Meidän vauvalla on 6 hammasta ja niitä pitäisi jo alkaa pesemään, mutta ei oikein anna sitä. Aiemmin antoi edes vähän pestä. Itse kyllä syö harjaa. Milloin niitä lasten hammastahnoja voi alkaa käyttää? jos siitä olisi apua. Ikää vauvalla 8kk.
Hampaiden pesusta
kysyttävää
8139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ei minun tietääkseni saa käyttää ennenkuin lapsi osaa sylkeä tahnan pois, ei edes niitä lasten tahnoja. Näin ainakin ohjattiin hammashoitajan "harjauskurssilla" neuvolassa.
ok. Meillä kun ei tota hammashoitajan neuvontaa ollut. Kaupunki säästää ja jättänyt sen neuvonnan pois.
Siis nimenomaa pitää käyttää niitä lasten hammastahnoja (0-jotain). Kun niitä on just sitä varten, että niissä ne fluoripitoisuudet niin pieniä, että ei haittaa vaikka ei sylje pois. Eikä sitä tahnaa edes laiteta paljoa. Näin meille ainakin sanottiin kun käytiin hammaslääkärissä ja neuvolasta saatiin sellanen esite.
Meille ei hammashoitaja puhunut tahnasta mitään ja tänään meinasin ostaa 0-6vuotiaalle tarkoitettua tahnaa mutta kun siinä luki ettei sitä saa niellä niin en uskalla alle vuoden vanhalle sitä suuhun tunkea kun ei osaa sylkeä.
täällä olikin sitten päivitettyä tietoa. Tai saattaapi ihan olla, ettei tuo meidän neuvolan hammashoito ole tältä vuosisadalta. Muutenkin tuo tiedonanto siellä on mitä on.... Mutta pitääpäs itsekin sitten ostaa hammastahnaa, kerran sitä suositellaankin :)
että heti harjataan kun tulee hammas ja lastentahnaa voi käyttää heti toisin kuin aiemmin on opetettu. Tämän tiedon olen viimeviikolla neuvolasta saanut. Lasten tahnaa tulee vauvalla käyttää ihan miniminimäärä mutta suositus on sitä käyttää alusta alkaen. Ei meillä nipin napin vuosikas vielä osaa sylkeä tahnaa pois mutta tahnalla on harjattu ja sitten huuhdellaan harja usein vedellä ja supsutellaan kunnes vaahtoa ei enää harjaan suusta tule. Kuutta hammasta nyt harjataan ja on niin että välillä on ne lapsen ikenet ilmeisesti niin arat uusien hampaiden tulon takia ettei anna harjata, silloin en väkisin harjaa mutta aina koitan kahdesti päivässä joko antaa harjata. Järjestelmällinen tapa vaan alusta alkaen niin muksu tottuu siihen.
Uudet hampaathan sitä fluoria juuri tarvitsee ja aivan pikkiriikkinen määrä lasten tahnaa (puolikas riisinjyvä)ja sillä pestään niin aukaisee kyllä suun kuin linnunpoika! meillä ainakin. Ja alusta asti on tahnalla pesty ( 5kk iästä)
taas hammashuoltaja sanoi pari viikkoa sitten, että nykyisten suositusten mukaan tahnaa aletaan käyttää vasta kun tulee poskihampaat. Siihen asti pestään vedellä, mutta ruokailun jälkeen annetaan xylitol-tabletti...Ota näistä suosituksista sitten selvä :(