Esikoinen pian tulossa ja tytölle pitäisi keksiä nimi. Ollaan mietitty näitä: Linnea, Adelina, Adele, Melina, Melinda. Adele ja Adelina ovat kyllä suosikkejani. Melinda on alkanut kuulostaa minusta jo jonkinlaiselta strippari nimeltä, että sitä tuskin valitaan. Vanessa on ollut myös listoillani, mutta... ei.
Sitten olisi vielä toinen nimi hakusessa.. Maria on ollut kauan jo ehdolla, mutta olisiko parempia vaihtoehtoja. Tykkäisin lapsella olevan kolme nimeä (sukunimen lisäksi siis).
kiitos jo etukäteen =)
Sitten olisi vielä toinen nimi hakusessa.. Maria on ollut kauan jo ehdolla, mutta olisiko parempia vaihtoehtoja. Tykkäisin lapsella olevan kolme nimeä (sukunimen lisäksi siis).
kiitos jo etukäteen =)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Etunimiehdotuksenne ovat kivoja. Tykkään Adelesta, Adelinasta ja Linneasta. Viimeinen on ehdolla omallekin tulevalle vauvalle.
Uusia ehdotuksia:
Milena
Mariel
Minea
Elena
Adalmina
Aurelia
Viola
Emmelina
Fredrika
Aurora
Lyydia
Sofi
Helmiina
Amelie
Jos kolmas nimi olisi Maria, voisi keskelle keksiä esimerkiksi suvusta jonkin kauniin, ajattoman nimen. Tai sitten esim.
Adele Elle Maria
Adele Laura Maria
Adelina Helmi Maria
Adelina Lilja Maria
Linnea Aada Maria
Linnea Hilda Maria
Oliko mikään mieleen?
Melina Meea Maria tai Adele Miia Mariel
Adele on oma suosikkini. Aida olisi myös kaunis.
Adele Maria Linnea
Adele Maria Josefiina
Adele Verna Maria
Adele Helmi-Juulia
Adele Hilla Elina
mitäs tykkäät?
nimiä. Jos et halua antaa nimeksi Melindaa, niin kävisikö Melissa?
Maria on upea nimi, vaikea keksiä mitään parempaa. Löytyykö suvun piiristä sadan vuoden takaa sopivia nimiä?
Ehdotan: Melissa Adele Maria
Mun mielestä sun kannattais miettii ihan ite mikä olis paras.
Kannattais tehdä niin et pidät muutaman suosikkinimen mielessä, ja kun vauva syntyy , niin se oikea nimi kyl tulee sieltä ihan itsestään! :)
nimi asiat on niin maku asioita, siksi ei kannata muiden mielipiteitä kuunnella. Valitse itse mieleisesi.
Mun valintaa helpotti kun kysyi itseltänsä,
1. Eihän nimen takia lasta kiusata?
2. Minkä nimen itse haluaisin itselleni?
3. Onhan nimi myös hyvä aikuiselle? ... (Esim mielestäni Veeti on pienen pojan nimi, tai esim Urpo, Yrjö tms nimet, varmasti tullaan kiusaamaan) noi urpo ja yrjö ääriesimerkkejä ;)
Ja tietysti se on tärkeää että nimi sointuu sukunimeen, mutta sekään ei ole mikään tärkein. Tytöillä ainakaan, koska sukunimi voi todennäköisesti muuttua elämän varrella.
HUOM! Kannattaa myös miettiä haluaako valita nimeä joka on liian erikoinen (vaikea lausua, kirjoittaa)
Tärkeintähän on se että nimen antaa rakkaudesta, ja on miettinyt sen tarkkaan.
Sinä et sitä nimeä kanna koko loppu elämääsi, vaan Lapsesi.
PS. Nimistä jotka luettelit tuossa alussa, kaikki ovat kauniita ja varmasti hyviä-
TSEMPPIÄ nimen valitsemiseen ja vauvan syntymään ja kasvatukseen!
-Vanessa Eva Adelen äiti