Olen ihan samaa mieltä siitä, että joskus sosiaalitoimi suotta rajoittaa liian tiukasti huostaanotettujen lasten vanhempien tapaamisoikeuksia. Kuitenkin vanhempien käytös ja aiemmat teot, on se ensiarvoinen asia, mihin me voimme puuttua (positiivisesti tai negatiivisesti) ja sallia laajempaa oikeutta tai rajoittaa sitä. Lapsen etua ajatteleva vanhempi on valmis myös tekemään kompromisseja sosiaalihuollon päätösten takia. Se, että, vanhempi pystyy puhumaan asioista, on äärimmäisen tärkeää. En tunne 20 v. ajalta ainoatakaan tapausta, joissa lapsi olisi otettu huostaan vastoin vanhemman toivetta ilman todella merkittävää syytä.
Näissä keskusteluissa unohtuu usein se, että huostaanottoja tehdään myös vanhempien omasta toiveesta.
Näissä keskusteluissa unohtuu usein se, että huostaanottoja tehdään myös vanhempien omasta toiveesta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Samoin huostaanottoja tehdään lapsen toivomuksesta. Kyllä lapsi kertoo, jos kotona olot ovat huonot.
Meillä on kotona joskus soinut puhelin kymmenen jälkeen illalla ja lapseni kaveri (neljäsluokkalainen) pyysi päästä yöksi meille, kun kotona on niin kova mekkala, ettei voi nukkua, kun on isin kavereita ja kaljaa ja huomenna alkaa koulu kahdeksalta. Tottakai hän tuli meille, ruokin ja laitoin nukkumaan. Kävi kovin sääliksi hänen neljää nuorempaa sisarustaan. Jälkeenpäin harmitti, etten heti soittanut sosiaalipäivystykseen. Olisi ollut puuttumisen paikka!
Tämä tyttö muutti pois kotoaan 16-vuotiaana ja teki heti peräkkäin kaksi lasta. Perhe elää ihan mukavasti sosiaaliavustuksilla, on varaa pelikoneisiin, tupakkaan, kosmetologikäynteihin jne.
ilmoituksen, niin ei tarvitsis vielä vuosien jälkeen täällä itkee, kun jäi tekemättä. Ja tee nyt ihmeessa Riikan kanssa valitus, että ihan pelikoneet ja kaikki, vaikka korvauksilla elää. Voihan, että oli kirjoittamisen arvoista. Mitä muuta?