Ei poikkeamislupaa, voiko hakea uudestaan?

mutkia?

Jos ostaa tilan, jolle on aikoinaan haettu poikkeuslupaa, mutta saatu kielteinen päätös, voiko sille hakea uudelleen poikkeamislupaa?

Jos päätöksen perusteluissa on ollut esimerkiksi joku kohta, jonka voisi kiertää erilaisella rakentamisratkaisulla? Kuitenkin niin, että käyttötarkoitus (loma-asunto) olisi sama kummassakin hakemuksessa.

3

698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysynyt tietää

      Parhaiten vastauksen saa kunnan rakennustarkastajalta. Kun olisin halunnut rakentaa hieman rantakaavasta poikkeavasti sanottiin kunnasta suoraan ettei poikkeamalupaa myönnetä siitä ja siitä syystä, eli kysymällä säästyy rahat. Jos rakennustarkastaja arvelee luvan mahdolliseksi, sitten kannattaa yrittää muuttaen ratkaisuja. Tilalla täytyy luonnollisesti olla rantarakennusoikeus, eli ainakin kantatilalla käyttämättömiä rakennuspaikkoja tai lilalla rantakaavan mukainen rakennuspaikka. Jos rantarakennuspaikat käytetty, sitten ei mikään auta, kunta eikä ministeriöt eivät tasapuolisen kohtelun takia rakennuspaikkojen lukumäärässä jousta.

      • nuuvi

        Kantatilan käyttämättömiä rakennusoikeuksia ei ole määritetty millään lailla.Esim kainuussa se on 4 mökkiä per ranta kilometri,jossakin eteläsuomessa määrä on jopa 8mökkiä rantakilometri.
        Kainuussa ei jää kuin veron maksamisen ilo.
        On kyllä käsittämätön tilanne kun on vapaata rakennusmaata et saa rakentaa.
        Onko sosialisointia?


    • MP & KM

      ollaan haettu poikkeamispäätöstä? Kuntien rakennustarkastajat päättää mitä sattuu, Ely:ssä tutkitaan poikkeamishakemusta tarkemmin. Kerrotko tarkasti mistä ollaan haettu poikkeusta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      177
      1934
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      935
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      694
    Aihe