Tulipahan luettua Soininvaaran uusin pläjäys. Kuulemma neliosaisen sarjan ensimmäinen. Näillä kokemuksilla loput jää kyllä lukematta, ellei laatukirjallisuus jostain syystä maastamme lopu. Jaa miksikö??
No, Ratamo on juoksutettu uuvuksiin ja pistetty lepäämään. Tilalle Taavi tuottaa Leo-sedän, joka mesoaa pitkin maita ja mantereita pelastaakseen maailman. Tai ainakin työpaikkansa. Kun samaan kirjaan ympätäään imperialistinen kolonialismi, islamin nousu, öljytulot, Sudanin pakolaisleirit, Maailmanpankki, YK, kymmenkunta tiedustelupalvelua, venäläis-suomalainen taloudellis-tekninen salaliitto, sensaatiomaiset uudet asekeksinnöt ihmiskokeineen ja Kofi Annanin nuoruudensynnit on sekametelisoppa melkein valmis. Vielä mausteeksi sankarin tapettu perhe, sankarinnan psykopaatti exä, joka toimii KRPssä, hakkeriseksihullu ja muutama murhattu suuryrityspamppu niin keitto kiehuu yli ja hellakin menee pilalle. Loppuratkaisu on tietysti sekunneista kiinni, ihan lapsellisimpaan 007-tyyliin.
Soininvaaran henkilöt hengittää heikosti, sosiaalipsykologisessa uskottavuudessaan tai siis sen puutteessa. Replikointi on juristikieltä, puhujasta riippumatta. Ja senverran asioita jätetään auki, että joku jatko-osiinkin retkahtaa.
Minä en. Tuohon haaskatulla ajalla olisin voinut lukea vaikka Nybergin Topelius-elämäkerran kakkososan. Ekaosa oli sangen mielenkiintoinen ja sitä rohkenen suositella.
Kriittinen tiheys, Taavi S
3
414
Vastaukset 3
- Alex KiWi
Tyypillinen dekkari. Ei hiukkaakaan annettavaa kaunokirjallisuudelle. Miksi näitä julkaistaan ja luetaan? Minä luen moderneja klassikoita. Rikoskirjat ovat aikuisten iltasatuja, ei niitä kannata vakavissaan ottaa.
- ?????
et ole ikinä yhtään dekkaria lukenut jos Soininvaara kirjoittaa sinusta tyypillisiä dekkareita.
Soininvaaralla ja dekkareilla ei nimittäin ole onneksi mitään tekemistä keskenään... - alvari.raappavaara
????? kirjoitti:
et ole ikinä yhtään dekkaria lukenut jos Soininvaara kirjoittaa sinusta tyypillisiä dekkareita.
Soininvaaralla ja dekkareilla ei nimittäin ole onneksi mitään tekemistä keskenään...Jajityyppimäärityskysymyksiä. Eli mihin genreen ja genren alalohkoon kukin mitäkin haluaa sijoitaa oman mielensä lokerikossa. Mie luotan kirjastolaitoksen tapaan pistää kaikki samaan hyllyyn, eroon runosta, draamasta tai suorasanaisesta kaunotaiteesta.
Toki Soininvaaran teelmät eroaa jostain klassisesta salapoliisikertomuksesta kuin metrojuna hevosvetoisesta sontakuormasta, ainakin vauhdillisesti.
Toimintajännäri lie liki oikein nimitys hänen tuotoksilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7053060Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E71953- 42827
- 69766
- 88637
Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi43569Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit50541Harvinaisin persoonallisuustyyppi
Vihdoin löytyi selitys sille mitä olen. En olisi uskonut että löytyisi. Signs You Are the Rarest Personality Type o80475Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k25470Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri
Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.82461