hirvipeijaisista kotiin

mie vua

Metsästysseuraan kuului viisas kaveri, joka tiesi metsästyksestä lähes kaiken tietämisen arvoisen. Metsästyskaverit tenttasivat tyyppiä jokavuotisilla hirvipeijaisilla, ja niinpä kaverit taas kokeilivat hänen taitojaan ja sitoivat silmät ja antoivat hänelle hirventaljan tunnusteltavaksi.
Hetken taljaa kokeiltuaan vastaus oli: ylivuotinen vasa, tapettu ampumalla, arvo 400mk. Oikein siis meni. Ilta alkoi jo hämärtää ja viinaa kului. Hirviporukka päätti vielä testata nyt päissään olevan kaverinsa taitoja ja haettiin peuran talja. Kaveri hypisteli sitä ja kertoi tietonsa, joka oli taas oikea: Peuran nahka, ikä 8 vuotta tapettu ampumalla, arvo 1000mk. Ilta oli pian ohitse ja kaikki vieraat lähtivät kotiin kuten myös "Tietäjä".
Aamulla herätessään hän huomasi että hän oli saanut turpaan. Vaimolta varovasti tiedustellessaan mitä oli tapahtunut vaimo vastasi:
"On siinä mulla äijä, tulee keskellä yötä kotiin kännissä ja rupee kouriin jalkovälistä ja sanoo: Vesirotta 4 vuotta, tapettu kirveellä huussin alla, arvo 5 markkaa".

0

1414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

        Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
        Maailman menoa
        183
        6480
      2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

        SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
        Maailman menoa
        93
        5382
      3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

        Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
        Maailman menoa
        14
        3735
      4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
        Maailman menoa
        123
        3377
      5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

        sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
        Maailman menoa
        194
        3080
      6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

        Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
        Maailman menoa
        74
        2335
      7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

        Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
        Maailman menoa
        1
        2098
      8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

        Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
        Maailman menoa
        45
        1684
      9. Sinä et halunnut sitoutua

        Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
        Ikävä
        19
        1636
      10. Onko kaivattusi spesiaali?

        Millä tavalla ja miten?
        Ikävä
        98
        1346
      Aihe