Huomattiin tässä keväällä, että hinnat ovat lähteneet taas ihan selvään nousuun ja pistettiin vähän vauhtia asunnonostamiseen.
Löydettiin sopiva kohde (hinta kipurajall) jossa on näyttö viikonloppuna. Soitin välittäjälle ja hän kertoi, että asunnosta on jo tehty kolme tarjousta joista paras on 15% yli ilmoituksen pyynnin! Hintataso siis karkasi meidän ulottumattomiin heti kättelyssä.
Katsottiin sitten kakkosvaihtoehtoa ja selvisi, että samana iltana oli sovittu näyttö ja sinne siis. Sinnekin välittäjä tuli yksi tarjous taskussa - ja sekin oli selvästi yli pyynnin.
Heräsi kysymys minkälaisia ihmisiä ovat nämä jotka jo pelkän netti-ilmoituksen perusteella tarjoavat asunnosta jota ei ole koskaan nähneet livenä ja vieläpä reippaasti yli pyynnin?
Löydettiin sopiva kohde (hinta kipurajall) jossa on näyttö viikonloppuna. Soitin välittäjälle ja hän kertoi, että asunnosta on jo tehty kolme tarjousta joista paras on 15% yli ilmoituksen pyynnin! Hintataso siis karkasi meidän ulottumattomiin heti kättelyssä.
Katsottiin sitten kakkosvaihtoehtoa ja selvisi, että samana iltana oli sovittu näyttö ja sinne siis. Sinnekin välittäjä tuli yksi tarjous taskussa - ja sekin oli selvästi yli pyynnin.
Heräsi kysymys minkälaisia ihmisiä ovat nämä jotka jo pelkän netti-ilmoituksen perusteella tarjoavat asunnosta jota ei ole koskaan nähneet livenä ja vieläpä reippaasti yli pyynnin?
Vastaukset 8
Vanhimmat
He ovat sellaisia ihmisiä jotka ymmärtävät miten asuntomarkkinat Suomessa toimivat. Kun katsoo vuokria, asuntojen rakentamiskustannuksia ja niitä loputtomia omistusasujille räätälöityjä etuja verotuksessa ja lainsäädännössä, talouden tilaa jne. on selvää että nykyhinnoilla kaikkien kynnelle kykenevien kannattaa hankkia omistusasunto niin pian kuin mahdollista.
kuin mahdollista, juuri tätä kalliimmalla tuskin enää saat.
""Heräsi kysymys minkälaisia ihmisiä ovat nämä jotka jo pelkän netti-ilmoituksen perusteella tarjoavat asunnosta jota ei ole koskaan nähneet livenä ja vieläpä reippaasti yli pyynnin?""
tuntevat alueen sekä taloyhtiöt ja katselleet pitempään tietynlaista asuntoa ja kenties jo talonyhtiötä.
Tässä kaksi vuotta sitten rivarinaapurimme pisti myyntiin viereistä rakennuksesta joka on myös tontin reunarivistöä 4h k s asuntonsa. Naapuri halusi itse myydä ja pisti ilmoituksen hesariin. Sunnuntai aamuna oli ennen 7 tullut soitto jossa mies sanoi ostavansa sen ja halusi tunnin kuluttua tehdä kaupat. Naapuri ihmetteli etteikö mies haluaisi ensin tutustua ja tehdä tarjouksen. Ostaja kertoi asuvansa perheensä kanssa lähellä kerrostalossa ja olivat kaksi vuotta aikaisemmin ihastuneet rivariyhtiöön ja päättäneet että ostavat täältä asunnon. Kaksi kohdetta oli miettimisen takia mennyt harmittavasti ohi joten oli päättänyt ettei niin tapahdu kolmatta kertaa.
Se on vain niin että halutuille alueille ja yhtiöihin löytyy odottavia ostajia jotka tuntevat vuosien varrella tutustuneinaa kenties joskus asuneena (synnyinalue) kohteet hyvin.
> Heräsi kysymys minkälaisia ihmisiä ovat nämä jotka jo pelkän netti-ilmoituksen perusteella tarjoavat asunnosta jota ei ole koskaan nähneet livenä ja vieläpä reippaasti yli pyynnin?
Sunnuntainäytöt ovat vain viihdettä renkaanpotkijoille.
Tosiostajat ottavat välitystoimistohin yhteyttä ja kyselevät, olisiko meille passelia kohdetta tulossa tällä alueella myyntiin - ja sitten kun tulee, niin välittäjä järjestää privaattinäytön.
Edellinen asuntoni myytiin nimenomaan tällaisen privaattinäytön avulla ja yleisiä (tiedot netissä) näyttöjä ehti olla vain yksi (keskiviikko). Lehteenkin myyntiilmoitus ehti, mutta sehän hoitui sitten sillä, että välittäjä seisoi käsi pystyssä pihalla. Ja taas moni pöljä luuli, että joku osti asunnon märkäpäänä, edes näkemättä sitä etukäteen ;-D
Tuttu myi paremmalla paikalla sijainneen asuntonsa samaan tapaan "tiskin alta", pyyntihinnalla ja ilman ainoatakaan lehti-ilmoitusta tai renkaanpotkijoiden viihdyttämistä.
Seuraavan kerran, kun itse myyn, niin taitaa ehtona olla nimenomaan, ettei mitään sunnuntainäyttöjä järjestetä.
Tein viimeksi päätöksen etten enää osta, tai jos ostan, niin sitten semmoiselta välittäjältä joka ei laita näyttöjä sunnuntaille.
Vitutti kun oli Formuloiden kanssa päällekkäin kaikki näytöt ja vaimo patisti mukaan ja nalkutti ja kuitenkin mestaruudesta ajettiin.
Eikö sitä voi ne näytöt hoiitaa perkl viikolla?
Tuskin kukaan on niin asunnon puutteessa ettei maanantaihin voi odottaa?
Lisäksi välittäjät ovat pirun urpoja ja kalliita, jos joskus vielä ostan niin ainakaan omaani en myy, jätän sen sitten vaikka vuokralle-
Itse ostin ensiasuntoni parin pettymyksen jälkeen viisastuneena ennen ensimmäistä virallista näyttöä.
Soitin välittäjälle kiinnostavasta kohteesta, pyysin jonkin tekosyyn varjolla privaattinäyttöä ennen ensimmäistä esittelyä ja iskin samantien tiskiiin tiukan käsirahallisen tarjouksen ja 8h miettimisaikaa. Läpi meni ja näyttö peruttiin.
Minä ostin parkkipaikalla kämpän. En nähnyt siinä missään lähellä minkäänlaista asuntoa.
Ne jotka tietävät mitä ovat tekemässä:
(tuntevat yhtiön, seudun, rahaa on jos tulee jotain pikku remppaa, eikä pankin kanssa tartte nöyristellä)
Ne jotka eivät tiedä mitä ovat tekemässä:
(lainalupaus polttelee taskussa, ostavat mitä saavat, ovat ihan pihalla ja pelkäävät jäävänsä ikuisiksi ajoiksi ilman)
Suurin osa ihmisitä kuuluu kuitenkin näiden ääripäiden väliin; ei olla raharikkaita mutta sen verta on tolkkua päässä ettei osteta sikaa säkissä.
Mitä moinen käytös sitten kertoo markkinatilanteesta: hysteriaa, ihan kuin Stockmannin alessa; mammat tappelee sukkahousuista ihan niinkun nitä ei enää valmistettais, selkeä kupla. Kaikki ostetaan hintaan mhin tahansa ja pikkuviat ei vaivaa. Ihan kuin IT-osakkeiden buumissa; kaupaksi kävi - krapula tuli.