paljonko veroa??

santtu_9999

moi, sain osinkoa yhdesta firmasta noin 3800 euroa. miten saan laskettua karkeasti paljonko
vuotuisessa verotuksessani näihin meni veroa? tiedän että pääomatulo vero % on 28,5 mutta ei kai
asia niin yksinkertainen ole? enkös minä joutunut maksamaan tässä progressiivisessa verotuksessa
kuitenkin käytännössä enemmän veroa kuin tuon pääomatulo %:n verran osingoista?

3

1155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos oikeasti olet saanut noinkin isoja osinkoja, ei voi kuin ihmetellä, miten pihalla olet. Pakko olla jotain perintörahaa tms.?

      Pääomaveroprossa on 28 % tasan. Verotus ei ole progressiivista, mutta lopullinen vero riippuu osingon laadusta. Osa, tia jopa kaikki osingot voivat olla verovapaata. Pörssiyhtiöstä 30 % on verovapaata.

      • eihän tuo nyt

        Eihän tuo nyt kummonen summa ole. Monista pienistä osakeyhtiöistähän yrittäjät nostavat suurimman osan palkasta osinkoina, ja varsinainen ansiotulo sitten ihan mitätön.
        Mutta toki jos tuollaisen osingon saa yhdestä julkisesta osakeyhtiöstä, niin aikamoinen potti pitää olla osakkeita. Itselläni on jotakuinkin 65k€:n salkku (lähes pariakymmentä eri osaketta), ja taitaa jäädä osinkopotti alle kahden tonnin tälle keväälle.
        Tosiaa yllättävän pihalla kysyjä tuossa tapauksessa on, mutta eipä hätää, kyllä se verottaja sen oikein osaa veroehdotuksessa huomioida (ensi vuonna). Sekin ihmetyttää, ettei(kö) kysyjällä viimevuodelta osinkoa ensinkään ollut, koska muutoin tuon olisi voinut jo katsella tämänkin vuoden veroehdotuksesta?


    • oihjaf

      listaamattomien firmojen osinkovero on 0%

      jos firma on pörssissä (listattu) niin vero on 19,6%

      sen voi maksaa etukäteen ennakon täydennysmaksu nimisellä lomakkeella, joita saa verotoimistosta ja postista, jolloin ei tule mätkyjä. jos et maksa veroa etukäteen, se tulee mätkyinä myöhemmin. sinulla siis noin 745e.

      paitsi jos osingot tuli listaamattomasta firmasta, niin vero on 0%. pörssifirman osingot 19,6% ja usein näistä pankki tms. välittäjä pidättää sen jo ennenkuin maksaa netto-osingot sinulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      34
      3134
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      71
      2205
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      182
      2035
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      124
      1988
    5. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      16
      1839
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      106
      1607
    7. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      34
      1470
    8. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      222
      1269
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      92
      1257
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      22
      1143
    Aihe