Eka pyörä

FutureMoto

Olen ajatellut ostaa ekaks pyöräks tällasen Yamahan YZF-R6. Kaveri ainakin sanoi että saa ajaa "pikku-a:lla",miten on? Ja muutenkin, onko ihan parhaita vehkeitä ekaks kaks-pyöräseksi polkupyörän jälkeen?

3

695

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mörtsukkä

      Yamahan R6 on "vakiona" liian tehokas ja se pitää kuristaa 25KW. Tämän operaation jälkeen sinun "pikku-a" on pätevä kortti kovaan ajoon.

      Myöskin tuon kuristamisen jälkeen Yamaha on oiva ratkaisu kokonsa ja ketteryytensä ansiosta ensimmäiseksi pyöräksi. Mutta esimerkiksi, jos olet kovin lyhyt kaveri niin Ducatin "mörkö" Monster (myöskin 600 kuutioinen) voisi olla hyvä ratkaisu kokonsa ja koneensa ansiosta. 2 sylinterinen 4-tahti on hyvä peli aloittelijalle, koska vääntää alhaalta ja ei ole semmoinen räväkkä kapistus verrattuna Japsi kyykkyihin.
      Suosittelen kuitenkin käymään jossain mp-liikkeessä hieman kokeilemassa eri merkkien/mallien tuntumaa ja valita se mikä kaikkein parhaimmalta tuntuu.

      Suosittelen myös harjoittelemaan ihan perusjutut kunnolla jonkun kaverin kanssa, joka on pyörien kanssa pelaillut paljon. Kytkimen käyttö, vaihteiden vaihtaminen, oikeaoppinen kääntyminen jne. Sitten kun nämä luulet osaavasi ja sinne tielle pyöräsi kanssa pääset niin muista aloittaa R A U H A S S A!! Vaikka jotkut poitsut/tytskyt vähä yllyttäis niin helposti ensikertalainen pistää nurin kaikkien edessä, joka _ei_ ole kovinkaan coolia. ;) Pahimmassa tapauksessa vedät sitten 150km/h suoraan lähimpään koivukkoon ja noh...lopun osaat varmasti päätellä.

    • ducati monster

      olen itekki miettiny monsterin ostoa ja mietin vaa mimmone pyörä se ois matka-ajossa. toki tiedän et ei se matkapyörä oo mut saattaa sitä tulla lapissa ajeltua.

    • ex R6 nyt fillari

      R6R on aivan mahtava peli ja yhdyn ensimmäiseen vastaajaan että kannattaa rauhassa alottaa ja opetella vastaohjaukset yms. ettei tarvitse yhtä kovaa hintaa maksaa kuin itse maksoin ja ihan kirjaimellisesti. Euroja meni ja selässä jonkunlaisia vammoja jotka eivät ainakaan vielä oireile. Turtumus omaan ajamiseen iski ja varmuuden tunne tuli vauhti r6 ärrällä 150-160 km/h kun ison puufirman tehdasaluuelta tukkirekka kapealle tielle eteen ja jarrutuksen aloitin naps ja eturengas alta se onkin viimeinen mitä muistan mutta elävien kirjoissa ollaan ja kädet kyynärpäitä myöten ristiin että pysyisin. Vakuutus ei korvannut sillä lenkkeilijä sanoi että vauhtia oli varmasti yli 200km/h ja kiihdytti kokoajan niinkun tein mutta vauhti n.150 km/h. R6 tuhannen toosana männyn ympärille joten rahallinen tappio on tavalliselle duunarille vituttava ja säästöt muuttui sekunnissa kasaks metallia. Mutta r6r on valtavan hyvä pyörä ja ducati luultavasti kans ärräkutosella kävin 300km lenkin heittämässä ja lepposasti meni ja menee toki pidempikin. Muista että mp jää aina kakkoseks auton kanssa eli ei muutakun mukavia ajoja ja syksyn jatkot !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      617
      1633
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      887
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      755
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      753
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      672
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      576
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      543
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      161
      498
    Aihe