Mistä tuo ääni oikein tulee?

Eli sellanen juttu että kun selailen nettiä ja teen jotain ohjelmilla niin koneen etuosasta kuuluu sellainen metallinen kirskunta vaimeana. Itse epäilen kovalevyä. Se on Seagate Barracuda 7200.7 vuodelta 2004 :D.
Vai olisko joku toinen asia mikä äänen aiheuttaa ja onko se haitallinen?
9251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

joka pyörii pölyn keskellä. Mites lämmöt..?

Äänestä

mut voep olla olemattaki

Äänestä

Kotelopuhallin vetelee viimeisiään toine vaihtoehto.

Äänestä

Voi olla, että laakerit mennyt kotelon tuulettimesta, ei voi tietää tuon kuvauksen perusteella. Eikä se välttämättä haittaakkaan. Otat vaan sen tuulettimen piuhan irti niin loppuu tuo meteli, jos lämmöt vaan on kohdilla, kuten ne yleensä on ilman kellotuksia. Voithan sitä kokeillakkin ilman mitään mittareita, jos kone sammuu tollasen käytön yhteydessä, niin lämpöä liikaa, jollei niin ei ole.

Yleensä kyllä kotelotuulettimet on koneen perspuolella, eikä etuosassa, että saataisiin sitä läpivetoa tehostettuna aikaiseksi siellä kotelon sisällä.. tiedä sitten.

Äänestä
  • lämmöt ovat kovia PC-Wizard ohjelman mukaan chassis fan 2860 rpm, prosessori 47 celsiusta, emolevy 56 celsiusta, kovalevy 48 celsiusta. Koneen sammuminen ei ole ongelma. Se ei ole tehnyt sitä sen jälkeen, kun poistin n. 5 cm pölyä koneen pohjasta. Takana ei ole tuuletinta ja edestä usko, sillä etupaneeli tietokoneessa on yhtenäinen ilman aukkoja. Jos auttaa niin Fujitsu & Siemens vm. 2004 Scaleo 600.

    Äänestä

  • vanha kone kirjoitti:

    lämmöt ovat kovia PC-Wizard ohjelman mukaan chassis fan 2860 rpm, prosessori 47 celsiusta, emolevy 56 celsiusta, kovalevy 48 celsiusta. Koneen sammuminen ei ole ongelma. Se ei ole tehnyt sitä sen jälkeen, kun poistin n. 5 cm pölyä koneen pohjasta. Takana ei ole tuuletinta ja edestä usko, sillä etupaneeli tietokoneessa on yhtenäinen ilman aukkoja. Jos auttaa niin Fujitsu & Siemens vm. 2004 Scaleo 600.

    Hyvä, että löysit ratkaisun. Aika kova emolevyn lämpötilan mun mielestä "normaaliin" nähden. Mulla se on tuolla 30 asteen kieppeillä aina ollut ja on siinä seven-segment digitaalimittarikin jo itsessään näyttään sen, muuten on aika samoissa numeroissa omassa koneessa.

    Äänestä

  • 3D-jeessus kirjoitti:

    Hyvä, että löysit ratkaisun. Aika kova emolevyn lämpötilan mun mielestä "normaaliin" nähden. Mulla se on tuolla 30 asteen kieppeillä aina ollut ja on siinä seven-segment digitaalimittarikin jo itsessään näyttään sen, muuten on aika samoissa numeroissa omassa koneessa.

    syy lämpötiloihin on se että kotelossani on kaksi tyhjää reikää 80mm tuulettimille (tyhjiä). Ainoa tuuletin on prosessori tuuletin joka on n. 60mm. Tänään avasin sivulevyn ja laitoin 300mm tuulettimen (pöytätuuletin) puhaltamaan suoraan sivusta emolevyyn. nyt lämpötilat ovat: Prosessori: 34 celsiusta; emolevy 42 celsiusta; kovalevy: 37 celsiusta. Eli noin 10 celsiusta laski lämpötilat.

    Äänestä

kirsku... ,ehkä "sirahtava" ääni ? Eikä ole vakavaa,kertoo vaan et toimii.

Äänestä
  • Joo... ehkäpä enemmän sirahtava ääni kuin kirskuva.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vanha kone kirjoitti:

Eli sellanen juttu että kun selailen nettiä ja teen jotain ohjelmilla niin koneen etuosasta kuuluu sellainen metallinen kirskunta vaimeana. Itse epäilen kovalevyä. Se on Seagate Barracuda 7200.7 vuodelta 2004 :D.
Vai olisko joku toinen asia mikä äänen aiheuttaa ja onko se haitallinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu