naisten business-pukeutuminen

BusyGeisha

Miten naisen (n. 30v.) kannattaa pukeutua business-tapaamiseen Japanissa? Kyseessä vierailuja suurissa globaaleissa yrityksissä, yhdessä yrityksessä itsensä pääjohtajan luona.

Suunnitelmissa perus musta jakkupuku, onko väliä onko housut vai hame? Pitääkö olla kauluspaita vai onko ok jos jakun alla on siisti toppi? Entä sukkahousut, mustat vai ihonväriset? Korkokengät vai matalat? Käsilaukku?

Miten naisiin ylipäätänsä suhtaudutaan japanilaisessa business-kulttuurissa?

2

1507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OL

      Ulkomaalaisena sinuun kohdistuvat odotukset ovat tietysti erilaiset kuin japanilaisiin naisiin. Suhtautumisesta naisiin yrityskulttuureissa en osaa sanoa mitään tarkkaa, mutta Japani on tunnetusti melko miesvaltainen yhteiskunta ja naisen asema yleisesti ottaen ei ole niin tasa-arvoinen, kuin Suomessa. Johtavissa asemissa olevia naisia on suhteellisen vähän (mutta niitäkin toki on).

      Pukeutumisesta: useimmiten kun tuolla kaupungilla liikkuessa näkee näitä ns. Office Lady -neitoja, niin asuna on useimmiten musta/tumma jakku, polviin ulottuva hame, ihonväriset sukkahousut ja matalakorkoiset kengät. Paitana usein valkoinen kauluspaita. Hiukset, jos pitkät, niin joko poninhännällä tai nutturalla (tai jollain muulla tapaa pään taakse kiinnitettynä).

      Japanilaisissa yrityksissähän, varsinkin isommissa, on perinteisesti varsin tiukka pukukoodi, joten hillitty look on turvallinen valinta.

      Kenkiä valitessa kannattaa suosia sellaisia, jotka on tarvittaessa helppo poistaa jalasta, mikäli vierailette sellaisessa paikassa johon ei kenkien kanssa saa mennä (esim. jotkut arvokkaammat japanilaiset ravintolat tai tatami-matoilla päällystetyt huoneet).

      Tutustu myös ennakolta japanilaiseen etikettiin, mm. käyntikorttien suhteen.

      Lukaise esimerkiksi oheinen artikkeli:
      http://www.ehow.com/how_2093274_use-etiquette-conducting-business-japan.html

    • Anonyymi

      kimono

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3412
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2887
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2589
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1331
    Aihe