Kevätmatka mielessä pääkaupunkiin!
Onko tietoa Rastilan leirintäalueesta, onko paras paikka yöpyä matkailuautolla pääkaupunkiseudulla?
Siisteys? Rauhallisuus?
Onko kenellä tietoa ns. matkaparkista tuolla suunnalla?
Rastila
4
795
Vastaukset
- Karavaanari Kalle
Käytän aina Rastilaa vieraillessani matkailuauotolla pääkaupunkiseudulla. Paikka on siisti ja rauhallinen ja palvelut pelaa aina. Vaunu/matkailuautopaikat ovat hyvät ja sähköpaikoja löytyy aina. Myös se on kiva, että metroasema on aivan vieressä, sillä huristelee pika pikaa kaupungin keskustaan. Suosittelen!
- erakko2
ainakin oli Rastilaan majoittunut romanialaisia useampi vaunukunta. Asuvakohan alueella kauankin, mutta huomasin että suomalaiset karavaanarit hakeutuivat hieman kauemmaksi alueelle,koska porukka tuli ja lähti "bisneksilleen" yöaikaan melko äänekkäästi.
Jos leiri tulee pysyväksi niin karkoittaa ainakin vakkari kävijöitä! - Rastilaan
erakko2 kirjoitti:
ainakin oli Rastilaan majoittunut romanialaisia useampi vaunukunta. Asuvakohan alueella kauankin, mutta huomasin että suomalaiset karavaanarit hakeutuivat hieman kauemmaksi alueelle,koska porukka tuli ja lähti "bisneksilleen" yöaikaan melko äänekkäästi.
Jos leiri tulee pysyväksi niin karkoittaa ainakin vakkari kävijöitä!Itse en ole käynyt kun kerran Rastilassa ja se riitti. Melua ja rauhattomuutta aiheuttivat Virolaiset ja Venäläiset raksamiehet, jotka oli majoitettu vaunuihin alueelle. Illat jä yöt soittivat venäläistä iskelmää ja huusivat viinaspäissään. Puoli viroakin kävi varmaan autolla pyörimässä alueella ajankohdasta huolimatta (est-kilvet). Henkilökunta ei huomautuksesta huolimatta tehneet asian eteen mitään. Tuo romanialaisten majoittuminen alueelle vain vahvistaa käsitystäni paikasta.
- linnut....
Onhan Rastila ihan hyvä leirintäalue. Palveluja riittävästi lähellä, metro myös.
Leirintäalueelle kesäisin yöpymään tulevat linnut häiritsevät äänellään. Tappelevat keskenään ja raakkuvat aamuyöstä. Nurmikkokin sottaantuu.
Ei ne äänet varmaan karavaanaria niinkään häiritse, mutta telttaijoita sitäkin enemmän.
Pidän Rastilasta, on se hyvä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4928573Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205852Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2764836Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584635Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s714166Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723778- 901718
- 991272
- 47889