Tarvitseeko uudet varaavat takat välttämättä 100 mm:n putken takan alle palaakseen oikein ja tehokkaasti. Eikö tuhkaluukun alle tulevaan ilmalaatikkoon tule kylmää ilmaa joka jäähdyttää huoneistoa? Nunnauuni ja kumppanit pitävät ratkaisu hyvän palamisen kannalta välttämättömänä. Talooni tulee koneellinen ilmastointi takkakytkimellä. Kertokaa viisaammat mikä on oikea ratkaisu.
Tuloilma takalle
Simo
174974
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Määräykset kieltää esitetyn ilmaputken, ei saa tehdä toisiin kuntiin.
Vie tehoa takasta, kun raaka ulkoilma jäähdyttää liekkiä. Itse suljin tuloputken ulkoa ja hyvin vetää, vaikka lto päällä.
Epäilen tuota tehon menetystä.
Kyllä sitä tietysti on, mutta aivan merkityksetön määrä.
Itse jodun avaamaan ikkunan raolleen uunia sytyttäessä.
Tuloputki venttiilillä lienee hyvä ratkaisu.
...No huh huh. Vadstaavasti taas kylmässä ilmassa on enemmän happea, koska se on tiheämpää...
puukilon palamiseen tietty määrä happikiloja ja ilmassa on sama happipitoisuus ilman lämpötilasta riippumatta.
Voisitko vastata niin että tyhmempikin ymmärtää. Oletettavasti ihan fiksua tekstiä jos vaan kertoisit sen normisanoilla, ettet vaan olis laatinut myös Kelan papereita? Niitä on ihan mahoton täyttää ilman ohjeita.
Eli sun pointti tohon takan tuloilmalle on se että se kannattaa rakentaa, vai ymmärsinkö oikein?? Sillä kylmällä ilmalla on niin pieni merkitys takan hyötysuhteelle ettei sitä kannata huomioida, vai??
vastasin vain tuohon edeltävään toteamuksen, jossa todettiin, että kylmässä ilmassa olisi vastaavasti enemmän happea. Eli koska palmiseen menee tietty kilomäärä puukiloa kohden, ei ilman tiheydellä sinänsä ole merkitystä.
Mitä tulee kylmän ilman vaikutuksesta, sen on vanhempi suunnittelija jo tuolla alla asiallisesti laskenut.
PS Suunnittelen KELAN lomakkeiden lisäksi kirjekuoria. Olen nyt saanut lähes kaikki myös Postista saatavat kirjekuoret hieman pienemmiksi kuin lomakkeet taitettuina, jottei niitä saisi sisään ilman asiaankuuluvaa v**usta.
Lisäksi suunnittelen palvelujen tarjoajille randon disconnect järjestelmiä, jolloin satunnaisesti nettiyhteys katkeaa, mutta vain silloin kun jotain tietoa juuri liikkuu.
No joo, jos vanhemman suunnittelijan tekstin tulkitsin oikein niin kuten äsken mainitsinkin, niin hyötysuhteen putoaminen on teoreettista vaikka ilma takkaan raakana menisikin. Ongelmahan on se että kun talot on niin tiiviitä, tuleeko sitä korvausilmaa "rakosista" niin paljon että piisaa tulelle. Vaikka iv:n pudottaisi pois päältä, pitääkö avata ikkuna että vetää. Sytytyksen aikaanhan ne ongelmat ilmenee. Kaveri aukaisee ikkunan siinä vaiheessa, ei tunnu mielestäni oikein järkevältä uudessa talossa.
Eli vieläkin se sama kysymys vaivaa, kannattaako uuteen taloon asentaa raitisilmaputki vai ei?? En ole mikään ekoihminen jos sillä on jotain vaikutusta, eli ne päästöt yms muut vaikuttavat asiat. Ja jos hyötysuhde tippuu niin voin polttaa yhden klapin enemmän. Toiminta on tärkein, en halua että savut tulee sisälle. Ja voin olettaa että piipusta tulee hyvä eli se vetää joten siihenkään on turha puuttua.
jolloin happea ei juurikaan tarvita, mutta pakkasilmaa puskee edelleen sisään. Lieneekö nykyisin käytäntönä asentaa tulokanavaankin sulku?
Kun asentaja kävi säätämässä tulo- ja poistoilma venttiilit, kysäisin tuota takan korvausilma asiaa, hän sanoi että kyllä tuo tuloilma puoli riittää. Ja meillä ei edes erillistä takkakytkintä lto laitteessa.
talossamme on 10m piippu ja talo on harjun laella.
Veto vie miltei pienimmät klapit mennessään...
Voisin laittaa takan ja leivinuunin yläpuolelle käsin avattavan venttiilin josta saa suoraan ulkoa lisäilmaa. Ilma sekoittuu huoneilmaan eikä päädy kylmänänä takkaan. (putki pitää muuten eristää koko matkaltaan)
Mutta, mutta, jos IVK:ssa on tulo ja poistopuolen painetta seuraava ja sen mukaan toimiva ohjaus niin kaikki nuo raitisilmaputket on täysin turhia. IVK kumoaisi niiden vaikutuksen.
ajattelin että jos ottaisin korvausilman autotallin puolelta takalle.Autotallin talon yhteydessä ja autotallissa tietty lämmitys.
Tällöin tulisi autotalliinkin alipainetta eli vaihtuis ilma sinnekin ovessa olevista ilmareijistä!
Taitaa olla laiton mutta voishan sen aina tukkia jos ei toimi!
Kommentteja
rakentamismääräyskokoelmat on tehty juuri siksi, ettei kaikkia älyttömyyksiä, mitä mieleen tulee, rakennettaisi.
:-)
Kaikkeapa sitä mieleen juolahtaa.
Älä tee niin.
Jos tuloputkea ei takalle ole, niin laskekaas paljonko takka "polttaa" lämmintä sisäilmaa taivaan tuuliin, eli paljonkko maksaa korvausilman lämmittäminen.
JM
Kilo puuta vaatii jotain 10 kuutiota ilmaa palaakseen (suuruusluokka). Hyvä pesällinen siis 100 kuutiota. Tavallinen mökki on 400-500 kuutiota. Tuo pesällinen tekee ilmanvaihtoon lisää puolet normi-ilmanvaihdosta tuon tunnin aikana.
Kuutio ilmaa lämpiää yhdellä asteella 1280 Ws energialla. Mitoituspakkasella 100 kuutiota vaatii 1,8 kWh lämmitysenergiaa, jos en paljon pieleen laskenut. 10 kiloa puuta antaa noin 40 kWh:n energiapaketin hyvän takan rakenteisiin. Energiapaketti ei tuosta muutu miksikään koko talon kannalta, jos ilma tuodaan takkaan raakana paloilmaksi. Takkaan jää 1,8 kWh pienempi energiapaketti, mutta muualla talossa on säästynyt sama määrä. Palamisen kannalta 50 asteen ero lämpötilan nostossa tuskin aiheuttaa huonompaa palamista. Tiheämpää kylmää ilmaa myös virtaa isompi määrä palamistapahtumaan, mikä voi korjata tilannetta parempaan suuntaan. Homma näyttäisi olevan teoreettista puuhatelua.
Minulla on tapana pienentää perusilmanvaihtoa, jos muistan, kun sytytän tulisijan. Ilman vaihtohan muuttuu perinteiseen suuntaan, kun tulisijaa käyttää. Ja tuntuu jotenkin hyödyllisemmältä vetää ilmaa vaippavuodoista. Tasapainotetulla ilmanvaihdollahan vaipan läpi vedetään hyvin vähän ilmaa.
Ketjussa saitkin mielestäni jo muutaman hyvän kommentin ja koska sinulle tulee koneellinen tulo- ja poistoilmanvaihto ja se poistopuhaltimen poiskytkentä (takkatoiminto) niin mielestäni homma on ok.
Itse kuitenkin laittaisin vielä sen putken sinne takan tuhkaluukun alle. Takkakytkinhän pitää poistopuhallinta pois päältä vain lyhyen ajan, tämän jälkeen nykyaikaisessa tiiviissä talossa matalalla piipulla veto-olosuhteet takassa heikkenevät.
Lämpötaseen suhteen olen samaa mieltä nimimerkin "Vanhempi suunnittelija" kanssa.
Toisaalta mikäli putkea ei ole , niin vuodot muualta rakennuksesta lisääntyvät ja syntyy helposti vedon tunnetta muihin tiloihin.