Duplex?

Käsisyöttö

Katselin tuossa värilasereita, ja Lexmark C540n vaikutti lupaavalta, mutta jossain luki ettei se tue kaksipuoleista tulostusta, mitä se ihan käytännössä tarkoittaa? Tarkoittaako se sitä ettei kertakaikkiaan onnistu kaksipuoleinen tulostus? Vai pitääkö paperit vain syöttää käsin uudestaan? Luulisi että ohjelmallinen tuki löytyisi, vai oletanko nyt jo liikoja?

4

655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kfs3TJh0oS

      Kaikilla tulostimilla onnistuu kaksipuolinen tulostus kunhan vain jaksaa räpeltää tulosteiden kanssa. Kannattaa kuitenkin harkita automaattisesti kaksipuolista tulostavan mallin hankintaa. Se on sijoitus, jota ei myöhemmin kadu.

      Värilaserin kustannuksista suurin osa on väriaineita. Siksi kannattaa katsoa ettei kaseteissa ole täytön estävää sirua. Vaikka vaihtosiruja on saatavilla niin ne lisäävät kustannuksia.

      • Käsisyöttö

        Kiitos tiedosta. Niin oletinkin, nuo vehkeet vain maksavat sen verran paljon ettei mielellään tekisi mitään hätiköityä.

        C543dn olisi tietysti toinen vaihtoehto, siinä ei taida paljon muuta eroa olla kuin juuri tuo duplex-systeemi... Pitänee tehdä vähän hintavertailuja ja miettiä omaa maksuvalmiutta, siitähän kaikki loppujen lopuksi on aina kiinni, kyllä maailmasta parempiakin tulostimia varmasti löytyy, toinen asia on sitten se, että kenellä on varaa niihin.

        Mutta täyttöhommiin tuskin rupean, sillä minun käytössä laserin säiliöt kestävät sen verran kauan, että en kertakaikkiaan viitsi. Aika halpaa se tulostaminen kuitenkin on jos tulostetta kohti laskeskelee.


      • 1 + 6
        Käsisyöttö kirjoitti:

        Kiitos tiedosta. Niin oletinkin, nuo vehkeet vain maksavat sen verran paljon ettei mielellään tekisi mitään hätiköityä.

        C543dn olisi tietysti toinen vaihtoehto, siinä ei taida paljon muuta eroa olla kuin juuri tuo duplex-systeemi... Pitänee tehdä vähän hintavertailuja ja miettiä omaa maksuvalmiutta, siitähän kaikki loppujen lopuksi on aina kiinni, kyllä maailmasta parempiakin tulostimia varmasti löytyy, toinen asia on sitten se, että kenellä on varaa niihin.

        Mutta täyttöhommiin tuskin rupean, sillä minun käytössä laserin säiliöt kestävät sen verran kauan, että en kertakaikkiaan viitsi. Aika halpaa se tulostaminen kuitenkin on jos tulostetta kohti laskeskelee.

        Oheisilta sivuilta voi löytyä jotakin ostopäätöstä auttavaa. Ainahan näissä on ne puolesta ja vastaan asiansa aina mallien mukaan. Mallista riippuen sivuhinnoissa on yllättävänkin suuria eroja ja nykyisin myös lasertulostimet toimitetaan usein vajailla "myynti-kaseteilla", eli uutta väriä saa hankkia aiempaa aiemmin.

        Tuolla jossakin toisessa ketjussa moititiin erään merkin ja mallin ruttaavan jatkuvasti paperia, eli paperinsyötössä / teloissa jotakin häikkää. Ellen väärin muista, niin se oli jokin Samsung-malli ?

        - http://www.digitalversus.com/article-492.html

        Itsekin pähkäilen laitteen ostovalinnan suhteen. Värilaaseri voisi olla kiinnostava, hyvä tekstille ymv. vaan ei valokuville (ehkä joskus tulevaisuudessa).

        Tosaalta valokuvien skannaukseen pitäsi olla suht' hyvä tasoskanneri joka tehty myös negoille. Monitoimi-sellaisiakin on markkinoilla (pitäisi olla myös recto-verso), mutta ovat hinnakkaita ja kun mustesuihkun suuttimien kanssa tulee murheita, niin 'kiitos'...Tilaakaan ei ole rajattomasti kaikille erillisille ja lukuisille laitteille, ekä se vättämättä antaisi hyvää taloudellista tulostakaan...Eli kompromissin kompromissiä etsimässä ; /


    • Luulisin-näin

      No eiköhän vuona 2017 ole jo parempiakin tulostimia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      17
      3569
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      23
      2691
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2145
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      1965
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      19
      1936
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1612
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1482
    8. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1477
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1404
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1354
    Aihe