Hei , tuli pakonomainen tarve saada pyykinpesukoneen poistovesiletku puhtaaksi, koska se on ihan kauhen klähmänen sieltä sisäpuolelta. Mutta millä ihmeellä sen saa irti koneesta ? Se on koneessa kiinni jollain metallirenkaalla, ja en tajua miten sen sais irti.
Mä en usko että se letku puhdistuu millään sitruunahappopesulla , koska mun mielestä se vaatii ihan "mekaanista" rassaamista et sen sais putipuhtaaksi ja sitä varten se pitää saada irti .
Miten sen metallirenkaan saa pois, niin ja sit tietysti takasin ?
Mä en usko että se letku puhdistuu millään sitruunahappopesulla , koska mun mielestä se vaatii ihan "mekaanista" rassaamista et sen sais putipuhtaaksi ja sitä varten se pitää saada irti .
Miten sen metallirenkaan saa pois, niin ja sit tietysti takasin ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sanoisin että hae kaupasta uusi letku ja vaihda se. Tuleepa samalla siirrettyä poistoletkun vuotovauriota kauemmaksi tulevaisuuteen.
Poistoletku on yleensä kiinni joko ruuvattavalla klemmarilla tai sitten sellaisella jousimallisella joka avataan pihdillä puristaen.
Toisaalta mitä se töhän poistoputekessa haittaa? Oletko miettiny miltä viemärit poistoputkesta paskalaitokselle näyttää sisältä?
No, tietoisuus siitä töhnästä haittaa, ja siks siitä tuli pakonomainen tarve päästä eroon. Enkä ole menossa paskalaitokselle ihmettelemään viemäreitä, tietäähän sen nyt miltä ne vois näyttää :)
Mut jos mä rassaan tuon putken puhtaaksi ni eihän mun tarvi uutta ostaa. Jahka lainaan naapurista pihdit ja yritän saada ton letkun irti. Saahan sen takasin sit siihen tolla samalla klemmarilla ? vai voisko siihen laittaa sellasen ruuvattavan klemmarin tilalle ? onko sellanen pitävä ettei tiputtele vettä sit.
Jos klemmari on niin kuin paksuhkoa rautalankaa, niin saa takaisin.
Myös ruuvattava klemmari käy.
Jos klemmari on leveämpää lattaa, takaisinlaitto ei onnistu.
Pihtejä on kanssa monenlaisia. Tuohon hommaan sopiva on joko ns papukaijapihdit tai linjapihdit.
No homma on nyt tehty , ja klemmarinkin sain takaisin paikoilleen. Sellanen rautalankamalli se oli, ja pitää, ei tipu vettä. Työkaluna oli ihan monitoimityökalun pihdit. Mut dziisus sentään minkälainen läjä sitä mönjää siellä putkessa oli, ja nyt on hyvä mieli kun se on puhdas, ihan vois vaikka juomapillinä käyttää :) Eikä tarvinnut ostaa uutta, säästy mooonta euroo.