Eli pitäisi kymco agility 50:stäni vaihtaa öljyt, eikä minulla oikeastaa ole mitään hajua miten se tapahtuu. Eli nyt rautalanka käteen (jos ei rautalanka riitä, niin tarvittaessa vo jatkaa ratakiskoilla) ihmiset ja kertokaa mitä pitäisi tehdä, ja mitä öljyä se mööpeli oikein syö ja minkäverran.
Niin ja mistä ne öljyt vaihdetaan...?
Niin ja mistä ne öljyt vaihdetaan...?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tarkista onko peli 2-vai 4-tahti koneella. Jos on 2-tahti, ei silloin sinun tarvitse suorittaa öljynvaihtoa koskaan koska se kuluttaa öljyä itsenäisesti ja sinun ei tarvitse tehdä muuta kuin lisätä öljyä noin kerran kuussa riippuen tietenkin paljon ajat.
Jos peli on 4-tahti, niin osta 4T öljyä ja avaa skootterin alaosassa sijaitsevan (oikealla tai vasemmalla puolella) mutterin auki ja valuta öljyt ulos ja laita uudet sisään.
Löysinkin sen ruuvin pitkällisen etsiskelyn jälkeen ja hyvinhän ne sieltä poistui. Öljyjen kanssa arpomisen jälkeen sainkin oikeaa apetta 4-tahti skootterilleni.
Mutta nyt on TAAS uusi ongelma, epäilen bensan syöttöhäiriötä, koska skootteri nykii ja sitten kierroksia lisättäessä sammuu... Vinkkejä?
sähkö startti ei toimi, niipä myyjä myi mulle uudet HIILET(en tiiät mitä ne on) .Mut mihin nää pitäs laittaa...
vastauksia pliis äkkiä :DDDDDDD
Älä vaan laita minnekkään....kun et asiaa ymmärrä...vie huoltoon.
ota startti irti ja puhista ja vaihda ne hiilet uusiin. no problem.. startti on siinä variaatorin kyljessä.
https://www.youtube.com/watch?v=crk6mM4mUJg
jos kiinnostaa korjailu seuraa tuota jätkää "Jore1961". itse olen paljon tuolta oppinut uutta.