Miten nätisti hommasta eroon?

Moi, voisko joku jolla on omaa kokemusta kertoa miten pääsen kaason tehtävästä eroon? Aluksi olin otettu kyseisestä tehtävästä mutta pikkuhiljaa homma on alkanut ärsyttämään tosi paljon. Varmaa on, että morsian loukkaantuu loppuelämäksi mutta toisaalta tuntuu niin typerältä ruveta touhottamaan kenenkään häitä jos ei ole itse innostunut koko aiheesta!
72649
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

lähde jonnekin matkalle häiden ajaksi, tai juuri edeltäväksi viikoksi, kahdeksi, jolloin et ehdi hoitaa viime hetken valmisteluja ja olla aamulla pukemassa morsianta. voithan juuri ehtiä hääjuhlaan mukaan. keksi joku pakollinen syy, mikis juuri silloin joudut lähtemään, vaikka lahjaksi saatu matka, jossa ajankohta on juuri silloin ja pakko mennä. tyhmää valehdella, mutta ei ainakaan tulisi ikuista välirikkoa, jos nyt epäilet näin käyvän.

tietysti voisit koittaa sanoa että luulet että joku toinen sopisi hommaan sinua paremmin, ja keskustella asiasta suoraan.

Äänestä
  • Et voi olla tosissas ja ehdottaa tollasta. Häät on parin ehkä ikimuistoisin juhlapäivä heidän elämässään ja katoamalla kaason tehtävästä "varttia" ennen juhlaa pilaat takuu varmasti koko päivän. Ehkä olis nyt kuitenkin viisainta sanoa morsmaikulle ihan suoraan ja mahdollisimman pian että sä et kuitenkaan halua ko. tehtävään...luulen että jokainen morsian ymmärtää ja on kiitollinen saadessaan valita uuden läheisen hoitamaan homman, sellaisen joka on motivoitunut tekemään töitä heidän päivänsä takia!

    Äänestä

Jos morsian on sinun todella hyvä ystäväsi, et voi enää peruuttaa kaasouttasi. Morsiamelle tulee todella paha mieli, jos nyt alat jänistää. Kaasona pystyt kuitenkin vaikuttamaan "hössötystasoon" todella paljon, saat ja sinun pitääkin tiputtaa morsianta maan pinnalle välillä.

Kaikkeen ei todellakaan tarvitse suostua, mitä morsiusparin päähän pälkähtää. Itse kahdesti bestmäninä olleena kieltäydyin heti kättelyssä järjestämästä polttareita, molemmille sulhasille. Se sopi mainiosti, polttarit järjestivät muut kaverit. Itse toimin hääjuhlissa seremoniamestarina. Muuten, bestmäninä olo oli niin kypsää, etten halunnut omiin häihini bestmäniä ollenkaan. Hyvin hoitui kaikki!

Se hääpäivä menee kuitenkin ohi niin nopeasti, ettei kannata antaa ystävyyden rikkoutua vain sen takia, ettei kaikessa ole samaa mieltä kuin morsio.

Äänestä
  • kaasona toimiminen on kunnia, mutta jos ei halua kaikkea hoitaa voi tottakai 'nakittaa' muita morsiammen kavereita esim polttareita järjestämään, sukulaisia lahjapöydän pitoon, puheen voi pitää myös joku lapsuudenystävä ja orkesterin kanssa voi sopia asioista etukäteen... koristeita ym. tehdään muutenkin porukalla, ei niitä yksinkään jaksa. itse olen nyt toista kertaa kaasona, kahtena kesänä peräkkäin koska edellinen kerta meni kuulemma niin loistavasti ;) mitään paineita ei oteta, hääparille ei murheista kerrota, porukalla hoidettiin ja hoidetaan kaikki :)

    Äänestä

Mieluummin irtisanoutuu tehtävässä ajoissa. Itse en loukkaantuisi. Omaa kaasoani ei näytä kiinnostavan tehtävä yhtään. Olen harkinnut kysyä haluaako hän jättää tehtävän.

Äänestä
  • suuttui verisesti eikä pidä enää yhteyttä. Eli entisiä frendejä tässä ollaan..
    Ei ymmärtänyt että perheessäni oli surua jonka vuoksi en kaason tehtäviin jaksanut perehtyä.

    Äänestä

  • ex-kaaso kirjoitti:

    suuttui verisesti eikä pidä enää yhteyttä. Eli entisiä frendejä tässä ollaan..
    Ei ymmärtänyt että perheessäni oli surua jonka vuoksi en kaason tehtäviin jaksanut perehtyä.

    Ikäväähän tuo on, muttet oikeasti menettänyt hyvää ystävää. Jos hän todella pisti välit poikki siksi, ettet halunnut olla kaaso, on vika hänessä eikä sinussa. Kun minä aikoinaan pyysin itselleni best-mania, ensimmäinen kieltäytyi. Hän ei sanonut ensiksi syytä, enkä siitä huolimatta suuttunut. Myöhemmin kuulin syyn, joka oli minusta hyvä. Jos ystäväsi olisi ollut todellinen ystäväsi, hän olisi ymmärtänyt sen, ettet halua olla kaaso. Hän ei luottanut sinuun tässä asiassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lupaustaan katuva kaaso kirjoitti:

Moi, voisko joku jolla on omaa kokemusta kertoa miten pääsen kaason tehtävästä eroon? Aluksi olin otettu kyseisestä tehtävästä mutta pikkuhiljaa homma on alkanut ärsyttämään tosi paljon. Varmaa on, että morsian loukkaantuu loppuelämäksi mutta toisaalta tuntuu niin typerältä ruveta touhottamaan kenenkään häitä jos ei ole itse innostunut koko aiheesta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu