Kättäri vaiko naistenklinikka? :O

salamaj

Haluaisin kuulla teidän jo synnyttäneiden mielipidettä seuraavaan asiaan?
Saan siis syyskuussa esikoiseni ja olen tässä kovin miettinyt että kumpiko olisi parempi kättäri vai naistenklinikka??? olisiko teillä kokemuksia paikoista ja mielipiteitä heidän toiminnastaan?

Mukavia aurinkoisia päiviä:)

2

1311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjlkjlkjl

      Esikoisen synnytin kättärillä 05 ja 07 synnytin toisen lapseni naistenklinikalla. Ero näiden kahden paikan välillä on todella huima. En ole mikään valittaja tyyppi enkä vaadi mitään luksusta, mutta en ikimaailmassa synnyttäisi uudestaan kättärillä, en siis ikinä!
      Kättärillä minut jätettiin suhteellisen yksin kipuineen päivineen ja tiuskittiin jatkuvasti. Synnytykseni kesti melkein 20 tuntia ja minua ei noteerattu eikä kuunneltu. Välillä vain joku kävi ovenraossa katsomassa että olen hengissä. Itse synnytyksessä tehtiin virheitä roppakaupalla ja kaikenhuipuksi minua hoidettiiin toisen potilaan tiedoilla ja nyt edelleenkin minun tiedoissani lukee tämän toisen synnyttäjän tietoja jotka kuulemma pysyy ikuisesti, ainoastaan voi laittaa korjaukset perään. Kaikkea perusteltiin henkilöstä vajauksella ja kuinka oppilaita joudutaan käyttämään henk.kuntana.
      Naistenklinikka oli luonnollinen valinta kaiken tämän jälkeen. Siellä kipuni huomioitiin kokoaikaisesti ja tunsin oloni turvalliseksi. Synnytyskokemus oli mukava. Kaikki oli naistenklinikalla 10 pisteen arvoista. Toisekseen onhan se tosiasia että meilahden alueella kun synnytät on apu vieressä jos jotakin kamalaa tapahtuisi synnytyksessä. Maan ja jopa maailman huippulääkärit ja kirurgit ovat kaikki seinän takana joten onhan naistenklinikka ehdottomasti oikea valinta!!

    • äiti*3

      Minä taas puollan Kättäriä. Iso laitos, mutta kaukana laitosmaisuudesta. Ihana paikka. Vaikka synnytys meni aika dramaattisesti, homma toimi kuin ajatus ja huoli ei ehtinyt tulla lainkaan. Samoin tiedotus sukulaisille pelasi todella hyvin, kun iskä oli tietty huolissaan minun puolestani, kun olin joutunut leikkuriin vauvan jo synnyttyä.

      Naistenklinikalla synnyttänyt ystäväni joutui kärvistelemään kahden ensimmäisen kanssa ensin toista vuorokautta kivuissa, ennen kuin päätettiin leikata. Kolmas onneksi leikattiin sitten suoraan.

      Kaksi nuorimmaista olen sitten synnyttänyt pienessä sairaalassa. Uskon, että pieni yksikkö pesee kaikesta huolimatta nämä suuret laitokset.

      Jos synnytys sujuu normaalisti, eikö se ole oikeastaan sama missä synnytät? Syyskuussa mietit jo varmaan, että ihan sama, kunhan tulisi ulos ;) . H-hetkellä saatat ajatella suunnitelmista huolimatta, että lähimpään paikkaan vaan, nyt on kiire.

      Onnellista vauvan odotusta sinulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1692
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      973
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      851
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe