historiatiedot ja välimuistit?
Miten tyhjennän
WindowsXP (IE)
7811
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
>Miten tyhjennän historiatiedot ja välimuistit?<
Tyhjentäminen:
>Työkalut
>Internet-asetukset
>Sivuhistoria, Tyhjennä
>Poista Evästeet
>Ok (pikku-ikkunaan)
>Poista tiedostot, laita ruksi, Poista kaikki off-line sisältö, kohdan eteen
>Ok (pikku-ikkunaan)
>Ok
Tämä asetus kannattaa muuttaa pysyvästi:
Avaa Internet Explorer
>Työkalut
>Internet-asetukset
>Lisäasetukset, laita ruksi, Tyhjennä Väliaikaiset Internet-tiedostot Tempporary-internet files-kansiosta kun selain suljetaan.
Laita myös Ruksi, Älä tallenna salattuja sivuja levylle, kohdan eteen
>Ok
....
Katso sulut.Siis (IE)!
Käytettävä levytila kohtaan kannattaa
lisäksi laittaa 1 Mt
Aina vaan punaisena otsikot? Onkohan virus ym. poisto-ohjelmat vieneet jotain tärkeää mennessään? Pari päivää tässä odotellut että on "puhdas pöytä", mutta ei tapahdu mitään?
>Aina vaan punaisena otsikot?<
-Mitähän mahdat tarkoittaa?
Jos tarkoitat jotta esim. täällä suomi24:n sivuilla otsikot jää punaisiksi joissa olet käynyt niin ne saat taas siniseksi kun tyhnenät sivuhistorian.
>Työakalut
>Internet-asetukset
>Sivuhistoria, Tyhjennä.
>Ok
tätäkö tarkoitit?
Kun minulla on asetuksista laitettu säilyttää sivuhistorian 1 päivä. Ei tyhjennä mitään enään automaattisesti? Sitä mukaan kun luen tekstit jäävät punaiseksi. Usealta päivältä on jäänyt. Ei auta vaikka teen tuon sivuhistorian tyhjennyksen ja tiedostot siihen samaan syssyyn. Tyhjentää vaan osoitteet ja sen mitä sinä päivänä olen lukenut. Jää ne aikaisemmat edelleen punaisiksi?
Olisiko kun koneessani oli virus että se olisi tehnyt tuhojaan jotenkin tai sitten se joku restore kun se tehtiin viruksen pois saamiseksi,muu ei auttanut.
Oli sekavasti selitetty mutta näin kone on ja pysyy. :-/