sain sakot kannabiksen käytöstä, myönsin että olen 2kk välein polttanut vuoden ajan. No 6kk myöhemmin hain kyttikseltä sakot ja siinä luki että olen 1kk välein, kiva kun sanojani vääristellään. Onkohan yleistä että poliiseilla on kirjoitus, - lukihäiriöitä?
Kytät = spedejä
HerbMano
14267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vai oiskohan narkilla muisti lipsunut ja nyt itkettää kun tuli sakkoa??? Tämä on paljon todennäköisempää. Ja ketä sitäpaitsi kiinnostaa jos sut vaikka ois ammuttu. Narkkipaskoja ei maailma tarvitse.
Kuule muisti pelaa hyvin ja töissä sitä ollaan, kannabista sitä vaan poltellaan kotosalla eikä riekuta kaupungilla päissään ja sanoin 2kk välein enkä kk välein joten, aivan satavarmasti siksi tein kiistämis haun asiaan. Mikä sun ongelma on, oletko nuori vihainen vartija joka epätoivoisesti haluaisi poliisiks että olisi "kova" niinkö? Sulla vakavia mielenterveysongelmia, niihin saa apuakin ja eikä se ole mikään häpeä.
Sinulla on tietenkin oikeus kiistää sakko siihen päivämäärään mennessä mitä sakossa sanotaan, sitten asia menee oikeuteen ja tulee ylimääräisiä asiointikäyntejä viranomaisen kanssa vähintään käräjillä pitää käydä ja ehkäpä myös sakon lisäksi maksettavaksi muutaman satasen oikeudenkäyntikulut.
Mitään vaikutusta tuomioon ei sillä ole onko polttanut kuukauden vai kahden välein huumeiden käyttörikos kyseessä molemmissa.
Kannabis on muuten turvallisempi, terveellisempi ja käyttäjäystävällisempi aine kuin maamme ainoa laillinen huumausaine, eli alkoholi. Alkoholiin kuolee joka vuosi tuhansia ihmisiä toisin kuin kannabikseen. Kannabis pitäisi vapauttaa, mutta se on kielletty tässä maassa ihan kieltämisen ilosta.
Kannabis ei aiheuta mm. juoppohulluutta eikä muutakaan väkivaltaisuutta, toisin kuin viina.
Suomessa ajatellaan näin: se mikä on liian kivaa pitää kieltää. Niinpä mopoja ei saa virittää (pojat virittävät silti), kannabista ei saa käyttää ja sitäkin käytetään silti. Pyöriltä vaaditaan jopa poljinheijastimetkin etu- ja takakillittimen lisäksi. Fine, omassa pyörässäni ei ole paikallaan ainoatakaan heijastinta, eikä tule koska tuppaavat lentämään matkalle kuitenkin.
Piratismi on kielletty, no, puolitoista-kaksi miljoonaa suomalaista varastaa netistä täyttä häkää. Lain vaikutus oli?
Kaikki mitä poliisi ei saa kiinni on kielletty.
Suomen lainsäädäntö on maailman tiukkapipoisin ja sitä noudatetaan turhan orjallisesti. Sanon ihan suoraan omasta puolestani, etten tule koskaan lopettamaan laitonta piratismia. En tule koskaan käyttämään pyörässäni lain edellyttämää määrää heijastimia, enkä käytä valoakaan kuin harkintani mukaan tarpeen vaatiessa laista huolimatta. En tule koskaan orjallisesti pysähtymään kaikkiin punaisiin valoihin risteyksen ollessa muuten tyhjä, enkä tule koskaan noudattamaan orjallisesti minkäänlaisia nopeusrajoituksia vaan ajan tarpeen vaatiessa reilustikin autollakin ylinopeutta.
Laki on tehty sovellettavaksi ja kierrettäväksi jopa rikottavaksi.
Poliisit nyt ovat yhteiskunnan alinta saastaa. Kukaan muu ei kyttää pikkurikkeitä sakon kirjoittamisen toivossa paitsi poliisi.
tiellä: maksa seuraukset tai vaihda valtakuntaa ....vittu, mikä PELLE...
http://www.humorhound.com/wp-content/uploads/2008/10/gorilla-middle-finger.jpg
Todistajanpalkkiot ja mahdollinen oma asianajaja. Halvaksi se sakon vastustaminen tulee, tosin eipä siitä mitään hyötyäkään taida olla.
Asia mistä Suomessa ei paljon puhuta on se, että hormonit ovat paljon pahempi asia kuin kannabis. Jostain syystä hormoneista ei kovin suurta juttua tehdä. Itse tiedän syynkin, mutta en viitsi sitä sanoa etten ip-osoitteeni takia joudu raastupaan.
Kannabista en missään nimessä puollusta mutta sen haittavaikutukset kohtuu käytössä ovat huomattavasti pienemmät kuin hormoneilla.
Nyt poliiseja varsinaisesti diggaile.MUTTA onhan se instituutiona välttämätön"paha".Olisin päinvastoin sitä mieltä,että tämä keskustelun aloittaja on joko pikkulapsi tai täysi IDIOOTTI.
Poliisi on välttämätön paha kuten verojen maksu. Jossain Somaliassa ei tarvitse maksaa veroja eikä siellä ole poliisia tai lakia. Somaliassa saa kukin tehdä mitä lystää niin kauan kuin oma henkikulta säilyy ilman lakia ja poliisia.
Loppujen lopuksi Suomessa poliisi puuttuu sääntöjä noudattavien ihmisten elämään aika vähän. Saa vaikka työntää oman sormen pyllyynsä ja välillä suuhun ja poliisi ei puutu ollenkaan.
miksi väännellä minun sanomisia? olen käynyt koko elämäni töissä ja minulla ei ole raskasta rikosrekisteriä.
ja tuo ei ollut MINUN viesti!
...no, sehän oli tarkoituskin...
Suomessa on kiristetty sääntöjen valvontaa tarpeettomasti. Esimerkiksi nämä teiden varsille ilmestyneet kameratolpat ovat tasan poliisin tapa lisätä saakotuloja. Ylinopeutta on tässä maassa AINA ajettu, eikä kukaan ole siihen koskaan kuollut. Nykyisin pienestäkin ylinopeudesta tulee sakot. Ajan muuten silti ylinopeutta enkä aio koskaan ruveta tanssimaan puolustusvoimien pillin mukaan sen enempää kuin poliisinkaan. Minua ei estä mikään painamasta kaasua. Tänään muuten ohitin kaksi kertaa väärältä puolelta, siis en vastaantulijan kaistan kautta vaan pientareen puolelta, sekin on periaatteessa vastoin lakia. Ohi oli pakko päästä kiireessä.