HS:Kajaanilla ei ole varaa

http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Kajaanilla ei ole varaa ylläpitää Eino Leino -taloa/1135256019524
8288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

runoviikon kaupungissa. Niin, mikä lie luovuuteen kannustava ympäristö? Jospa taloudellinen niukkuus kirvoittaa ihmisiä entistä parempiin sanallisiin suorituksiin. Saattaa olla, että taloudellisessa ahdingossa syntyy repivämmät riimit. Suuri luovuus kumpuaa tuskasta ja kurjuudesta?

Äänestä
  • myyntiin huutokaupalla. (piste)

    Äänestä

  • Kajaani siis suunnittelee jopa myyvänsä Eino Leino-talon mahdollisesti asuntokäyttöön ja valittaa, että 10 000 euron kustannukset vuodessa ovat kaupungille liikaa. Tämä on kulttuuriskandaali ja ehdotankin, että talo tulisi säilyttää museokäytössä ja siihen saataisiin varat esim. alentamalla kaupunginjohtoon kuuluvien palkkausta ja luottamushenkilöitten kokouspalkkioita niin paljon, että 10 000 euroa saataisiin vuositasolla kasaan! Tällaisen summan saaminen olisi tällä keinolla vieläpä helppoa!

    Asian johdosta on addressi netissä
    http://www.adressit.com/einoleinotalo

    ja ryhmä Facebookissa
    hakusanalla Ei Leino talo pelastettava

    Kaikki mukaan näihin ja katsotaan taipuuko Kajaanin kulttuurivastainen johto asiassa!

    Äänestä

  • kalevih kirjoitti:

    Kajaani siis suunnittelee jopa myyvänsä Eino Leino-talon mahdollisesti asuntokäyttöön ja valittaa, että 10 000 euron kustannukset vuodessa ovat kaupungille liikaa. Tämä on kulttuuriskandaali ja ehdotankin, että talo tulisi säilyttää museokäytössä ja siihen saataisiin varat esim. alentamalla kaupunginjohtoon kuuluvien palkkausta ja luottamushenkilöitten kokouspalkkioita niin paljon, että 10 000 euroa saataisiin vuositasolla kasaan! Tällaisen summan saaminen olisi tällä keinolla vieläpä helppoa!

    Asian johdosta on addressi netissä
    http://www.adressit.com/einoleinotalo

    ja ryhmä Facebookissa
    hakusanalla Ei Leino talo pelastettava

    Kaikki mukaan näihin ja katsotaan taipuuko Kajaanin kulttuurivastainen johto asiassa!

    Siis ryhmä Facebookissa
    hakusanalla Eino Leino talo pelastettava

    Äänestä

Kokoomuksen säästölinja poistaa kaiken voittoa tuottamattoman!

Äänestä

siitä Eino Leino talosta pakolaiskeskus! Joku herra voisi tehdä lehmänkaupat ostamalla ilmaiseksi sen kuluerän ja ruveta vuokraamaan sitä törkeällä hinnalla valtiolle pakolaiskeskuksena, fyffet himaan ja köyhä kansa maksamaan!

Äänestä

Eikö joku kymppitonni vuodessa ole yks kärpäsen paska verrattuna siihen mitä esim. katulamppujen päälläpitäminen päivänvalolla maksaa?

Äänestä
  • Tarkoitatko kajaanin kaupunginteatteria ?
    1.4 miljoonaa vaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ylläpitää... kirjoitti:

http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Kajaanilla ei ole varaa ylläpitää Eino Leino -taloa/1135256019524

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu