Miksi maidon nousu sattuu?

Esikon äippä

Esikoinen kyseessä ja laitoksella tätä ei vielä tuntunut mutta kun maito nousee, tuntuu oikeen humahdus ja kipristää rintoja sen humahduksen ajan. Maidon noususta kai kyse kun aina kun lapsi alkaa imeä, menee pieni hetki, sitten humahtaa oikeen ja huomaa lapsestakin että maitoa alkaa sitten tulla hurjasti. Oikein suhina alkaa vauvan saadessa maidon kunnolla tulemaan. Kuuluuko asiaan että tulee tämmönen jännä kipu rintaan sen muutaman sekunnin? Maitoa kyllä tulee hyvin ja paljon. Näitä tulee myös mm. saunassa ja lämpimässä suihkussa helposti. Joskus muulloinkin.

3

3794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DSH

      kun se maito alkaa nousemaan, tuntuu semmoinen kihelmöinti hetken aikaa. Kai se on joku hanat auki ilmiö. Itse tunsin alussa sen myös silloin, jos vauva nukku ja edellisestä imetyksestä oli jo aikaa ja ajattelin pikkuista niin maito humpsahti ja paita oli märkänä :) Ihanaa tämä äitiys!

    • aikaa

      sitähän se on. Ihanaa!!!! Parin kuukauden sisällä tasaantuu.

      • äiti, typy 4kk.

        sitähän se juuri, maidon nousemista. Mitä enemmän maitoa tulee, sitä herkemmin koskee. Kestää sen aikaa, kun toisesta rinnasta pääsee maito tippumaan ulos, miulla ainakin. Etenkin yöllä, kun tyttö nukkuu 6-9h, niin rinnat kerkeevät täyttyä muutenkin jo niin paljon, että imetyksen alussa koskee ihan tosissaan, kun jo ennestään räjähtämispisteessä oleviin rintoihin nousee vielä lisää maitoa..:O on siinä se hyvä puoli, että tietää saako lapsi tarpeeksi maitoa sen mukaan miten paljon koskee ja kuinka kauan se kihelmöinti kestää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      81
      5047
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4869
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4268
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3058
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2699
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2596
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2247
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2221
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe