Käytän Micosoft Word 2003-versiota. Viime aikoina ohjelma on temppuillut. Se on hävittänyt useaan otteeseen ladattuna ja muokattavana olleen tiedoston bittiavaruuteen. Pari kertaa se on kadottanut tekemäni taulukon.
Tulee mieleen, että ehkä tällaista on Word on ohjelmoitu tekemään tällaista vanhetessaan. Vai voisiko tämä johtua hardiksesta tai käyttöjärjestelmästä?
Tämä harmi on saanut minut ajattelemaan Wordin käyttämisen välttämistä. Ei ole ollenkaan kivaa, kun tiedot katoavat. Tietokone-lehden numerossa 2/2010 neuvottiin välttämään MS Officen käyttämistä. Siirryn ehkä käyttämään Open Officea. Toivottavasti se on luotettava.
Tietoja ja tiedostoja katoaa
6
3157
Vastaukset
- höpö höpö
tuskin katoavat, eli tallenna nimellä heti aloitettuasi ja välitallenna riittävän usein, eipä katoa.
Ja mikään ohjelma ei tee mitään itsekseen, aina pitää jonkun komentaa... Ja älähän nyt mitään salaliittoteorioita rakentele, lääkärit ei kuule semmosesta tykkää hyvää, mitään vanhentumistemppuja ohjelmaan ei ole ohjelmoitu, ja vaikka oliskin jonkun pitäisi ne laittaa käyntiin ne temput. Käytetäänhän 2003:akin vanhempia Wordejä...
Kas kun OO ei hävitä - se on vissiin niin fiksu, että se tallentelee ihan itekseen alusta asti. hehahaaakannattaa laittaa automaattinen tallennus vaikka 5 min. välein. Ensin tallentaa nimellä HETI, niin sen jälkeen menee haluttuun paikkaan automaattitallennus oikealla nimellä.
- Ajnat36
Minulla on äskettäin asennettu 64-bittinen Windows 7 ja Officena niin ikään kuukauden sisällä asennettu MS Office 2007.
Tänään aikaisemmin muokkasin erästä vanhaa, usein käyttämääni Excel-dokumenttia, jota joudun muokkaamaan lähes päivittäin - jo noin vuoden ajan. Tallensin ja suljin dokkarin normaalisti. Suljin välillä koneen ja avasin myöhemmin uudestaan. Dokumentti oli kadonnut. Yritin etsiä sitä koneelta seuraavilla tavoilla:
Hain käyttiksen searchilla monta kertaa tiedostoa koneelta:
- tiedoston nimellä
- nimen alkuosalla
- kaikki .xls-tiedostot (Excel-tiedostot) koneelta
Roskakorista hain kaikki dokumentit sekä toisen kerran ryhmitetysti kaikki Excel-dokkarit.
Yritin avata dokumentin Excelin kautta äskettäin käytettyjen dokumenttien linkistä, missä dokumentin nimi näkyi. Tiedostoa ei löytynyt koneelta.
Tarkistin vielä varmuuden vuoksi ulkoiselta kovalevyltä, jota olin aikaisemmin käyttänyt, jos olisin jostain syystä huomaamattani onnistunut siirtämään dokumentin sinne. Ei ollut.
Joku hölmö ylempänä epäili, ettei tiedosto voisi ollenkaan kadota bittiavaruuteen, mutta näin kävi ainakin tällä kertaa!
Ei ole mitään tapaa, jolla sekä tiedoston nimi että tyyppi olisi muuttunut tunnistamattomaksi ja tiedosto lisäksi siirtynyt tuntemattomaan paikkaan siten, ettei sitä enää voi löytää. Kuten sanottu, olen päivittänyt ko. taulukkoa lähes päivittäin jo vuoden ajan.- LUOTTO MENI
Minullakin on uusi Windows 7 ja sen kylkiäisenä ostettu MS office 2007. Käytössä olleet n 5 kk.
Noin viikko sitten kesken tekstiaiakirjan laadinnan tiedosto ykskaks hämärtyi ja tuli virheilmoitus: ohjelma lakkasi toimimasta kaikenlaisia korjausyritysilmoituksia. Lopulta käski sulkea ohjelman.Tämä toistui useita kertoja, koska oli pakko saada teksti tehtyä seuraavaan aamuun eli laadin asiakirjan aina uudestaan ja sama toistui, aikaa kului tunteja. Lopulta joku toiminta(?) palautti (automaattinen tallennus nimeltään) asiakirjan ja sain laadittua sen loppuun.
Tämän jälkeen varmuuskopioin kaikki MS office -tiedostoni. Onneksi, sillä vajaa viikko tämän jälkeen KAIKKI MS OFFICE-TIEDOSTONI KATOSIVAT KONEELTA MYSTISESTI. Onneksi sain ne palautettua varmuuskopioinnin ansiosta (eilen). Minäkin suunnittelen siirtymistä takaisin open officen käyttäjäksi, vuosiin ei ole ollut ongelmia.
- koceilija
Tää on totta. Eilen katosi käyttämäni word asiakirja 2003 ja vista käyttis Edes palautusohjelma ei löytänyt sitä. Word ei "poistanut" sitä niin kuin tavallisesti jolloin ainoastaan tiedoston file attribuutteihin kosketaan, vaan se tuhosi koko FAT:in muusiksi. Vihje: Homman pystyy toistamaan, kun tallennatkin työn muistitikulle, jota vaihdat välillä portista toiseen ....lopulta C: asemalla on vain joku $wr0332 tiedosto eikä muuta.
- Anonyymi
Tänään hävisi useasti käyttämäni tiedosto bitti avaruuteen. Tallensin normaalisti ja koko tiedosto katosi sen jälkeen, koitin etsiä sitä tiedosto nimellä jne. Excel on 2016 vuodelta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1031727- 2101547
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591030Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311000Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K58865En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k51804Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49785Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36745Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉58735The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5732