännössä tarkoittaa? Tarkoittaako se sitä ettei kertakaikkiaan onnistu kaksipuoleinen tulostus? Vai pitääkö paperit vain syöttää käsin uudestaan? Luulisi että ohjelmallinen tuki löytyisi, vai oletanko nyt jo liikoja?

4

742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kfs3TJh0oS

      Kaikilla tulostimilla onnistuu kaksipuolinen tulostus kunhan vain jaksaa räpeltää tulosteiden kanssa. Kannattaa kuitenkin harkita automaattisesti kaksipuolista tulostavan mallin hankintaa. Se on sijoitus, jota ei myöhemmin kadu.

      Värilaserin kustannuksista suurin osa on väriaineita. Siksi kannattaa katsoa ettei kaseteissa ole täytön estävää sirua. Vaikka vaihtosiruja on saatavilla niin ne lisäävät kustannuksia.

      • Käsisyöttö

        Kiitos tiedosta. Niin oletinkin, nuo vehkeet vain maksavat sen verran paljon ettei mielellään tekisi mitään hätiköityä.

        C543dn olisi tietysti toinen vaihtoehto, siinä ei taida paljon muuta eroa olla kuin juuri tuo duplex-systeemi... Pitänee tehdä vähän hintavertailuja ja miettiä omaa maksuvalmiutta, siitähän kaikki loppujen lopuksi on aina kiinni, kyllä maailmasta parempiakin tulostimia varmasti löytyy, toinen asia on sitten se, että kenellä on varaa niihin.

        Mutta täyttöhommiin tuskin rupean, sillä minun käytössä laserin säiliöt kestävät sen verran kauan, että en kertakaikkiaan viitsi. Aika halpaa se tulostaminen kuitenkin on jos tulostetta kohti laskeskelee.


      • 1 + 6
        Käsisyöttö kirjoitti:

        Kiitos tiedosta. Niin oletinkin, nuo vehkeet vain maksavat sen verran paljon ettei mielellään tekisi mitään hätiköityä.

        C543dn olisi tietysti toinen vaihtoehto, siinä ei taida paljon muuta eroa olla kuin juuri tuo duplex-systeemi... Pitänee tehdä vähän hintavertailuja ja miettiä omaa maksuvalmiutta, siitähän kaikki loppujen lopuksi on aina kiinni, kyllä maailmasta parempiakin tulostimia varmasti löytyy, toinen asia on sitten se, että kenellä on varaa niihin.

        Mutta täyttöhommiin tuskin rupean, sillä minun käytössä laserin säiliöt kestävät sen verran kauan, että en kertakaikkiaan viitsi. Aika halpaa se tulostaminen kuitenkin on jos tulostetta kohti laskeskelee.

        Oheisilta sivuilta voi löytyä jotakin ostopäätöstä auttavaa. Ainahan näissä on ne puolesta ja vastaan asiansa aina mallien mukaan. Mallista riippuen sivuhinnoissa on yllättävänkin suuria eroja ja nykyisin myös lasertulostimet toimitetaan usein vajailla "myynti-kaseteilla", eli uutta väriä saa hankkia aiempaa aiemmin.

        Tuolla jossakin toisessa ketjussa moititiin erään merkin ja mallin ruttaavan jatkuvasti paperia, eli paperinsyötössä / teloissa jotakin häikkää. Ellen väärin muista, niin se oli jokin Samsung-malli ?

        - http://www.digitalversus.com/article-492.html

        Itsekin pähkäilen laitteen ostovalinnan suhteen. Värilaaseri voisi olla kiinnostava, hyvä tekstille ymv. vaan ei valokuville (ehkä joskus tulevaisuudessa).

        Tosaalta valokuvien skannaukseen pitäsi olla suht' hyvä tasoskanneri joka tehty myös negoille. Monitoimi-sellaisiakin on markkinoilla (pitäisi olla myös recto-verso), mutta ovat hinnakkaita ja kun mustesuihkun suuttimien kanssa tulee murheita, niin 'kiitos'...Tilaakaan ei ole rajattomasti kaikille erillisille ja lukuisille laitteille, ekä se vättämättä antaisi hyvää taloudellista tulostakaan...Eli kompromissin kompromissiä etsimässä ; /


    • Luulisin-näin

      No eiköhän vuona 2017 ole jo parempiakin tulostimia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      8
      1656
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      124
      1642
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      245
      1162
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      186
      996
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      919
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      866
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      845
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      833
    10. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      827
    Aihe