Töihin Maltalle

bhattara

Hei,

Haluaisin lähteä töihin kesäksi/loppuvuodeksi Maltalle. Haluaisinkin tietää kokemuksia millaista on olla suomalainen työntekijä Maltalla. Oliko töitä helppo saada? Mistä hait töitä? Oliko työluvan saaminen vaikeaa? Oliko asumisen kanssa ongelmia?

Kokemuksia kaivataan! :)

7

4626

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maltalainen

      Työluvan saaminen on aika tuskallista, sillä sen täytyy sinulle hankkia työnantaja. Harva on halukas hankkimaan tilapäiselle ja varsinkin ulkomaalaiselle työntekijälle työlupa nimissään, vaan jos satut löytämään työpaikan joka olisi halukas ottamaan sinut töihin palkkaavat he sinut suurella todennäköisyydellä sitten pimeästi, mikä ei todellakaan ole suositeltavaa. Kaikki byrokratia terveydenhoidon, lupien, vuokrasopimusten ja esim. laskujen maksamisen osalta on aika hemmetin takapajuista Suomeen verrattuna, joten kumileimaviidakosta selviäminen vaatii paljon etukäteistietoa, kärsivällisyyttä ja oikeanlaisen asenteen, eli olet valmis menemään puimaan nyrkkiä ja vaatimalla vaatiimaan oikeuksiasi kun mitään ei tapahdu. En suosittele.

      • Maltaltalta

        Pah.

        Itse tulin saarelle ja löysin töitä - ja kaikki asiat hoitui. Byrokratiaa huomattavasti vähemmän kuin Suomessa. Ja ei ole pelkästään omasta firmasta kiinni - muiden firmojen kolleegoilla sama juttu.

        Tervetuloa Maltalle! :)


      • crs
        Maltaltalta kirjoitti:

        Pah.

        Itse tulin saarelle ja löysin töitä - ja kaikki asiat hoitui. Byrokratiaa huomattavasti vähemmän kuin Suomessa. Ja ei ole pelkästään omasta firmasta kiinni - muiden firmojen kolleegoilla sama juttu.

        Tervetuloa Maltalle! :)

        Voiko kysyä, minkänimisessä yrityksessä olet töissä? Ja minkätyyppisiä töitä tarjolla yms.


    • Rakelmalta

      Itse olin 9.6-30.6 välisenä aikana hotellissa töissä animaattorina( aktiviteettejen järjestäjänä hotellissa) ja sain sieltä työtarjouksen. Työ ei ollut pimeää vaan järjestettiin kunnon papereilla ja luvilla. Työlupamaksu oli 58 e. Palkka oli 4.3 e tunnilta miinus verot. Työ tosi mukavaa mutta laiskuud ja huono palkka sai mut lopettamaan... Muutoin vain positiivista sanottavaa ja sain ilmaisen hotellilounaan ja ilmaisen linukan pr. Päivä :)

      • Anonyymi

        ilmainen limukka :) kannattaa ilman muuta lähteä.
        kuka vittu elää 4,3 € tunti vai oliko pilkkuvirhe...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ilmainen limukka :) kannattaa ilman muuta lähteä.
        kuka vittu elää 4,3 € tunti vai oliko pilkkuvirhe...

        Tuo taitaa olla pelkää vallettaa?


    • Anonyymi00007

      Ei kannata mennä. Korkeat vuokrat, paska liikenne, narkkeja ja rahanpesua, surkeaa ruokaa, kallista, likaista, vaarallista, pieni paikka, täynnä intialaisia kiskureita, paikalliset kusettaa selän takana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      85
      2182
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      63
      771
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      767
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      20
      676
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      505
      668
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      610
    8. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      550
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      541
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      535
    Aihe