Hei!
Minua on nyt alkanut huolestuttaa parin viimepäivän aikana ilmennyt ontuminen erityisesti lenkin tai pidemmän levon jälkeen. Kultsuni on vasta 7kk ikäinen! Osaisitteko auttaa mistä on kyse ja miten toimia. Eläinlääkärin ajattelin kuitenkin huomenissa tilata.
ontuminen
5
473
Vastaukset
- neus
Hyvä että olet menossa lääkärille.Saattaa olla lonkissa häikkää, toivottavasti koirasi kuvataan.
- meillä näin
Meillä ontuminen osoittautui liian nopeaan kasvuun liittyväksi ongelmaksi nivelissä. Hoitona on paasto ja sen jälkeen ruokinnan muutos. Vie ihmeessä eläinlääkäriin ja röntgeniin! Jos on tästä kyse, niin hoidettuna paranee yleensä täysin viimeistään kun kasvu loppuu, mutta koira voi olla tosi kipeä!
- vaqreq
pitää olla nyt tarkka, mutta lääkäriltä tulee ohjeet ja löydöksistä ilmoitat tietysti kasvattajalle.
- monanzza
vaqreq kirjoitti:
pitää olla nyt tarkka, mutta lääkäriltä tulee ohjeet ja löydöksistä ilmoitat tietysti kasvattajalle.
Eläinlääkäri käski nyt parin päivän ajan seurata tilannetta..Tarvittaessa kuvataan. Ontuminen hävisi tuossa mutta nyt taas tänään olin vähän huomaavinani pitkien "päikkäreidin" jälkeen pientä ontumista? :(
- dferq
monanzza kirjoitti:
Eläinlääkäri käski nyt parin päivän ajan seurata tilannetta..Tarvittaessa kuvataan. Ontuminen hävisi tuossa mutta nyt taas tänään olin vähän huomaavinani pitkien "päikkäreidin" jälkeen pientä ontumista? :(
ole mitään? Jos sinne on tullut kipeä naarmu, hiekanjyvä? Voisiko olla tassutulehdus? Tunnustele koko kroppa, aristaako, esim selkäjumit voivat aih tuollaista, säteilevät jalkoihin.
Voisiko olla kasvukipuja? Mitä jalkaa ontuu? Meneekö ohi vai ontuuko kokopv:n?
Meillä tuossa iässä pentu joskus levon jälkeen näytti ontuvan myös. Meni aina nopeasti ohi, muutamassa min. Sitten ei mitään eli ilmeisesti olu puutunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522105
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3321303Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941225- 1551136
- 68951
- 35938
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31879Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59838Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta24814Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46789