Juu eli olis autossa Spl pro r-2120 vahvistin ja R-12 subbari caliberin suosituskotelossa. Ongelma on nyt kuitenki se, etten tiedä millasilla säädöillä sais parhaan äänen laadun. Apua kaivattais joltain joka omistaa samanlaisen vahvistimen tai tietää hyvät säädöt. Kiitos etukäteen!
SPL Pro R-2120 asetukset
1
2563
Vastaukset
- -jediritari-
Jotta saisit ja minäkin saisin parhaan äänenlaadun, meidän pitäisi santsata paljon laadukkaampiin vahvistimiin.
Käytät näemmä sillattuna sitä vahvaria subbarillesi. Tässä vaiheessa on suotavaa olla vahvari valmiina soittoon ja kaikki piuhat kytkettynä. Ei haittaa vaikka olisit jo soitellutkin sitä.
Laitat alipäästö (lpf) suodattimen noin 60-80Hz tuntumaan. Seuraavaksi gain/level säädin minimiin. Menet soittimesi ääreen ja laitat kaikki äänekorostukset pois eli minimiin/nollille. Eli ei yhtään basso korostusta tai loudnesia, eikä diskanttien korostusta.
Sitten laitat jonkun bassovoittoisen musiikki kappaleen alkuperäis cd:ltä (kaupasta ostettu, Ei mp3 ladattu) soittimeesi pyörimään. Käännät soittimeltasi volumen niin kovalle että muut kajaris alkaa säröämään. Tästä volyymista säädät hieman takas, että säröämistä ei kuulu ollenkaan vaikka poppi soi kovaa.
Sitten menet vahvarin ääreen nostamaan hiljalleen gain/level säädintä isommalle. Käännät niin paljon kunnes subbarista alkaa säröämisääntä kuulumaan tai sen puhelela alkaa pohjaamaan magneettia vasten. Tai subinkaartion liikerata alkaa mennä överiksi. Kun edellä mainitut ilmiöt huomaa/kuulet, säädät sitä gain/level säädintä hieman takas päin. Nyt voit mennä hiljentämään soittimeltasi voluumia.
Näin olet säätänyt subbarisi soimaan oikein.
Onnittelut jos se soi nyt oikein ja et pidä sitä gain/level säädintä täysillä tai soittimesi volumea liian kovalla. Älä myöskään korosta bassoääntä (ainakaan liikaa). Se voi johtaa subbarisi rakenteiden rikkoontumiseen tai puhekelan rajuun pohjaamiseen. Ne eivät ole takuun alaisia vikoja, vaan sinun itsesi aiheuttamia. Jos lähetät hajonneen subbarisi takuu huoltoon, niin siellä repivät sen auki ja katsovat onko puhekela rikki tai palanut. Eivät lähetä uutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271944
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001690Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561306Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731265Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311008Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47916Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51913Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44872- 108830
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830