Linux ja DVD

Ihmeellistä kun eivät saa viriteltyä linuxsejaan siihen kuntoon että heti
asennuksen jälkeen voi katsoa elokuvia, aika saamatonta porukkaa.

Vai onko se linux virityksillä laitonta?
Windowsilla toimii DVD ja CD mitkä vaan heti ja täydellisesti, onhan
se Windows ja Windows 7 vasta huippu onkin.

Katsokaas tätä

"Varoitus! DVD-elokuvien katselu Linuxilla saattaa olla laitonta Suomessa, vaikka katselu Windowsissa olisi laillista."

"Aloita ensin asettamalla tiedoston /etc/apt/sources.list sisällöksi seuraavat pakettivarastot:"

jne...listahan näyttää loputtomalta, huhhuuu

http://ubuntu.sange.fi/ohjeet


Kylläpä täytyy Bill sedälle hattua nostaa että keksi aikoinaan hienon
käyttöjärjestelmän eikä varastellut ja kopioinut muilta ideoita.

Kippis Bill ja tietysti Steve, nämä Microsoftin ja maailman rautakanslerit, hohhoo!
7139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Asia on niin, että useimmat rikkovat lakia laittomilla koodekeilla. Canonical tarjoaa maksua vastaan laillisen tavan toistaa multimediaa ja DVD-levyjä Ubuntussa:

"Ubuntu is driven by strong support for the principles of free and open source software, and these principles govern what we can and will include in Ubuntu. However, we recognise the common need for plug-ins such as these, and offer them here to provide a safe and legal way for our users to play back video and audio in the formats they wish. "
http://shop.canonical.com/index.php?cPath=19

Äänestä
  • katsoa ilmaiskoodekeilla Suomessakaan. Tuossa tarjotaan toki mahdollisuutta ostaa kaupalliset koodekit mutta KOTIKÄYTTÄJÄT KYLLÄ SAA KATSOA ILMAISILLAKIN KOODEKEILLA, EI OLE LAITONTA TOUHUA!

    Äänestä

Tottakai voi katsoa. Heti kun on asentanut DVD-soittimen, voi katsoa elokuvia.

Äänestä

>Ihmeellistä kun eivät saa viriteltyä linuxsejaan siihen kuntoon että heti
asennuksen jälkeen voi katsoa elokuvia, aika saamatonta porukkaa.<

Johtuu lisensseistä ja patenteista jonka takia ilmaisina jaettuihin jakeluihin ei voida ympätä koodekkeja ja purkusoftia noin vaan! Siksi ne pitää asentaa erikseen. Ei ole kyse mistään saamattomuudesta vaan siitä että halutaan välttää lakiongelmia! Noita ei voida paketoida suoraaan esim. Ubuntuun, lakiteknisistä syistä, erikseen niitä voidaan kyllä jakaa.

>Vai onko se linux virityksillä laitonta?<

1. LINUX EI OLE VIRITYS TOISINKUIN WINDOWS!
2. Katselu EI ole laitonta!

>Windowsilla toimii DVD ja CD mitkä vaan heti ja täydellisesti, onhan
se Windows ja Windows 7 vasta huippu onkin.<

EI TOIMI WINDOWSILLA! Windowsilla voi katsoa ainoastaan suojaamattomia leffoja mutta kaupallisten dvd-leffojen katsomiseen pitää ostaa softa!

>Katsokaas tätä

"Varoitus! DVD-elokuvien katselu Linuxilla saattaa olla laitonta Suomessa, vaikka katselu Windowsissa olisi laillista."<

HUOM! SAATTAA olla, vaan ei ole! Tuo teksti on vain varoitus kaiken varalta, käytännössä katselu EI ole laitonta. Ja tuokin koskee VAIN KAUPALLISIA LEFFA-DVD:TÄ omia tekeleitä saa katsoa miten huvittaa!

>Kylläpä täytyy Bill sedälle hattua nostaa että keksi aikoinaan hienon
käyttöjärjestelmän eikä varastellut ja kopioinut muilta ideoita.<

HAH, NIMENOMAAN WINDOWSIIN ON VARASTETTU JA KOPIOITU MUILTA! Mitään ei mikkis ole itse kehittänyt!

>Kippis Bill ja tietysti Steve, nämä Microsoftin ja maailman rautakanslerit, hohhoo!<

Minä enemmänkin vertaisin noita kahta HITLERIIN!

Äänestä

Ihmeellistä kun eivät saa viriteltyä wintoosejaan siihen kuntoon että heti
asennuksen jälkeen voi käyttää nettiä ilman virustorjuntaohjelmia, aika saamatonta porukkaa.

Äänestä
  • Mä muistin juuri että katselinhan mäkin eräällä linux-jakelulla dvd-leffaa, siis kaupasta ostettua, ihan suoraan ilman että asensin mitään koodekkeja tai purkusoftaa. Se vaan kun Ubuntu on mun pääjakelu/käyttis, niin en tuota heti muistanut sanoa. Ubunutussa tosiaan on niin että siihen saa kaikki tarvittavat lisukkeet mutta niitä ei patentti- ja lisenssisysitä saa jakaa itse jakelun asennuslevyn mukana vaan ne pitää hakea erikseen. Tuo jakelu millä leffaa katsoin suoraan, on jonkun yksityisen henkilön tekemä oma jakelu, mutta Ubuntussa on mukana Canonical joka on periaatteessa kaupallinen yhtiö ja siitä johtuen noita koodekkeja ym. ei voi suoraan jakaa mukana. Jotain tällaista olen ymmärtänyt, eli mutkikkaita on noi lakikiemurat. Ubuntunkin saa sillälailla valmiina että lataa Linux Mintin joka on jonkun harrastajan/harrastajajoukon ylläpitämä, niin siinä on mukana asennuksen jälkeen kaikki tarvittavat kilkkkeet dvd-leffan katseluun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pentti Nelonen kirjoitti:

Ihmeellistä kun eivät saa viriteltyä linuxsejaan siihen kuntoon että heti
asennuksen jälkeen voi katsoa elokuvia, aika saamatonta porukkaa.

Vai onko se linux virityksillä laitonta?
Windowsilla toimii DVD ja CD mitkä vaan heti ja täydellisesti, onhan
se Windows ja Windows 7 vasta huippu onkin.

Katsokaas tätä

"Varoitus! DVD-elokuvien katselu Linuxilla saattaa olla laitonta Suomessa, vaikka katselu Windowsissa olisi laillista."

"Aloita ensin asettamalla tiedoston /etc/apt/sources.list sisällöksi seuraavat pakettivarastot:"

jne...listahan näyttää loputtomalta, huhhuuu

http://ubuntu.sange.fi/ohjeet


Kylläpä täytyy Bill sedälle hattua nostaa että keksi aikoinaan hienon
käyttöjärjestelmän eikä varastellut ja kopioinut muilta ideoita.

Kippis Bill ja tietysti Steve, nämä Microsoftin ja maailman rautakanslerit, hohhoo!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu