Ostin 2007 syksyllä Hakkapeliitta talvirenkaat, 155/70/13 kokoa, peltivanteet. Siitä asti on vaan vaihdettu alle, ei tasapainotettu kertaakaan.
Olin katsastuksessa nämä talvirenkaat alla, ja sen jälkeen huomasin, että kun heti kun ajan 80 km/h alkaa auton pieni vapina ja ratissa täristää. Tarkistin ilmapaineet, ne oli vähän huonot, ja menin sitten uudelleen kokeilemaan. Nyt ei vapinaa 80 km/h, vaan heti kun nopeus oli 90 km/h. Hidastin ja kokeilin uudelleen 90 km/h, ei mitään väpätystä. Eikä sitten enää toisenakaan päivänä.
Pitäisikö siis tasapainottaa kun asennetaan alle taas syksyllä? Kuuleeko sitä mitenkään jos tasapainomötikkä putoaa..että kiliseekö se siellä vanteen sisällä tai mitään? Ja onko sen tasapainotuksen tarpeen oire tuo, että vapajaa jossain tietyssä nopeudessa?
Kunka usein tasapainotusta?
5
222
Vastaukset
- sitroen.
Uutena kunnolla tasapainotettuja renkaita ei tarvitse tasapainottaa uudelleen käyttöikänsä aikana.
Nokia on tehnyt talvirenkaissaan sutta ja sekundaa.
Minulla on jo seitsemässä kahdeksasta Hakkapeliitasta pettänyt runko kesken käyttöiän. Tulee juuri mainitsemaasi tärinää, joka pikkuhiljaa pahenee.
Kun otat pyörän pois alta ja katselet rengasta, niin huomaat kulutuspinnassa pullistumaa ja sen, että kulutuspinta ikäänkuin mutkittelee. Rengas on pilalla lopullisesti.
Tuskin enää Nokialaisia ostan.- Töötitär
Joo muistin tässä, että kun olin juuri ostanut nämä renkaat, meni toisesta takarenkaasta ilmat pihalle auton seisoessa pihalla. Venttiili rikki, vaihdettiin ilmatteeksi ja uudelleen tasapainotus. Ja sanottiin kaupan päälle, että 'tässä ei sitten ole paljoa enää varaa tasapainottaa'.
Mutta mun vapinaoire oli ja meni, tiedä sitten oliko ilmanpaineet vai tasapainotusmötikkä irronnut vai pullisteleko jo..en kyllä huomaa renkaissa mitään vikaa päällepäin. Töötitär kirjoitti:
Joo muistin tässä, että kun olin juuri ostanut nämä renkaat, meni toisesta takarenkaasta ilmat pihalle auton seisoessa pihalla. Venttiili rikki, vaihdettiin ilmatteeksi ja uudelleen tasapainotus. Ja sanottiin kaupan päälle, että 'tässä ei sitten ole paljoa enää varaa tasapainottaa'.
Mutta mun vapinaoire oli ja meni, tiedä sitten oliko ilmanpaineet vai tasapainotusmötikkä irronnut vai pullisteleko jo..en kyllä huomaa renkaissa mitään vikaa päällepäin.mie kehotan ihan sitä että ainakun vaihdon tekee tekee myös painotuksen :) pääsee varmast helpommalla ettei ongelmaa tulis tästä sitten ja älkää missää tapaukses lähtekö siihen että pistätte ilmaa auton kirjojen mukasesti renkaat menee pilalle heti :/ hiukan lisää ohjekirjan luvul mukasesta:)!!!
- 18 + 1
Nokialaiset joutuu tasapainottamaan joka syksy uudelleen, michelinit tai continentalit pysyy tasapainossa kun ne asennettaessa on kerran tasapainotettu...
- nok = 1
20:n vuoden kokemuksella uskallan olla eri mieltä. NR9:stä ja Rollstereista lähtien on ollut vaikka sun minkä mallin nokiaa alla, ja aina minulle on sattunut hyvin tasapainossa pysyvät yksilöt. Enkä ole kuullut kenenkään muunkaan valitelleen asiasta. Talvirenkaanahan ei nyt oikeastaan muita merkkejä Suomessa käytetäkään, joten käyttäjiä on runsaasti. Jos renkaissa olisi tavallista enemmän ongelmia, niin eivät ne menisi edes kaupaksi...
Yksi italialainen (kesä)rengasmerkki vaati muutamat ylimääräiset tasapainoituskerrat, kunnes yhdestä niistä petti runko. Micheliinin ja Bridgestonen kanssa ei ole ollut myöskään ylimääräisiä tärinöitä. Ainoat Continentaalit mitkä on ollut olivat pyöreät nekin, mutta kuluivat aivan järkyttävän nopeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html684430Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2464193Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat223394Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1613295Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis683066Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos752899Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1192583Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1722441- 482215
- 241820