Kun lapsi ei kasva

pienen perhe

Ollaan tässä vähän mietitty, miten paljon kasvu oikein voi leikki-iässä hidastua, kun kuukauden päästä 3 vuotta täyttävällä ei esim. jää enää vaatteita pieneksi. Just kokeiltiin kesävaatteita niin hyvinhän ne viime kesän vaatteet mahtuvat. Ei mitään ongelmaa. Ja liian suuria eivät viime kesänä siis olleet vaan ihan sopivia. Varsinkaan jalat ei pojalla kasva. Housut edelleen kokoa 92 ja mallista riippuen voi jäädä kasvuvaraakin. Tämän hetkisestä pituudesta ei ole tietoa, koska ei olla kotona onnistuttu luotettavasti mittaamaan, joten odotellaan 3-vuotisneuvolaa. Jos jatkaa johdonmukaisesti käyrällään, pitäisi olla 96 cm 3-vuotiaana, sen tsekkasin verkkoklinikan sivuilta.

Ihan taloudellista tietty että samat vaatteet menee mutta vähän pistää miettimään. Mitenkäs muilla, missä vaiheessa olette huomanneet että eipäs tarvitse enää niin nopsaan siirtyä kokoa isompiin? Tuttavaperheeltä saadaan aika ajoin niiden lasten vanhoja vaatteita, mutta täytyypä toppuutella ja sanoa että ei pysty vielä pitämään edes niitä vuosi sitten saatuja.

3

768

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Useampi lapsi taloss

      nuo kasvavat. Ja kaikki erilailla ja eri tahdissa. (minulla on useampi lapsi, ja kaikki erilaisia kasvultaan) Pienin on meillä kanssa kohta kolmen. Käyttää jo 110 senttisen vaatteita. Joistain on 96 sen ja 104 cm housuja kans vielä käytössä, varsinkin kun meno on kovaa ja lahkeisiin ei tahdota sotkeutua.

      Tytär taasen silloin aikoinaan kasvoi sangen maltillisesti, oli pieni ja siro, sitten yht äkkiä 13 vuotiaana venyi 14 senttiä yhdessä vuodessa, ja siihen se hänen pituuskasvunsa sitten tyssäsikin. Hassun hauskasti mieleeni on painunut tapahtuma siltä ajalta kun tytär tuli amulla kun olin töihin lähdossä, vielä halaamaan, ripustautui kaulaani, -ja pyörtyi siihen. En ensin tajunnut mitä tapahtui, vaan luulin että tämä on taas jotain niitä "nostan jalat ilmaan, jotta olisin painavampi" -leikkejä, ja karistin siis lapsen irti itsestäni kun oma selkäni meinasi taittua. No hänhän putosi kuin kivi kanveesiin, ja kolautti päänsäkin lattiaan kun en heti saanut kiinni kokonaan kopattua hämmennykseltäni. Sitä kesti vain joitain sekunteja, jotka olivat kuitenkin pitkiä. Sitten hän alkoi kiroilemaan hiljaa (ei ymmärtänyt tilannetta, vaan kuvitteli minun jotenkin ihmeen kaupalla hänet kaataneen, ennen kuin sanoin, että sinä pyörryit! Seurasi molemmille hämmentynyt olotila, ja otin tytön töihin mukaani sinä aamuna viereeni istumaan, ja mietin missä vika. Keksin sen siinä sitten päivän mittaan, ja määräsin lapsen rankalle rautakuurille. Hän kävi myös kouluterkalla mittauttamassa hemoglobinin ja se oli todella alhainen.

      Jotta olkaapas te teinityttöjen äidit fiksumpia kuin minä ja muistakaa kiinnittää tälläiseenkin asiaan huomiota. Minulta sujui siis vasta kantapään kautta.

    • kasvattaa...

      Tuuli kananpojan kasvattaa...Kyllä lapsi kesällä kasvaa...

    • Prinsessan äiti

      Hei, yttäreni kasvu alkoi hidastua ehkä noin kahden vuoden iässä. Hän on ollut aina muita vähän pienempi, hän on muutenkin kovin siro tyttö, terve tyttö kyllä. Emme me me vanhemmatkaan kovin isoja olla 160 ja 175.. Kolme vuotiaan tyttäreni oli 90,3cm. Nyt hän täyttää seitsemän vuotta ja on edelleen siro. Voisi sanoa, että hän kasvaa noin vuoden jäljessä muista ikäisistään ja kaikkinhan kasvaa omaa vauhtia.. Tyttäreni on siis aina kasvanut muistaakseni -2 käyrällä, mutta kasvaa tasaisesti omaa vauhtia. Saamme käydä neuvolassa 2 kertaa vuodessa ihan vain mittaamassa pituuskasvua ja painoa,(joka on tällä hetkellä 17 kg..)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      64
      2933
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      61
      2558
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      104
      2209
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1395
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1256
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      185
      930
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      83
      883
    8. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      78
      865
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      800
    10. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      736
    Aihe