Olemme suunnitelleet matkaa, mutta kohde puuttuu.
Eli meitä on kaksi aikuista ja yksi 16-vuotias (minä :) ). Kohde saisi olla Euroopassa, suhteellisen lentomatkan päässä, eikä siellä saisi olla liian polttavan kuuma, sillä palamme helposti emmekä ole mitään täydellisiä auringonpalvojia. Vaikka kyllä siellä pärjää, kunhan on kunnon suojakertoimet matkassa ;) Kohteen ei pitäisi olla pelkkä rantalomakohde, vaan saisi olla jotain nähtävää ja koettavaakin. Matkaan olisimme lähdössä loppukesästä, elokuussa (tiedän, olen vähän myöhässä, mutta on minulla jo muutama paikka mielessä).
Eli mitä kohteita suosittelisitte? Jos sais vinkkejä ja perusteluita vielä, niin olis tosi kiva!
Kiitos jo etukäteen!
Minne?
3
418
Vastaukset
- Iki-ihastunut
Voisitkko vielä täsmentää - kauanko aiotte olla matkalla ja pitääkö olla matkatoimiston valmismatka vai omatoimista matkailua?
Joka tapauksessa suosittelen Sloveniaa, koska sieltä löytyy kaikkea kaikille.
Valmismatkoja Välimeren rannalle, myös yhdistelmämatkoja ranta pääkaupunki Ljuljana.
Omatoimisesti lentäen Finskillä Ljubljanaan, sieltä retkiä rannikolle, tippukiviluolille, hevosten luo Lipicaan, vuoristoon Kranska Goraan, Bled-järvelle - kävelemään, patikoimaan, melomaan, ratsastamaan, löhöämään.
Slovenia on pieni maa, jossa etäisyydet eivät mihinkään ole suuria. Eurot käytössä, kaunis maa, ystävälliset ihmiset.Anteeksi, se tosiaan jäi :) Eli, matkalla oltaisiin melko varmasti viikko; maksimissaan kaksi. Valmismatka olisi ehkä helpompi, sillä emme ole paljoa matkustelleet.
Tuo Slovenia kyllä kuullostaa tosi kivalta mitä olen netissä selaillut :)
Saanko vielä kysyä, montako kertaa olet käynyt Sloveniassa?- Iki-ihastunut
ananaskettu kirjoitti:
Anteeksi, se tosiaan jäi :) Eli, matkalla oltaisiin melko varmasti viikko; maksimissaan kaksi. Valmismatka olisi ehkä helpompi, sillä emme ole paljoa matkustelleet.
Tuo Slovenia kyllä kuullostaa tosi kivalta mitä olen netissä selaillut :)
Saanko vielä kysyä, montako kertaa olet käynyt Sloveniassa?Olen yhdellä reissulla mennyt Slovenian läpi bussilla itälaitaa Kroatiaan ja takaisin sekä Kroatiasta Triesteen (Italia) ja takaisin.
Silloin maa jo alkoi kiinnostaa. Sen jälkeen olemme olleet Ljubljanassa 4 vuorokautta omatoimisesti.
Lisäksi viime kesänä olimme 8 päivää omatoimimatkalla, kierrellen maata vuokra-autolla ja yöpyen kolmessa eri paikassa.
Jossain vaiheessa mennään uudestaan, jäi vielä muutama nurkka näkemättä. Tämä maa on ensimmäisten joukossa, jos joskus vakavissamme harkitsemme loma-asunnon ostamista ulkomailta.
Länsilaita on italialaistyyppistä, onhan se kuulunutkin Italiaan vielä toisen maailmansodan jälkeisiin rauhansopimuksiin asti.
Mitä idemmäksi mennään, sitä saksalaistyyppisemmäksi kulttuuri muuttuu.
Slovenia on ollut Itävallan Habsburgien valtakuntaa yli 600 vuotta. Siihen verrattuna kuuluminen Jugoslaviaan on häviävän pieni aika, 40-50 vuotta.
Rannikolla näkyy muinaisen venetsialaisvaltion vaikutus. Idässä Ptujn kaupungissa on ollut iso roomalaisten asutuskeskus kylpylöineen kauan sitten.
Slovenia-seuran sivuilta löytyy tietoa ja linkkejä. Matkatoimistoilta tietenkin löytyy omat infonsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup326031Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su884348Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233452Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1172867- 482825
Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252775Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla322111- 431775
Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731586- 221530