kokemuksia Thaimaan rantakohdista

Suunnitteilla on lähteä Aurinkomatkojen siivin kahdeksi viikoksi ensi talvena Thaimaaseen. Neuvokaapa ihmiset mikä niistä rantakohteista kannattaapi valita, jos
* ei erityisiä harrastuksia (golf tai sukellus)
* kaupunki saisi olla pikkuisen isompi kuin pelkkä kalastajakylä. Ts. jossa on illalla elämää ja nähtäviä ja hyviä ruokapaikkoja. Ei kuitenkaan mitään Pattayan tapaista.
* pääasiassa olisi tarkoitus käydä muutamalla retkellä, olla rannalla ja nauttia esim. lukemisesta ja ruuasta.
* entä mitä piditti yhdistelmälomista 3/7 yötä Bangkokissa, loput rannalla?

Avusta kiitollinen!
5706
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pattaya sopisi hyvin teille. Vaikka siellä on niitä seksibaareja, niin on siellä paljon muutakin.

- hyvät ostosmahdollisuudet
- hintataso alempi kuin esim. Phuketissa
- ihan ookoo ranta
- paljon eläinpuistoja lähettyvillä
- Bangkok pairn tunnin ajomatkan päässä
- paljon erilaisia harrastusmahdollisuuksia
- Koh Samet ja Korallisaari lyhyen venematkan päässä

Teille voisi sopia vaikkapa 5 päivää Bangkokissa ja 9 päivää Pattayalla yhdistelmä. Tai miksei koko 2 viikkoa Pattayalla olisi ihan hyvä vaihtoehto.

Äänestä
  • Pattaya on sitten varmasti muuttunut, kävin siellä nimittäin ensimmäistä kertaa joskun 80 -luvun loppupuolella (-86?). Silloin mieleen jäi seksibaarit ja lahden edustalla killuvat asiakkaiden lentotukialukset. Paikka on tainut kasvaa niistä ajoista ja ilmeisesti myös siistiytyä?

    Äänestä

Pattayalla on kuulema se ranta saastunut, joten siinä ei suositella uimista...tosin etelä pattayasta n. 5km on jombtie beach...siellä on hyvät rannat,mutta ei niin paljon muuta. Itse suosittelisin Hua hiniä...erittäin mahtava ja pitkä ranta ja kaikki löytyy!!

Äänestä
  • Olimme toissavuonna yhdistelmämatkalla 3 yötä Bangkok ja 14 Koh Samui.Koh Samui on kiva suht pieni saari ( paljon paikallisia ja turisteja ja paljon elämää öin ja päivin )hienot rannat ja puhdasta, kirkasta vettä.Kylpylöitä,hierontaa, sukelluskeskuksia, bailupaikkoja, monenlaisia ihania uimarantoja,palmuja jne.jner.Ruokapaikkoja monenlaisia , ilta-ja yöelämää riitää ja ruoka ja juomat halpoja.Hotellit pääosin hyviä saarella.Saarella helppo liikkua paikallisilla "lavatakseilla" tai taksilla ja edullistakin.Lisäksi saarelta voi tehdä veneretkiä esim.Koh Taolle, mahtavasnorklailuun ja uintiin.Kanoottiretkiä oli tarjolla ym. ym .Jonkunmoisia retkiäkin oli.En tiedä onko ko. yhdistelmä tänävuonna tarjolla valmispakettina, mutta minusta se oli aivan ihana matka!

    Äänestä

  • Tiia kirjoitti:

    Olimme toissavuonna yhdistelmämatkalla 3 yötä Bangkok ja 14 Koh Samui.Koh Samui on kiva suht pieni saari ( paljon paikallisia ja turisteja ja paljon elämää öin ja päivin )hienot rannat ja puhdasta, kirkasta vettä.Kylpylöitä,hierontaa, sukelluskeskuksia, bailupaikkoja, monenlaisia ihania uimarantoja,palmuja jne.jner.Ruokapaikkoja monenlaisia , ilta-ja yöelämää riitää ja ruoka ja juomat halpoja.Hotellit pääosin hyviä saarella.Saarella helppo liikkua paikallisilla "lavatakseilla" tai taksilla ja edullistakin.Lisäksi saarelta voi tehdä veneretkiä esim.Koh Taolle, mahtavasnorklailuun ja uintiin.Kanoottiretkiä oli tarjolla ym. ym .Jonkunmoisia retkiäkin oli.En tiedä onko ko. yhdistelmä tänävuonna tarjolla valmispakettina, mutta minusta se oli aivan ihana matka!

    Olemme lähdössä mieheni kanssa yhdistelmälomalle; Bangkok-Koh Samui. Seurattuani keskusteluja netissä, olen ruvennut miettimään odotanko matkaltamme liikoja? Olemme jo kauan katselleet kuvia Samuista ja ajatelleet, että se olisi "pikku paratiisi". Onko ajatuksemme aivan väärä? Yritämme olla ennakkoluulottomia paikan suhteen. Haemme aikaa mm. yhdessä oloon ja rentoutumiseen...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toni kirjoitti:

Suunnitteilla on lähteä Aurinkomatkojen siivin kahdeksi viikoksi ensi talvena Thaimaaseen. Neuvokaapa ihmiset mikä niistä rantakohteista kannattaapi valita, jos
* ei erityisiä harrastuksia (golf tai sukellus)
* kaupunki saisi olla pikkuisen isompi kuin pelkkä kalastajakylä. Ts. jossa on illalla elämää ja nähtäviä ja hyviä ruokapaikkoja. Ei kuitenkaan mitään Pattayan tapaista.
* pääasiassa olisi tarkoitus käydä muutamalla retkellä, olla rannalla ja nauttia esim. lukemisesta ja ruuasta.
* entä mitä piditti yhdistelmälomista 3/7 yötä Bangkokissa, loput rannalla?

Avusta kiitollinen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu