vanhan kokolattiamaton poisto?

remontti-iita

Matto tuntuu olevan todella "tiukassa", liimattu ilmeisesti suoraan betoniin (?)
Nyt kaivattais kullanarvoisia vinkkejä maton poistoon että saadaan laminaatit tilalle...

6

7048

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frangröbba

      laita laminaatti siihen maton päälle mitä sitä turhaan poistamaan,jos välttämättä haluat pois niin ei auta kuin repiä ja lastaa käyttää,voihan sitä kaikenlaista liiman irroittajaa kaupoista löytyä käyppä kyselemässä

      • dsryu

        Työväline on petkele jolla vaan lyömällä irti


    • milla magia

      Meillä on sama tilanne eli muovimatto on liimattu betoniin ja laminaattia olisi tarkoitus laittaa. Naapurissa kovalla työllä revittiin matto pois ja hiottiin liima jäämiä pois. Aikaa meni paljon..
      Itse sain ohjeen ettei missään nimessä mattoa kannata poistaa koska sehän itsessään käy loistavana äänten vaimentajana laminaatin alla (ja hermot säästyy). Itsekkin ajattelisin miksi tehdä työ tuplana eli ensin poistaa pehmike ja sitten lisätä uusi esim. solumuovi..?
      Tämä siis ei ammatilaisen mielipiteenä.

    • yheksäntoista

      se kokolattiamatto on liian pehmyt laminaatin alle.pitää ottaa pois ja hioa liimat pois tai tasoittaa lattiat suoriksi ennen laminaatin asennusta.joku naseva on tehnyt vittumaisen palveluksen jos on liimannut maton tiukasti kokoalalta lattiaan.kysy vuokraamoista konetta maton poistoon,on kätevä peli ja aikaa säästyy.

      • sipulitee

        silloin kun matto asennettaan limattuna betonille niin ainkin joillakin on tapana tehdä kunnolla ja liimata se ihan kauttaaltaan tiukasti alustaansa. mites teilläpäin? pisteliimauksella vai?


    • Crop

      Samanlainen ongelma sattui kerran omalle kohdalleni, ja silloin auttoi, kun leikkasi maton ohuempiin siivuihin. Noin 10-30 sentin siivuissa matto irtosi repimällä varsin helposti lihasvoimin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      160
      3489
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      61
      2735
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      33
      2120
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1687
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      80
      1583
    6. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1544
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      368
      1472
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      97
      1215
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1125
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1106
    Aihe