Kumpparit mukaan

Epätietoinen Kainuus

Jos menee Berliiniin rospuuton aikaan keväällä tai syksyllä, niin onko parempi ottaa mukaan halvat ja käytetyt kumpparit, jotka jättää sitten hotellin roskikseen, vaiko ostaa vasta periltä? Minulla on niin arka kurkku, että jalkojen kastuminen tuntuu siellä heti.

3

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tartte

      kyllä pärjäät ilman kumppareita ja jos et niin sit ostat.Ellei kaatosade yllätä niin eipä tuolla nyt normaalisti mitään mahdotonta loskaa kaduilla ole.Vaan elämmekö enää normaalia aikaa?Viimetalvi sen Berliinissä osoitti, että pakkasta ja luntakin riitti.-Jokatapauksessa suojaa kurkkusi huivilla hyvin; katsopa muita aitoja Berliiniläisiä, kaikilla huivit kaulaan köytettynä, vauvasta vaariin.

      • Epätietoinen Kainuus

        tarvitse? Olimme viime syksynä Roomassa ja juuri konsertti-iltana satoi rankasti. Kaiken kukkuraksi ratikka simahti kesken matkan. Oli mentävä jalan kilometrin verran. Kyllä siellä salissa istuessa - kengät märät kuin Keskisalolla vesiesteen jälkeen - tuli kumppareita ikävä. Silloin tein päätöksen varautua seuraavalla matkalla sateenkin varalle.

        Tuo kaulahuivi on hyvä neuvo, kun ei laita niin kireälle, että kastuessa laittaa hapen kortille.


    • adenauer

      on täällä kyllä aika tuntematon juttu, kestää korkeintaan hetken ennenkuin sulanut räntä aurataan pois kaduilta.-minä ehkä kaatosateella konserttiin mennessä käyttäisin taksia,se on niin edullinen tässä maassa.
      Tietenkin riippuu siitä majoittuuko kaupunkiin vai kaupungin ulkompuolelle maaseudulle; vaikken usko että sielläkään on semmosta "rospuuttoa" kuin suomessa.Minä omistan kumpparit vain suomessa.

      Kaulahuivi on täällä todellakin 99% ihmisillä, johtuen: uskokaa tai älkää merituulesta! Jotenkin se vain käy kurkkuun.Yleensä suomen tuttuni ei tätä usko ja juoksentelevat eka päivän ilman huivai, seuraavana päivänä kurkku karheana ja pahimmassa tapauksessa vielä yskällä höystettynä. Mieluumin siis lämpimiä huiveja matkalaukkuun ja kumpparit kotieteiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      271
      14460
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      69
      7310
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7141
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      65
      5167
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      114
      4889
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4734
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4515
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4427
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe