asunnon

Tarkoitus olisi ostaa rivari noin 100neliöö uudeltamaalta.Mikä olisi parhain osto-ajankohta,markkinoilla on hermostunut ilmapiiri,osta nyt heti,osta syksyllä romahduksen jälkeen.
5632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tarkoitus olisi siis käydä paskalla. Mikähän olisi paras paskantamisajankohta, suolessa alkaa olla jo melko hermostunut ilmapiiri, paskannanko heti, vai odotanko, milloin romahtaa lahkeeseen, tiiä vaikka josko syksyllä saisi vessapaperia halvemmalla?

Äänestä

Et sinä kuule mihinkään lähde.

Äänestä

Jos ostaa asunnon asumista varten, niin tuskin kannattaa odotella. Joutuisit tuollaisesta maksamaan n. 12k€ tai enemmän vuokraa vuodessa.

Ex naapurinikin myi asuntonsa noin kaksi vuotta sitten ja muutti vuokralle odottelemaan hintojen laskua. Kovasti se minullekin mainosti, että nyt on viimeinen hetki myydä ja olet hullu jos et myy.

Perheellisenä tuollainen asuntotreidaus ei kuitenkaan ole mikään vaihtoehto ja taloudellisestikin siitä voisi hyötyä vain, jos tulisi uusi 90-luvun alun lama, eikä sellaisesta ole ainakaan toistaiseksi mitään havaintoa.

Korotkaan tuskin nousevat 19% kuten silloin. Työttömyys ei ole lisääntynyt, asuntoja ei ole rakennettu varastoon kuten silloin, valuuttalainatkaan eivät ole muodissa.

Tätä palstaa lukiessa saa sellaisen käsityksen, että Suomi on aivan kuilun partaalla ja kohta meidät hukka perii.

Äänestä

PArhaan ajankohdan määrität itse. Jos ei ole kiire niin katsele rauhassa, mitä pitempään katselet sitä varmemmin tiedät mitä haluat ja saat mitä haluat. Sitten kun tulee sellanen eteen minkä haluat ei kannata jäädä miettimään että tarjoanko tonnin tai kaksi vähemmän mitä pyynti, se on vittumaista kun haluama asunto viedään nenän edestä kun itse laskekelee sadan euron säästöjä...

Äänestä

jos joku tietty alue mielessä ja tiedät aika tarkkaan mitä haluat ja tiedät ( olet seurannut hintatasoa) niin luultavasti on ostettava silloin kun mieleinen omaksi asunnoksi tulee myyntiin ja on mahdollista ostaa on tehtävä tarjous ja neuvoteltava myyjän kanssa hinta. Jos silloin kun mieleinen tulee myyntiin jäät odottelemaan hintohjen laskua asuu siinä sinun haaveilemassasi asunnossa jo joku-

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostaja kirjoitti:

Tarkoitus olisi ostaa rivari noin 100neliöö uudeltamaalta.Mikä olisi parhain osto-ajankohta,markkinoilla on hermostunut ilmapiiri,osta nyt heti,osta syksyllä romahduksen jälkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu