Kun lapsi ei kasva

pienen perhe

Ollaan tässä vähän mietitty, miten paljon kasvu oikein voi leikki-iässä hidastua, kun kuukauden päästä 3 vuotta täyttävällä ei esim. jää enää vaatteita pieneksi. Just kokeiltiin kesävaatteita niin hyvinhän ne viime kesän vaatteet mahtuvat. Ei mitään ongelmaa. Ja liian suuria eivät viime kesänä siis olleet vaan ihan sopivia. Varsinkaan jalat ei pojalla kasva. Housut edelleen kokoa 92 ja mallista riippuen voi jäädä kasvuvaraakin. Tämän hetkisestä pituudesta ei ole tietoa, koska ei olla kotona onnistuttu luotettavasti mittaamaan, joten odotellaan 3-vuotisneuvolaa. Jos jatkaa johdonmukaisesti käyrällään, pitäisi olla 96 cm 3-vuotiaana, sen tsekkasin verkkoklinikan sivuilta.

Ihan taloudellista tietty että samat vaatteet menee mutta vähän pistää miettimään. Mitenkäs muilla, missä vaiheessa olette huomanneet että eipäs tarvitse enää niin nopsaan siirtyä kokoa isompiin? Tuttavaperheeltä saadaan aika ajoin niiden lasten vanhoja vaatteita, mutta täytyypä toppuutella ja sanoa että ei pysty vielä pitämään edes niitä vuosi sitten saatuja.

3

757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Useampi lapsi taloss

      nuo kasvavat. Ja kaikki erilailla ja eri tahdissa. (minulla on useampi lapsi, ja kaikki erilaisia kasvultaan) Pienin on meillä kanssa kohta kolmen. Käyttää jo 110 senttisen vaatteita. Joistain on 96 sen ja 104 cm housuja kans vielä käytössä, varsinkin kun meno on kovaa ja lahkeisiin ei tahdota sotkeutua.

      Tytär taasen silloin aikoinaan kasvoi sangen maltillisesti, oli pieni ja siro, sitten yht äkkiä 13 vuotiaana venyi 14 senttiä yhdessä vuodessa, ja siihen se hänen pituuskasvunsa sitten tyssäsikin. Hassun hauskasti mieleeni on painunut tapahtuma siltä ajalta kun tytär tuli amulla kun olin töihin lähdossä, vielä halaamaan, ripustautui kaulaani, -ja pyörtyi siihen. En ensin tajunnut mitä tapahtui, vaan luulin että tämä on taas jotain niitä "nostan jalat ilmaan, jotta olisin painavampi" -leikkejä, ja karistin siis lapsen irti itsestäni kun oma selkäni meinasi taittua. No hänhän putosi kuin kivi kanveesiin, ja kolautti päänsäkin lattiaan kun en heti saanut kiinni kokonaan kopattua hämmennykseltäni. Sitä kesti vain joitain sekunteja, jotka olivat kuitenkin pitkiä. Sitten hän alkoi kiroilemaan hiljaa (ei ymmärtänyt tilannetta, vaan kuvitteli minun jotenkin ihmeen kaupalla hänet kaataneen, ennen kuin sanoin, että sinä pyörryit! Seurasi molemmille hämmentynyt olotila, ja otin tytön töihin mukaani sinä aamuna viereeni istumaan, ja mietin missä vika. Keksin sen siinä sitten päivän mittaan, ja määräsin lapsen rankalle rautakuurille. Hän kävi myös kouluterkalla mittauttamassa hemoglobinin ja se oli todella alhainen.

      Jotta olkaapas te teinityttöjen äidit fiksumpia kuin minä ja muistakaa kiinnittää tälläiseenkin asiaan huomiota. Minulta sujui siis vasta kantapään kautta.

    • kasvattaa...

      Tuuli kananpojan kasvattaa...Kyllä lapsi kesällä kasvaa...

    • Prinsessan äiti

      Hei, yttäreni kasvu alkoi hidastua ehkä noin kahden vuoden iässä. Hän on ollut aina muita vähän pienempi, hän on muutenkin kovin siro tyttö, terve tyttö kyllä. Emme me me vanhemmatkaan kovin isoja olla 160 ja 175.. Kolme vuotiaan tyttäreni oli 90,3cm. Nyt hän täyttää seitsemän vuotta ja on edelleen siro. Voisi sanoa, että hän kasvaa noin vuoden jäljessä muista ikäisistään ja kaikkinhan kasvaa omaa vauhtia.. Tyttäreni on siis aina kasvanut muistaakseni -2 käyrällä, mutta kasvaa tasaisesti omaa vauhtia. Saamme käydä neuvolassa 2 kertaa vuodessa ihan vain mittaamassa pituuskasvua ja painoa,(joka on tällä hetkellä 17 kg..)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      56
      2176
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      7
      1407
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      77
      1395
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      989
    Aihe