Ulkomaanpuhelut

leo.t

Olin aiemmin elisan asiakas ja soitin Thaimaaseen kymmeniä kertoja teleale:n kautta (99533) 6 senttiä minuutilta ja kaikki meni hienosti.
Vaihdoin liittymän saunalahteen ja soitin samalla tavalla puhelimen samasta muistipaikasta niin katsos kumma veloitus olikin yli euron minuutilta?? Kysyin elisa shop:sta vastaukena tuli kahden viikon jälkeen erittäin tylyn ylimielisesti, että en ole valinnut ulkomaanpuhelu operaattoria ja siksi puhelu on ohjautunut automaattisesti 991 ulkomaanpuheluksi. Saunalahti varasti teleale:n puhelun ja pisti asiakkaan maksamaan vahingot.
Laitampa kohta kyselyn saunalahdelle, että minkä virheen olen tehnyt soittaessani kun moinen on tapahtunut

1

692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ficora_sucks

      "Saunalahti varasti teleale:n puhelun ja pisti asiakkaan maksamaan vahingot. "

      Asiasta kannattaa olla yhteydessä kuluttajavirastoon.

      Teoriassa myös viestintäviraston pitäisi selvittää asia, ja huomauttaa operaattoria asiattomasta toiminnasta, mutta valitettavasti viestintäviraston asenne on usein erittäin operaattorimyönteinen, eli hyväksyvät operaattorien väitteet silloinkin, kun ne ovat ilmiselvästi vääriä.

      Se onkin ikävämpi tilanne, kun viranomainen, jonka lain mukaan tulisi pitäisi olla puolueeton, käytännössä hyväksyy kaikki valheet, jota operaattorien edustajat heille syöttävät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      394
      12717
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      273
      5591
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      240
      4135
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      300
      3272
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      23
      2135
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1930
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      95
      1737
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      80
      1341
    9. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      169
      1033
    10. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      965
    Aihe